Zapewnienie stabilnych warunków i wydajności w centrach danych wiąże się ze znacznymi nakładami czasu, pracy i funduszy, o czym na pewno przekonała się każda firma przechowująca swoje zasoby lokalnie (on-premise).
W przypadku profesjonalnych Data Center rodzaj wykonywanych prac administracyjnych zależy także od ich rodzaju i oferowanych usług. Inny zakres będą oferowały DC zapewniające jedynie kolokację, a inne te dostarczające rozwiązania chmurowe.
W zarządzaniu centrum danych najistotniejsze jest posiadanie procedur – rutynowych oraz tych na wypadek awarii, czy innych niespodziewanych wydarzeń. Takie procedury muszą być regularnie testowane i aktualizowane zgodnie z wprowadzanymi w DC zmianami.
Procedury i monitoring #
Do procedur należą przede wszystkim tzw. prace planowe – cykliczne przeglądy stanu technicznego, konserwacja, serwisowanie i wymiana sprzętu znajdującego się w Data Center (np. systemów przeciwpożarowych, UPSów, klimatyzacji, serwerów, routerów).
Regularnie wykonywane są także aktualizacje sprzętu i oprogramowania oraz łatanie podatności (luk bezpieczeństwa). Dzięki temu wszystko działa jak najbardziej wydajnie, czyli skutecznie i oszczędnie.
Do rutynowych procedur należą też stały monitoring całego centrum danych i dyżury inżynierów, którzy weryfikują status infrastruktury o każdej porze. Również każde środowisko utworzone dla klienta jest stale monitorowane tak, aby utrzymać jego bezpieczeństwo i wydajność.
Monitoring pozwala nie tylko reagować na zaistniałe problemy, ale też przewidzieć awarię i przejść do usunięcia jej przyczyny. Przykładowo, dzięki stałej obserwacji wiadomo, kiedy sprzęt wskazuje na to, że jest “u kresu życia”, a awarię eksploatowanych komponentów można wykryć, zanim ta nastąpi.
Tym sposobem zarówno klient korzystający z kilku szaf, jak i ten z jednym U mają pewność, że infrastruktura, na której znajdują się ich zasoby, przez cały czas jest w dobrym stanie i ma odpowiednie warunki – wilgotność, temperaturę, zasilanie, łączność z siecią.
Dodatkowe działania #
Zarządzanie centrum danych to nie tylko procedury, przeglądy i monitoring, ale również:
- planowanie nowych inwestycji,
- wprowadzanie nowych i wyprowadzanie byłych klientów,
- dbanie o przestrzeń serwerowni (porządek i czystość),
- optymalizacja kosztów (np. związanych ze zużyciem energii).
Podczas planowania inwestycji istotny jest odpowiedni wybór sprzętu – jego cykl życia, wydajność oraz kwestie ekologiczne, jak zużycie energii czy emisja ciepła. To także brane jest pod uwagę przy zarządzaniu centrum danych.