Protokoły sieciowe, z którymi każdy nas spotyka się na co dzień, to przede wszystkim HTTP i HTTPS.
HTTP #
HTTP to protokół sieci WWW. Za pomocą protokołu HTTP przesyła się żądania udostępnienia dokumentów WWW, informacje o kliknięciu odnośnika oraz informacje z formularzy. Zadaniem stron WWW jest publikowanie informacji, a protokół HTTP właśnie to umożliwia. Określa on formę żądań klienta (np. przeglądarki www) dotyczących danych oraz formę odpowiedzi serwera na te żądania. HTTP to zatem zasady wymiany informacji i współpracy programów.
Komunikacja HTTP realizowana jest poprzez wysłanie żądania (request) do serwera, który następnie generuje odpowiedź (response). Protokół HTTP jest bezstanowy. Oznacza to tyle, że każde zapytanie może być interpretowane w oderwaniu od pozostałych, nie zachowuje żadnych informacji o poprzednich transakcjach z klientem.
HTTPS #
HTTPS to bezpieczniejsza, szyfrowana wersja protokołu HTTP. Zamiast używać w komunikacji klient-serwer niezaszyfrowanego tekstu, szyfruje go za pomocą protokołu SSL. Zatem HTTPS sprawia, że poufne dane są zabezpieczone i trudniejsze do przechwycenia, odczytania i zmiany przez niepowołane osoby. Strona, która korzysta z komunikacji przez HTTPS, jest oznaczona w przeglądarkach symbolem kłódki.
TCP/IP #
Kolejnym protokołem jest TCP/IP. Model ten pokazuje, w jaki sposób odbywa się transmisja danych w sieciach komputerowych, w jaki sposób współpracują poszczególne warstwy. Jest to protokół, który działa w trybie klient-serwer. TCP ma zapewnić kanał transmisji, gdzie dotarcie danych do celu jest potwierdzane przez odbiorcę. Ponadto wszystkie wiadomości są dostarczane w takiej samej kolejności, w jakiej zostały wysłane.
IP #
Protokół IP jest protokołem komunikacyjnym warstwy Internet w modelu TCP/IP. Definiuje zasady i sposób postępowania urządzeń sieciowych w celu nawiązania połączenia i utrzymania go. Jest używany w Internecie oraz sieciach lokalnych. Zatem, jest to zbiór reguł i zasad postępowania, które są wykonywane przez urządzenia w celu nawiązania łączności i wymiany danych.
ISO/OSI #
Model ISO/OSI, inaczej model odniesienia używany często do analizy, która pozwala lepiej zrozumieć procesy komunikacyjne zachodzące w sieci oraz stanowi wzór do projektowania rozwiązań sieciowych. Proces komunikacji według modelu ISO/OSI został podzielony na 7 warstw. Dane przekazywane są od wierzchołka, od pierwszej warstwy, poprzez kolejne warstwy, aż do warstwy fizycznej, która przesyła je poprzez sieć do odległego hosta.
POP3 #
Protokół POP3 to protokół internetowy pozwalający na odbiór poczty elektronicznej ze zdalnego serwera do lokalnego połączenia TCP/IP. Dużo osób w dzisiejszym świecie korzysta właśnie z POP3 do odbioru poczty.
FTP #
Protokół FTP to protokół, dzięki któremu możemy przesyłać dane i pliki między urządzeniami w sieci- między klientem a serwerem FTP. Protokół to po prostu zbiór zasad, które określają sposób przesyłania i odczytywania informacji. Protokół FTP działa dwukierunkowo, możemy wysyłać zasoby na serwer, ale również możemy je z niego pobierać.
SSH #
Protokół SSH to protokół komunikacyjny wykorzystywany w sieciach TCP/IP, umożliwiający zdalne połączenie z serwerem. Wszystkie dane transferowe są szyfrowane. Za pomocą SSH możemy połączyć się ze zdalnym serwerem i zyskać dostęp do powłoki systemowej. Powłoka systemowa to narzędzie, dzięki któremu możemy zarządzać swoim serwerem, tworzyć i przenosić pliki, zmieniać uprawnienia do plików itp.
DNS #
Protokół DNS to protokół pozwalający na zmianę nazw domenowych. Główna jego funkcja polega na tłumaczeniu łatwych do zapamiętania przez człowieka nazw domen na zrozumiałe dla komputerów dane liczbowe. Innymi słowy serwer DNS to komputer z bazą danych zawierającą publiczne adresy IP.
UDP #
Protokół UDP to mechanizm, dzięki któremu możemy zidentyfikować różne punkty końcowe (np. pracujących aplikacji) na jednym hoście dzięki portom. Zapewnia porty protokołów używane do rozróżniania poszczególnych programów wykonywanych na pojedynczej maszynie.
SNMP #
Protokół SNMP to protokół zarządzania siecią. Do jego zadań należy monitorowanie stanu urządzeń sieciowych w sieciach IP, takich jak: routery, przełączniki, urządzenia bezprzewodowe itp. SNMP pozwala administratorom zarządzać sieciową wydajnością, wyszukiwać i rozwiązywać problemy oraz planować rozwój sieci.
DHCP #
Protokół DHCP przydziela adresy IP poszczególnym komputerom, natomiast serwer DHCP przypisuje adresy IP poszczególnym końcówkom. DHCP umożliwia podłączonym do sieci komputerom pobieranie adresu IP, maski podsieci, adresu bramy i serwera DNS.
ICMP #
Protokół ICMP to rozszerzenie protokołu IP. Protokół służy do generowania komunikatów o pojawiających się błędach, wysyłaniu pakietów testowych oraz komunikatów diagnostycznych związanych z protokołem IP. Zatem jednym z głównych zadań protokołu ICMP jest zgłaszanie błędów w transmisji sieci.
TELNET #
Protokół TELNET to protokół pozwalający na zdalne logowanie się do innego komputera podłączonego w sieci komputerowej. Usługa ta służy do nawiązywania interaktywnego połączenia terminalowego ze wskazanym w sieci komputerem.