Kontenery to samodzielne pakiety oprogramowania, zawierające wszystkie komponenty niezbędne do uruchomienia aplikacji:
kod źródłowy, środowisko uruchomieniowe, narzędzia i biblioteki systemowe oraz pliki konfiguracyjne.
Taka budowa pozwala na łatwe przenoszenie kontenerów między dowolnymi środowiskami, a także wydajne wykorzystywanie sprzętu fizycznego – a co za tym idzie oszczędności.
Wdrażamy i obsługujemy kontenery oparte na wiodących platformach Kubernetes, w tym:
RedHat OpenShift i OKD, Rancher, VMware Tanzu czy MicroK8S od Canonical.
Jesteśmy partnerem RedHat, VMware i SUSE.
Skontaktuj się z nami. Udostępnimy Ci bezpłatnie zasoby do testów wybranej technologii.
Paweł Król
Cloud Systems Delivery Coordinator
Na tym etapie inżynierowie MAIN zapoznają się z potrzebami Twojej organizacji w zakresie kontenerów, celami biznesowymi i obecną infrastrukturą. Dzięki temu, możemy dobrać technologię konteneryzacji oraz parametry środowiska (np. rodzaj architektury, liczba klastrów) tak aby spełniały specyfikę procesów biznesowych.
Przedstawiamy ofertę na kontenery, która najlepiej odpowie na potrzeby Twojej organizacji. Oprócz parametrów technicznych precyzujemy w niej takie elementy warunków umowy, jak SLA (czyli określany procentowo poziom dostępności usług; zalecane jest min. 99%) oraz tzw. exit plan, czyli ramy czasowe i działania, które obie strony powinny podjąć w sytuacji rezygnacji z usługi.
Zależnie od potrzeb Twojego zespołu oferujemy również szkolenia w zakresie korzystania z nowego środowiska.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu projektu z MAIN otrzymujesz kompletny pakiet informacji dotyczących planu wdrożenia, wyceny rozwiązania oraz korzyści płynących z zaprojektowanego środowiska opartego o kontenery.
Na tym etapie realizujemy ustalony plan. Zespół inżynierów MAIN wykonuje prace w sposób, który niweluje negatywne skutki przełączenia środowisk lub ewentualnych niedostępności. Jednocześnie dostosowujemy plany do specyfiki pracy Twojej organizacji, by uniknąć przestojów lub ograniczyć je do minimum.
Finalne przełączenie się na kontenery można skoordynować z regularnymi przerwami technicznymi. Na koniec przeprowadzamy testy utworzonego środowiska.
Na tym etapie weryfikujesz, czy założone w propozycji wydajność i funkcjonalności zostały przez nas dostarczone.
W zależności od wybranego modelu świadczenia usługi administracja kontenerami odbywa się w jednym z trzech trybów:
Na każdym poziomie administracji zapewniamy też m.in.:
Od tego momentu podejmujesz też decyzje o dalszym dostosowaniu środowiska kontenerowego do potrzeb firmy. Służymy Ci radą i pomocą na każdym kroku – do Twojej dyspozycji są opiekunowie biznesowi, techniczni oraz Project Managerowie.
Parametry zawsze dopasowujemy do indywidualnych potrzeb.
1 maszyna wirtualna o parametrach:
4 vCPU
8 GB vRAM
50 GB vSSD (system)
50 GB vSSD (aplikacje)
+1 adres IP
+1 łącze do 100 Mbps
394 zł/mies.
3 maszyny wirtualne o parametrach:
4 vCPU
8 GB vRAM
50 GB vSSD (system)
50 GB vSSD (aplikacje)
+1 adres IP
+1 łącze do 100 Mbps
1082 zł/mies.
Timoni to wewnętrzna platforma deweloperska (IDP) poprawiająca Developer Experience. Ustandaryzuj proces CI/CD w swojej organizacji – za pomocą tylko jednego narzędzia.
Stworzyliśmy ją aby ułatwić życie specjalistom DevOps i SysOps, przyspieszając znacząco rozwój aplikacji – a tym samym Twoją strategię wypuszczania produktów na rynek.
Mamy odpowiedzi.
Kontenery to lekkie, wykonywalne i odseparowane jednostki oprogramowania, które można uruchomić w dowolnym środowisku.
Ich najważniejsze cechy to wydajność, przenośność oraz skalowalność. Kontenery ułatwiają rozwój i ciągłe wprowadzanie zmian, dzięki czemu są niezbędnym narzędziem w metodologii CI/CD (Continuous integration and Delivery)
Konteneryzacja oznacza więc opakowanie kodu aplikacji ze wszystkimi niezbędnymi do działania bibliotekami i zależnościami w odizolowany kontener, który można uruchomić na dowolnej infrastrukturze.
Mikroserwisy to podejście do tworzenia aplikacji podzielonych na wiele modułów. Każdy moduł jest odpowiedzialny za jedną funkcjonalność i komunikuje się z innymi, tworząc spójną całość – aplikację lub system. Taki podział ułatwia zarządzanie i rozwój – odseparowaną funkcjonalność można wymienić, ulepszyć lub naprawić bez zaburzania pracy całości aplikacji.
Orkiestracja kontenerów to system, który automatyzuje i upraszcza tworzenie, wdrażanie oraz zarządzanie kontenerami. Upraszcza on pracę związaną z przydzielaniem zasobów i równoważeniem obciążenia w obrębie kontenerów, a także pomaga organizować i replikować ich instancje oraz grupować je w klastry. Najpopularniejszym narzędziem do orkiestracji kontenerów jest platforma Kubernetes.
Wirtualizacja i maszyny wirtualne (VM) to podstawa chmury obliczeniowej. Tworzy się je z pomocą hypervisora, który wirtualizuje fizyczny sprzęt. Każda VM zawiera swój system operacyjny wraz z aplikacją oraz związanymi z nią bibliotekami i zależnościami.
Z kolei kontenery nie wirtualizują sprzętu fizycznego, a jego system operacyjny. Zawierają więc jedynie aplikację oraz biblioteki i zależności.
Kontenery stanowią podstawowe środowisko dla aplikacji w architekturze mikroserwisów. Gwarantują ich identyczne działanie niezależnie od środowiska. Kontenery są dynamicznie skalowalne i przyspieszają reakcję na zmiany obciążenia.
Wybór jednej z tych technologii – bądź obu – zależy od potrzeb organizacji.
Jako podstawowe działanie w ramach usługi dostarczamy API, za pomocą którego można utworzyć własny klaster, korzystając z takich narzędzi jak Ansible czy Terraform.
Jeśli nie chcesz się zajmować takimi zadaniami, utworzymy dla Ciebie klaster Kubernetes w wybranej technologii:
- VMware Tanzu
- SUSE Rancher
- Google Kubernetes (Vanilla)
W ramach zarządzanego klastra Kubernetes bierzemy odpowiedzialność za:
1. Utrzymanie klastra – w tym: zakładanie kont, nadawanie uprawnień, tworzenie i rozszerzanie zasobów;
2. Aktualizacje i patchowanie klastrów Kubernetes, aby zachować bezpieczeństwo na jak najwyższym poziomie;
3. Ciągłe dostarczanie aplikacji zgodnie z praktykami CI/CD (Continuous Integration and Delivery).
Możemy też zadbać o cały proces DevOps. Wówczas dostarczasz nam kod aplikacji, a my zajmujemy się całym procesem życia aplikacji - od budowania obrazu, poprzez testowanie, po wdrożenie i utrzymanie. Stosujemy w tym celu nasze autorskie narzędzie Timoni - wewnętrzną platformę deweloperską (IDP).
Każdy klaster instalowany jest na środowisku serwerowym o wysokiej dostępności (HA – High Availability). Oznacza to, że nody Kubernetesa pracują na min. dwóch serwerach fizycznych, aby uniezależnić się od awarii pojedynczego serwera fizycznego.
Dla zwiększenia niezawodności możliwe jest uruchomienie środowiska Kubernetes rozpiętego pomiędzy dwie serwerownie (oddzielone geograficznie), co dodatkowo podwyższa poziom odporności, w tym przypadku na niedostępność jednej z serwerowni. Obie serwerownie posiadają dedykowane połączenia światłowodowe oraz łącza internetowe spięte protokołem BGP, co pozwala na nieprzerwaną dostępność Twoich usług uruchomionych w MAIN.
Możliwe jest też zabezpieczenie danych poprzez ich replikację pomiędzy dwoma ośrodkami MAIN Data Center.
Wszystkie dane mogą zostać objęte kopiami zapasowymi (backupami) dla zachowania bezpieczeństwa przed utratą danych, jak też dodatkowym zabezpieczeniem backupów przed zaszyfrowaniem przez złośliwe oprogramowanie.