Kluczową rolę jaką pełni infrastruktura hiperkonwergentna jest integracja technologii w jednolite, kompletne środowisko obliczeniowe. Pozwala to na uproszczenie zarządzania systemami IT, podwyższenie ciągłości działania i redukcję kosztów. HCI doskonale wpisuje się w potrzeby dzisiejszego biznesu wspierając tworzenie wysoce skalowalnych rozwiązań, systemów odzyskiwania po awarii (Disaster Recovery) oraz ochronę firmowych danych.
Czym jest infrastruktura hiperkonwergentna (HCI)? #
HCI to połączenie pamięci masowej, mocy obliczeniowej i zasobów sieciowych w jedną, zwirtualizowaną jednostkę, zwaną też węzłem. W tradycyjnej infrastrukturze IT te trzy elementy są od siebie oddzielone i często zarządzane przez różnych administratorów. Natomiast w HCI administracja nimi jest ujednolicona – z pomocą warstwy oprogramowania (inaczej – warstwy software’owej).
Gdzie HCI znajduje zastosowanie? #
Infrastruktura hiperkonwergentna to elastyczne rozwiązanie, z którego zalet skorzystają średnie i duże firmy poszukujące możliwości efektywnego zarządzania zasobami IT. HCI gwarantuje im uproszczenie zarządzania, skalowalność i optymalizację kosztów.
HCI doskonale sprawdza się w sektorach wymagających wysokiej dostępności danych, takich jak finanse, produkcja, logistyka i medycyna. Dlaczego? Na bazie tej infrastruktury łatwo wprowadzić rozwiązania Disaster Recovery (odzyskiwania po awarii), które są niezbędne dla zachowania ciągłości działania systemów IT.
HCI to również sposób na łączenie własnego centrum danych z chmurą, czyli tworzenie środowisk hybrydowych. Dzięki temu firmy korzystają z zalet posiadania własnej serwerowni, jak i zyskują wygodę korzystania z usług chmurowych.
Infrastruktura hiperkonwergentna może być też alternatywą dla chmur publicznych (Public Cloud), szczególnie w przypadku przedsiębiorstw przetwarzających wrażliwe dane. Dzięki HCI mogą one zwiększyć wydajność i skalowalność swoich środowisk IT bez przekazywania danych zewnętrznemu dostawcy.
Jakie są korzyści z HCI? #
Jednolity, zintegrowany system infrastruktury hiperkonwergentnej posiada wiele zalet, m.in.:
- uproszczone zarządzanie,
- skalowalność,
- elastyczność
- możliwość optymalizacji kosztów.
Tym samym oferuje różnorodne korzyści średnim i dużym przedsiębiorstwom.
Wzrost konkurencyjności #
Trzy charakterystyczne cechy infrastruktury hiperkonwergentnej: szybkość implementacji, łatwość zarządzania oraz automatyzacja mają znaczny wpływ na podniesienie konkurencyjności korzystających z nich firm. HCI szczególnie ułatwia tworzenie, uruchamianie oraz udostępnianie własnych aplikacji czy usług biznesowych.
Ponieważ HCI łączy hardware (sprzęt) i software (oprogramowanie) w jedną, zintegrowaną platformę, korzystanie z niej przyspiesza wdrażanie, instalację i konfigurację systemów IT. Możliwość obsługiwania wszystkich zasobów z jednej konsoli to także znaczne ułatwienie w codziennej działalności firm. Dodatkowo, obsługa w ramach HCI opiera się w dużej mierze na maszynach wirtualnych, a nie infrastrukturze.
A co, jeśli zdarzą się problemy?
Wtedy wystarczy skontaktować się z jednym dostawcą, który odpowiada za zarządzanie całością środowiska, zamiast szukać rozwiązania u providerów poszczególnych elementów. Jest to ważny aspekt w przypadku większych, bardziej skomplikowanych środowisk IT, a także tych, które muszą działać bez przerw.
Kluczowym aspektem HCI jest też duża możliwość wprowadzania automatyzacji – dzięki temu firmowi specjaliści IT mogą poświęcić więcej czasu na projekty istotne z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorstwa.
Największe atuty infrastruktury hiperkonwergentnej – szybkość implementacji, łatwość zarządzania i automatyzacja – przekładają się więc na sprawne wprowadzanie produktów i usług oraz reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe.
Optymalizacja kosztów #
Własna infrastruktura IT jest często jednym z droższych elementów działania firmy – szczególnie gdy bezpieczeństwo i ciągłość działania są dla nas istotne. Wysokie koszty to problem zarówno środowisk IT, które krystalizowały się na przestrzeni lat, jak i tych, które zostały zbudowane z użyciem najnowszych rozwiązań od różnych dostawców.
Zarządzanie środowiskiem składającym się z wielu generacji serwerów, systemów operacyjnych i urządzeń pamięci jest skomplikowane i czasochłonne. W przypadku centrum danych opartego na najnowszym sprzęcie oraz technologiach potrzeba natomiast wielu wyspecjalizowanych pracowników, a także stałych inwestycji na zakup i utrzymanie kolejnych, nowych elementów.
Infrastruktura hiperkonwergentna sprawdza się w obu przypadkach, ponieważ to zintegrowany system, którego wszystkie elementy są zarządzane, konfigurowane i monitorowanie za pośrednictwem uniwersalnej konsoli. Dlatego też wdrożenie oraz utrzymanie HCI kosztuje mniej niż tradycyjnej architektury IT złożonej z oddzielnych komponentów. Jej uproszczone zarządzanie zmniejsza również zapotrzebowanie na specjalistyczną wiedzę i sprzęt.
Podsumowując, HCI obniża wydatki inwestycyjne na technologie oraz ich całkowity koszt posiadania (Total Cost of Ownership – TCO).
Zwiększona wydajność #
Wielką zaletą infrastruktury hiperkonwergentnej jest modułowość i skalowalność, co oznacza możliwość jej łatwej rozbudowy. Ponieważ opiera się na wirtualizacji zasobów, w miarę rosnących potrzeb można ją łatwo skalować poprzez dodawanie nowych maszyn wirtualnych, które tworzą jednolite środowisko zarządzane z jednej konsoli.
Kolejną zaletą ujednolicenia elementów środowiska IT jest też zwiększenie jego wydajności, także gdy ilość generowanych i przetwarzanych danych stale rośnie. W praktyce przekłada się to np. na przyspieszenie działania aplikacji krytycznych dla linii produkcyjnych, aplikacji web, systemów ERP i wielu innych rozwiązań.
Ciągłość działania i bezpieczeństwo #
Ciągłość biznesowa oraz zachowanie bezpieczeństwa systemów IT są dziś dla większości firm kluczowe. Gdy nawet najmniejsze przerwy w działaniu wiążą się ze stratami finansowymi i wizerunkowymi zwiększenie kontroli oraz redukcja ryzyka są niezbędne.
W jaki sposób zapewnia je infrastruktura hiperkonwergentna? Przede wszystkim HCI ułatwia tworzenie mechanizmów Disaster Recovery, takich jak replikacja. Ponadto połączenie zasobów IT w jednolity system zmniejsza liczbę potencjalnych luk bezpieczeństwa, poprawia niezawodność i dostępność systemów, a tym samym zmniejsza ryzyko błędów ludzkich, przestojów i awarii.
HCI umożliwia zachowanie pełnej kontroli, ponieważ jest objęta kompleksowym monitoringiem oraz zarządzana z jednej konsoli. Dodatkowo, zintegrowanie funkcje bezpieczeństwa zapewniają lepszą ochronę danych. Infrastruktura hiperkonwergentna ułatwia zapobieganie problemom, ale też szybką reakcię na nie – niezależnie czy mierzymy się z awarią, czy cyberatakiem.