Replikacja – narzędzie niezbędne do wykonania gotowego do pracy, zdublowanego systemu informatycznego firmy (lub jego części) w Zapasowym Centrum Danych (tzw. Disaster Recovery Center).
Dzięki temu nawet w przypadku całkowitej awarii głównego środowiska, pracę można kontynuować po przełączeniu się na zapasowe. Po rozwiązaniu problemu zmiany przeprowadzone na zapasowym środowisku są replikowane do głównego ośrodka.
Na replikacji opiera się Disaster Recovery as a Service – DRaaS, czyli usługa zapewniająca najwyższy poziom ciągłości biznesowej (Business Continuity). Gwarantuje ona np. nieprzerwane działanie aplikacji udostępnianych klientom czy stałą dostępność sklepów internetowych.
Dostawca usługi DRaaS udostępnia w ośrodku zapasowym miejsce w szafie dla zasobów obliczeniowych i storage wraz z dedykowaną infrastrukturą sieciową. Inżynierowie konfigurują i uruchamiają niezbędne usługi tak, aby proces samej replikacji oraz przełączania między ośrodkami był zautomatyzowany i transparentny dla odbiorcy.
DRaaS jest istotną częścią Disaster Recovery Planu, który oprócz dedykowanych technologii obejmuje procesy, polityki i procedury wdrożone w celu zminimalizowania wpływu nieprzewidzianych zdarzeń na działalność firmy.
- Więcej informacji o replikacji, DRaaS oraz Disaster Recovery znajdziesz w ebooku ABC Disaster Recovery – Twój klucz do ciągłości działania oraz nagraniu webinaru Ciągłość działania z Disaster Recovery.
- Zapoznaj się z przykładem działania replikacji w praktyce: IaaS i Disaster Recovery Center dla branży fintech – case study Turbine Analytics.