Dane z chmurowego pakietu Microsoft 365 (dawniej Office 365) nie podlegają bezpośredniej ochronie przez dostawcę tego rozwiązania. W ramach popularnego pośród usług chmurowych Modelu Współdzielonej Odpowiedzialności to właściciel plików, czyli użytkownik M365, odpowiada za ich ochronę.
Microsoft dba, aby usługi pakietu M365 były stale dostępne. W ramach tego działania replikuje regularnie instancje swoich usług wraz z danymi, ale nie w każdej sytuacji umożliwia to ich całkowite odzyskanie. W przypadku uszkodzenia pliku, uszkodzona wersja nadpisze poprawną, a jeśli plik zostanie skasowany, nie będzie replikowany. Dane można oczywiście odzyskać z kosza – ale tylko jeśli nikt go nie opróżni.
Jak chronić dane z Microsoft 365? #
Skutecznym sposobem na zabezpieczenie danych z M365 jest regularne tworzenie kopii zapasowych (backup). Pozwalają one odzyskać dane utracone w wyniku różnych przyczyn, w tym: awarii, cyberataku, czy też błędu ludzkiego – uszkodzenia lub przypadkowego usunięcia pliku.
Co chroni backup w chmurze dedykowany dla M365? #
Wśród przykładów można wymienić:
- Wiadomości e-mail z aplikacji Outlook
- Dokumenty, biblioteki i listy programu SharePoint
- Konta, pliki foldery OneDrive
- Zespoły, kanały i ustawienia w Microsoft Teams
Dlaczego backup dla M365 jest ważny? #
O utratę danych nie jest trudno, ponieważ mogą spowodować ją awarie, cyberataki, czy zwykłe błędy ludzkie. O odzyskanie danych już znacznie trudniej – według badań z 2022 r. ponad 75% firm nie odzyskało 100% swoich danych z M365 po ich stracie.
Biorąc pod uwagę, że pliki pakietu M365 dla wielu firm są niezbędne, ich brak będzie wiązał się z przerwami w działaniu, a tym samym potencjalnymi stratami finansowymi. Z ochroną danych związany jest też wątek prawny.
Backup a dyrektywa NIS2 #
Dyrektywa NIS2, która weszła w życie 16 stycznia 2023 r., zobowiązuje większość średnich i dużych przedsiębiorstw m.in. do zapewnienia ciągłości działania, np. zarządzania kopiami zapasowymi i przywracania normalnego działania po wystąpieniu sytuacji nadzwyczajnej.
Podstawowym narzędziem umożliwiającym spełnienie tego zapisu dyrektywy są właśnie kopie zapasowe.
Jak działa Backup dla M365 w MAIN? #
Za pomocą dedykowanej aplikacji łączysz się do swojego konta M365 i wskazujesz, które dane mają być archiwizowane i z jaką częstotliwością. Kopie są następnie składowane w chmurze w MAIN i stamtąd mogą być przywrócone w dowolnym momencie.