W ostatnim czasie przedsiębiorcy stoją przed wieloma wyzwaniami skłaniającymi do analizy i optymalizacji kosztów przedsiębiorstwa bez utraty przewagi konkurencyjnej. Poszukują więc rozwiązań zarówno pozwalających na oszczędności, jak i rozwój. Nie jest to łatwe, ale dwie technologie zapewniają takie możliwości – są to chmura oraz kontenery. W jaki sposób? Zacznijmy od chmury.
Rozwój i oszczędności dzięki rozwiązaniom chmurowym
- W chmurze płacimy jedynie za wykorzystane zasoby.
- Oszczędzamy na zakupie i utrzymaniu przestrzeni oraz sprzętu, a także odpowiednich zabezpieczeń.
- Cała infrastruktura chmurowa jest zarządzana przez doświadczonych inżynierów, więc nie trzeba inwestować w dodatkowych specjalistów IT.
- Charakterystyczna dla chmury skalowalność przyspiesza realizację projektów i time-to-market nowych produktów lub usług.
- Chmura zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i ciągłości biznesowej, chroniąc firmy przed przestojami i związanymi z nimi kosztami.
- Kontenery także nie wymagają dużych nakładów finansowych, a dodatkowo zwiększają wydajność i zwinność środowisk chmurowych.
- Konteneryzacja umożliwia pracę w modelu CI/CD, zwiększając konkurencyjność firm.
Zwinny model opłat
Pod względem optymalizacji kosztów przedsiębiorstwa, cloud posiada ogromną zaletę – model opłat. W chmurze firmy mają możliwość płacić tylko za wykorzystane zasoby, a nie te zarezerwowane “na zaś”, które przez dłuższy czas pozostają nietknięte.
Rozbudowa środowiska chmurowego oraz związany z nią wzrost kosztów nie jest skokowy, jak w przypadku własnej fizycznej infrastruktury, a jest rozłożony w czasie i ściśle łączy się z rozwojem firmy. Jest to prosty wybór między wydatkami kapitałowymi a operacyjnymi.
Brak nakładów inwestycyjnych
Atrakcyjny model opłat to nie wszystko. Chmura pozwala też zaoszczędzić na tworzeniu własnej serwerowni, utrzymywaniu jej oraz zarządzaniu zasobami.
Firmowe centrum danych to nie tylko inwestycja w sprzęt, ale również powierzchnię, odpowiednie warunki klimatyczne, ochronę przeciwpożarową, połączenia do sieci Internet, zasilanie i wiele innych.
Ponadto, aby mieć pewność, że dane i systemy umieszczone we własnym centrum danych są stale dostępne, wymagana jest redundancja, czyli nadmiarowość wszystkich elementów.
Jest to nie tylko znaczna inwestycja na wstępie – posiadanie firmowej serwerowni łączy się także z regularnymi wydatkami “na zaś”. Każdego roku przedsiębiorstwo musi przewidzieć wzrost zapotrzebowania na zasoby i zakupić odpowiedni zapas sprzętu.
Profesjonalne wsparcie
Z własnym centrum danych wiążą się również koszty personalne, które chmura niweluje całkowicie. Stworzenie, utrzymywanie i administrowanie infrastrukturą on-premise wymaga grona specjalistów, których nie jest łatwo znaleźć w związku z brakami na rynku IT.
W zależności od potrzeb firmy dostawca chmury może odpowiadać za utrzymanie sprzętu, na którym znajdują się jej zwirtualizowane zasoby (model IaaS), ale też zarządzać wirtualizacją i systemami operacyjnymi (PaaS) lub całością aplikacji klienta (SaaS).
Oznacza to, że cała infrastruktura, na której opiera się działalność firmy jest utrzymywana przez zespół doświadczonych inżynierów, a firma nie musi rozwijać swojego działu IT. Co więcej, pozwala to istniejącemu działowi na poświęcenie więcej czasu na zadania związane z celami biznesowymi firmy, zamiast czasochłonnej administracji.
Skalowalność oraz elastyczność
Charakterystyczne cechy chmury – skalowalność i elastyczność, nie tylko zdejmują obciążenie związane z zakupem sprzętu “na zaś”. Przede wszystkim umożliwiają łatwą i szybką zmianę ilości dostępnych zasobów – zarówno ich zwiększenie, np. w przypadku wzmożonego ruchu, jak i ich zmniejszenie, gdy zapotrzebowanie spada.
Dzięki temu firmy oszczędzają płacąc tylko za rzeczywiście wykorzystane zasoby, a zarazem zyskują środowisko umożliwiające szybki rozwój. Potwierdzają to dane zwarte w raporcie “Chmura i nowe technologie” – menedżerowie IT w polskich firmach uważają, że:
- Dzięki chmurze nastąpi przyspieszenie realizacji projektów (63%),
- Działy IT będą mogły szybciej udostępniać zasoby infrastruktury, aby skrócić czas wprowadzania produktów na rynek (77%),
- Najważniejszym argumentem za wyborem chmury będzie większa elastyczność i skalowalność infrastruktury IT (83%).
Polecane
Rozwiązania szyte na miarę
Bezpieczeństwo i Business Continuity
Wysoki poziom ciągłości biznesowej oraz bezpieczeństwo wpływają znacznie na oszczędności – drastycznie zmniejszają ryzyko wystąpienia przestojów oraz związanych z nimi kosztów. Zaliczamy do nich m.in.:
- Koszty przywracania danych i działania systemów,
- Straty finansowe oraz wizerunkowe spowodowane niezadowoleniem klientów,
- Koszty administracyjne związane z regulacjami prawnymi (w tym RODO).
W przypadku awarii przedsiębiorstwa korzystające stricte z zasobów on-premise muszą działać na własną rękę. Obejmuje to wykrycie awarii, a także działania zaradcze. W przypadku chmury dostawca prowadzi stały monitoring i jest odpowiedzialny za interwencję oraz naprawę w czasie określonym w ramach umowy SLA.
Ponadto, centra danych korzystają z zabezpieczeń klasy Enterprise, na które firmy z wielu sektorów nie mogą sobie pozwolić, a których potrzebują w dobie szeroko zakrojonych cyberataków. Profesjonalne centra danych posiadają również certyfikacje pozwalające na świadczenie usług nawet tak wrażliwym branżom jak finanse czy medycyna.
Optymalizacja dzięki konteneryzacji
Kontenery nie posiadają własnego systemu operacyjnego, dlatego umożliwiają wydajniejsze wykorzystanie procesora i pamięci maszyny fizycznej, na której się znajdują. W połączeniu z niezwykłą łatwością skalowania, konteneryzacja, tak jak chmura, nie wymaga dużych nakładów początkowych. Koszty rosną lub maleją razem z rzeczywistym wykorzystaniem rozwiązania, pozwalając firmom na ich optymalizację bez utraty efektywności działania.
Konteneryzacja zazwyczaj ściśle łączy się z architekturą mikroserwisów, która umożliwia wprowadzanie zmian czy poprawek do aplikacji bez przestojów. Dzięki temu firmy nie ponoszą kosztów przerw w działaniu – jest to szczególnie istotne w branżach wymagających wysokiej dostępności, takich jak e-commerce.
Tak samo jak chmura, kontenery ułatwiają optymalizację kosztów, ale także wpływają pozytywnie na rozwój działalności. Charakterystyczne dla nich małe zużycie zasobów ułatwia regularne przeprowadzanie testów, co pozwala organizacjom szybciej odpowiadać na zmiany zachodzące na rynku.
Na przyspieszenie procesu time-to-market wpływa również przenośność kontenerów – zawierają one wszystko, co jest potrzebne do uruchomienia znajdującego się w nich kodu, dzięki czemu oprogramowanie może zostać napisane raz, a następnie uruchamiane bez konieczności ponownego konfigurowania na różnych środowiskach czy infrastrukturze.
Oszczędności bez utraty jakości
Badania wykazują, że obie technologie – chmura i kontenery – wspierają rozwój firm. 67 proc. menedżerów IT ocenia, że cloud będzie głównym motorem zmian (Computerworld „Chmura i nowe technologie”). Natomiast pośród respondentów raportu IBM, 70 proc. uważa, że konteneryzacja zwiększa poziom innowacyjności.
Ponadto, jeśli są wdrożone zgodnie z potrzebami biznesowymi firmy, chmura i kontenery umożliwiają optymalizację kosztów nawet w obliczu skoków cen. W tym celu opłaca się nawiązać stałą współpracę z profesjonalnym centrum danych – dzięki temu przedsiębiorcy mają pewność, że wybiorą rozwiązania najlepiej dostosowane do swoich potrzeb oraz nie poniosą niepotrzebnych kosztów, np. przy migracji do chmury lub wyborze zabezpieczeń.
Zobacz również
Przejrzyj artykułyPlanujesz migrację zasobów do chmury?
Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.