Disaster Recovery (DR, czyli odzyskiwanie po awarii) to niezbędne narzędzie do ochrony danych i zapewnienia ciągłości działania systemów informatycznych. Ale na tym jego zalety się nie kończą – zwłaszcza, gdy korzystamy z niego w ramach chmurowych usług od sprawdzonego dostawcy.
98% organizacji wykorzystuje chmurę w swojej strategii ochrony danych – w formie chmurowego repozytorium oraz kompleksowych rozwiązań typu Backup as a Service i Disaster Recovery as a Service.
Do Disaster Recovery zaliczamy kopie zapasowe (backup, BaaS) i replikację (DRaaS) – oba rozwiązania mają nieco inne zastosowania, ale razem tworzą system, który stanowi “poduszkę bezpieczeństwa” w przypadku m.in.:
- Cyberataku,
- Nagłej utraty zasilania,
- Katastrofy naturalnej,
- Podatności systemów IT,
- Awarii wynikającej z błędu ludzkiego,
- Nieuczciwych praktyk biznesowych,
- Innych zdarzeń losowych.
Zalety Disaster Recovery
- Ochrona przed utratą danych
- Zapewnienie ciągłości działania
- Spełnianie wymogów prawnych
- Korzyści finansowe i wizerunkowe
- Minimalizacja błędów ludzkich
- Optymalizacja kosztów
- Oszczędność czasu i zasobów
Ochrona przed utratą danych
Uszkodzone, usunięte lub zaszyfrowane dane nie są dla nas stracone na zawsze, jeśli korzystamy z kopii zapasowych. Ich skuteczność zależy od rodzaju i częstotliwości tworzenia (powinny być dopasowana do potrzeb firmy) oraz ich umiejscowienia. Backup w chmurze umożliwia odzyskanie danych utraconych w wyniku awarii, ataku złośliwym oprogramowaniem (w tym ransomware), uszkodzenia lokalnego repozytorium, a także przypadkowego lub celowego usunięcia kopii zapasowych.
Zapewnienie ciągłości działania
Możliwość pracy bez przestojów jest zapewniana przez drugie rozwiązanie odzyskiwania po awarii – replikację (inaczej Disaster Recovery as a Service – DRaaS). Polega ona na stworzeniu stale aktualizowanej kopii wybranego środowiska na zewnętrznej infrastrukturze.
Dzięki temu w przypadku awarii można płynnie przenieść się na środowisko zapasowe i na nim kontynuować pracę. Po rozwiązaniu problemu zmiany przeprowadzone na zapasowym środowisku są replikowane do głównego ośrodka. DRaaS gwarantuje m.in. nieprzerwane działanie aplikacji udostępnianych klientom czy stałą dostępność sklepów internetowych.
Ochrona danych i działanie bez przestojów to tylko dwie z zalet Disaster Recovery – poniżej przedstawiamy pozostałe:
Spełnianie wymogów prawnych
Zachowanie zgodności z wymogami to jedna z najistotniejszych zalet Disaster Recovery dla przedsiębiorców z takich branż, jak:
- Finanse (normy KNF),
- Medycyna,
- Energetyka,
- Transport,
- Infrastruktura cyfrowa.
Są one objęte ścisłymi wymogami dotyczącymi ochrony danych i stałej dostępności, czyli dwóch obszarów, za które odpowiadają kolejno: kopie zapasowe oraz replikacja (DRaaS). Przykładowo, w branży medycznej backup umożliwia spełnienie wymogu gromadzenia danych także poza głównym ośrodkiem działania placówki medycznej.
Natomiast 16 stycznia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie UE dotyczące branży finansowej, tzw. DORA, która ma na celu zapewnienie, że firmy są w stanie wytrzymać, reagować i przywracać sprawność po wszelkiego rodzaju zakłóceniach i zagrożeniach związanych z IT. Chociaż branża finansowa ma czas na przygotowanie do 17 stycznia 2025 r., już teraz warto zainwestować w wysoki poziom ciągłości działania oferowany przez Disaster Recovery.
Korzyści finansowe i wizerunkowe
Niewątpliwą zaletą Disaster Recovery jest ochrona przed stratami finansowymi spowodowanymi przestojami czy karami administracyjnymi (RODO), oraz przed długofalowymi stratami wizerunkowymi, które często mają bezpośredni wpływ na płynność finansową firmy.
Jednak rozwiązania gwarantujące ciągłość biznesową nie tylko chronią, ale też zapewniają zyski wizerunkowe. Klienci są coraz bardziej świadomi w kwestii bezpieczeństwa, a ich oczekiwania dotyczące dostępności usług stale rosną. DR wspiera firmy w odpowiedzi na te potrzeby, zwiększając zaufanie pokładane w marce i wpływając pozytywnie na jej wizerunek.
Minimalizacja błędów ludzkich
Disaster Recovery chroni przed skutkami awarii i przestojów wywołanych błędami ludzkimi – chociażby przypadkowe usunięcie dokumentów, czy odcięcie zasilania przez roboty prowadzone na działce obok biura.
Także same rozwiązania odzyskiwania po awarii są odporne na błędy ludzkie, dzięki automatyzacji procesu tworzenia i odtwarzania kopii zapasowych oraz replikacji i przełączania między środowiskami. Ponadto wszystkie te wymienione procesy są stale monitorowane.
Optymalizacja kosztów
Wymieniając zalety Disaster Recovery, na pierwszym miejscu należy wspomnieć o optymalizacji kosztów, z której cieszą się firmy korzystające z zewnętrznych dostawców. W jaki sposób? Outsourcing DR pozwala przedsiębiorcom zmniejszyć nakłady inwestycyjne oraz koszty związane z utrzymaniem własnej przestrzeni, mediów, sprzętu i dodatkowego personelu. Dotyczy to zarówno replikacji, jak i backupu.
Sprzęt przeznaczony pod środowisko zapasowe w ramach DRaaS nie musi “biernie” oczekiwać na awarię – może być też wykorzystywany do normalnej pracy o mniejszym priorytecie.
Oszczędność czasu i zasobów
Coraz więcej firm szuka gotowych rozwiązań zapewniających ciągłość biznesową zamiast tworzyć i utrzymywać je samodzielnie – tak wskazuje najnowszy raport Veeam Cloud Protection Trends 2023.
Nic w tym dziwnego, przeniesienie odpowiedzialności za wdrożenie, zarządzanie i monitoring rozwiązań DR uwalnia czas wewnętrznych zespołów IT, umożliwiając im wydajniejszą pracę w ramach celów biznesowych firmy. Nie wymaga również od przedsiębiorców zatrudnienia dodatkowych specjalistów, którzy obsłużą Disaster Recovery.
Więcej zalet Disaster Recovery w MAIN
Opieka doświadczonych fachowców
Usługi Disaster Recovery realizujemy od początku istnienia MAIN. Nasz zespół inżynierów posiada doświadczenie zdobyte podczas wdrażania licznych projektów m.in. dla branży finansowej. Zapewniamy wsparcie w trybie 24/7/365 i odpowiadamy za całość rozwiązania:
- Wdrożenie i konfigurację,
- Zarządzanie całą usługą oraz sprzętem fizycznym,
- Stały monitoring.
Dzięki monitoringowi kontrolujemy proces tworzenia backupu i replikacji i niezawodnie reagujemy w sytuacji wystąpienia błędów czy awarii – tak aby zapewnić klientowi bezpieczeństwo danych niezależnie od sytuacji.
Wysoka jakość i stabilność działania
Bezpieczeństwo powierzonych nam danych i systemów jest kwestią priorytetową. Właśnie dlatego oferujemy Disaster Recovery w oparciu o własne, certyfikowane ośrodki Data Center. Stawiamy w nich na urządzenia klasy Enterprise, które najlepiej sprawdzają się w nieprzerwanej pracy.
Nasze centra danych są w pełni redundantne (infrastruktura, łączność, personel), dzięki czemu zapewniamy rozwiązania odporne na awarie sprzętu sieciowego, jak i ewentualne problemy z dostępem do internetu. Wysoką jakość usług Disaster Recovery gwarantują też wykorzystywane przez nas wiodące technologie Veeam (backup) i VMware (replikacja).
Zalety Disaster Recovery – podsumowanie
Aby zapewnić przedsiębiorstwu faktyczną ciągłość biznesową należy dbać nie tylko o bezawaryjność i zabezpieczenie infrastruktury IT, ale też przygotować się na konieczność szybkiego przywrócenia jej działania w razie awarii. Tutaj z pomocą przychodzą rozwiązania Disaster Recovery.
Do najważniejszych zalet Disaster Recovery zaliczamy: ochronę przed utratą danych, zapewnienie ciągłości działania, spełnianie wymogów prawnych, korzyści finansowe i wizerunkowe, minimalizację błędów ludzkich, optymalizację kosztów, oszczędność czasu i zasobów.
Wybierając usługi odzyskiwania po awarii od MAIN zyskujesz dodatkowo opiekę doświadczonych fachowców oraz gwarancję stabilności działania i wysokiej jakości. Sprawdź Disaster Recovery Center od MAIN lub umów się na spotkanie z doradcą.
Zobacz również
Przejrzyj artykułyPlanujesz migrację zasobów do chmury?
Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.