Strefa Eksperta > Chmura prywatna czy publiczna, a może hybrydowa?

Chmura prywatna czy publiczna? Chociaż odpowiedź na pytanie „którą chmurę wybrać?” pomoże znaleźć profesjonalny dostawca, warto wiedzieć, czym cechują się i co oferują poszczególne modele cloud computing. Zasadnicza różnica między chmurą prywatną i publiczną to współdzielenie zasobów.

Trzy rodzaje chmur w skrócie

  • Chmura publiczna jest współdzielona, tzn. zasoby klientów są oddzielone z użyciem software. Zapewnia duże możliwości skalowania i redukcję kosztów. Sprawdza się m.in. w testowaniu aplikacji, działalności międzynarodowej i obsługiwaniu zwiększonego ruchu.
  • Chmura prywatna to zwirtualizowane zasoby na dedykowanym sprzęcie. Zapewnia wysoki poziom prywatności oraz kontroli nad środowiskiem i jego bezpieczeństwem. Sprawdza się m.in., gdy konieczna jest specyficzna konfiguracja sprzętowa czy zgodność ze ścisłymi regulacjami prawnymi.
  • Chmura hybrydowa to połączenie różnych chmur, pozwala więc korzystać z ich zalet: bezpieczeństwa i prywatności chmury prywatnej, jak i skalowalności oraz dodatkowych usług oferowanych przez chmury publiczne.
  • Sprawdź porównanie chmur w tabeli na końcu artykułu.

W chmurze publicznej infrastruktura sprzętowa – która jest współdzielona przez wielu klientów – należy do operatora i jest przez niego utrzymywana. Wielkość chmury publicznej daje duże możliwości skalowania w bardzo krótkim czasie, np. w miarę zmieniających się potrzeb biznesowych.

Z drugiej strony chmura prywatna daje użytkownikowi większą kontrolę i możliwości lepszego dostosowania do określonego biznesu. Warto zwrócić uwagę, że może być zlokalizowana w firmowym centrum danych lub w ośrodku należącym do profesjonalnego data center. Jest idealnym wyborem dla większych przedsiębiorstw, ponieważ zapewnia wysoki poziom kontroli, np. nad zabezpieczeniami.

Chmura prywatna oferuje podobną do public cloud elastyczność w dostępie do zasobów, ale skaluje się nieco wolniej. W przypadku chmury publicznej dostawca dysponuje potężnymi, współdzielonymi zasobami, które może bardzo szybko udostępnić. Chmura prywatna to dedykowany sprzęt, w którym skalowanie polega na dodawaniu fizycznych hostów do infrastruktury.


Chmura publiczna

Za sprawą współdzielenia zasobów dużej skali public cloud cechuje się szybkością skalowania.  W chmurze publicznej odpowiedzialność za zarządzanie środowiskiem spoczywa na dostawcy usługi, a zasoby poszczególnych klientów są odseparowane z użyciem oprogramowania.

Przynosi to redukcję kosztów, a także umożliwia firmowemu działowi IT skupienie się na projektach, które bezpośrednio przekładają się na rozwój biznesu, bądź mają wpływ na optymalizację działania organizacji. Na popularności zyskuje też model multicloud – opierający się na korzystaniu z wielu dostawców public cloud.

Niestety wykorzystanie modelu chmury publicznej może przynieść też nowe wyzwania związane z integracją między różnymi środowiskami chmurowymi czy lokalnymi zasobami.


W jakich sytuacjach sprawdza się public cloud?

  • Chwilowe zaspokojenie potrzeb na moc obliczeniową i pamięci masowe – podczas skokowych wzrostów obciążenia firmy mogą skorzystać z zasobów chmurowych do obsłużenia zwiększonego ruchu.
  • Testowanie i rozwój aplikacji – budowanie środowiska testowego w chmurze jest łatwiejsze dzięki możliwości elastycznego sięgania po potrzebne zasoby i zwalniania ich, gdy prace nad aplikacjami nie są prowadzone.
  • Uruchamianie wirtualnych stacji roboczych – usługi typu Desktop as a Service eliminują konieczność prowadzenia złożonego wdrożenia własnej infrastruktury VDI.
  • Długoterminowa archiwizacja danych – pod warunkiem, że infrastruktura chmury publicznej spełnia wymagania narzucane przez regulacje prawne.
  • Wsparcie działalności zagranicznej – rozmieszczenie chmury publicznej na infrastrukturze w wielu lokalizacjach na całym świecie ułatwia działalność międzynarodową.
  • Aplikacje mobilne – niezależnie czy są używane wewnętrznie, przez partnerów, czy przez klientów, mogą być dostarczane z chmury publicznej ze względu na szeroki i łatwy dostęp do takiego środowiska.
  • Dane – zbierane z mediów społecznościowych, blogów czy forów internetowych zamiast przechowywać w lokalnym środowisku można łatwo przenieść i trzymać w chmurze. Z pomocą nowych usług chmurowych takie dane mogą być też łatwo przetwarzane.

W praktyce ten model jest stosowany przez najmniejsze firmy i startupy. Reszta – a są to w zdecydowanej większości firmy posiadające już własną infrastrukturę serwerową – nie decyduje się na przeniesienie całego środowiska IT do chmury publicznej, a jedynie jego część.

Chmura prywatna

Podstawową zaletą modelu prywatnej chmury obliczeniowej jest wysoki poziom kontroli nad całym środowiskiem oraz dopasowanie poziomu bezpieczeństwa do potrzeb firmy. Chmurę prywatną można utworzyć we własnym centrum danych (tzw. infrastruktura on-premise) lub w zewnętrznym data center.

Wybór drugiej opcji często okazuje się znacznie bardziej opłacalny i bezpieczny. Profesjonalne centrum danych posiada szeroki wachlarz nowoczesnych zabezpieczeń – zarówno fizycznych (redundancja sprzętu, sieci, systemów chłodzenia), jak i cyfrowych. Wiele firm, które mogłyby skorzystać na Dedicated Private Cloud nie są w stanie same stworzyć i utrzymać centrum danych o parametrach, które odpowiadają ich potrzebom.

Dzięki temu, że chmura prywatna zapewnia organizacjom pełną kontrolę i znajduje się w jednej lokalizacji, cechuje ją bezpieczeństwo i prywatność. Pozwala ona również spełnić nawet wyjątkowo ścisłe regulacje prawne, takie jak RODO czy wymogi KNF.


W jakich sytuacjach sprawdza się private cloud?

  • Konieczność używania specyficznych rozwiązań sprzętowych,
  • Firma korzysta z aplikacji, które zachowują się w przewidywalny sposób od strony zapotrzebowania na zasoby i nie wymagają nadmiernych ilości przestrzeni dyskowej. Dodatkowym wskazaniem są aplikacje, których utrzymanie w chmurze prywatnej jest stosunkowo tanie,
  • Aplikacje, które jest trudno przenieść do chmury publicznej, a jednocześnie lepiej funkcjonują w środowisku chmurowym niż w tradycyjnym,
  • W instytucjach rządowych, branży finansowej, medycznej i innych, które muszą spełniać ścisłe wymogi prawne.

Chmura prywatna, czyli zwirtualizowany sprzęt i oprogramowanie dedykowane jednemu klientowi, jest doskonałym miejscem na systemy księgowe, środowiska produkcyjne, programy CRM, czy inne kluczowe zasoby organizacji.


Otrzymuj takie artykuły na swoją skrzynkę

Zapisz się na newsletter.
Wysyłamy maks. 1 mail/mies.



    Twój przewodnik po chmurze

    Czy chmura rozwiąże problem mojej firmy? Czym się różni IaaS od SaaS? Jaką chmurę wybrać? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz w naszym ebooku.

    Pobierz go i nie szukaj dalej!

    Sprawdź nasz ebook


    Chmura hybrydowa

    Firmy, które chcą mieć pełną kontrolę nad częścią zasobów IT, ale jednocześnie zależy im na elastyczności oferowanej przez chmury publiczne, mogą sięgnąć po rozwiązania hybrydowe. Umożliwiają one m.in. testowanie aplikacji w chmurze publicznej, a jednocześnie utrzymywanie krytycznych systemów w prywatnej infrastrukturze.

    Chmura hybrydowa pozwala na przechowywanie i przetwarzanie ważnych informacji we własnej lub wynajętej serwerowni (chmura prywatna), a jednocześnie otwiera drogę do optymalizacji najbardziej obciążających działań, poprzez przeniesienie ich do chmury publicznej.

    Przykładowo, część zasobów może być przechowywana lokalnie, zapewniając zgodność z wymaganiami związanymi z ustawą o ochronie danych osobowych, a pozostałe zostają przeniesione do chmury publicznej. W ten sposób zachowuje się zgodność z regulacjami, ale też zyskuje elastyczność i niższe koszty utrzymania infrastruktury IT.

    Polskie firmy, jeśli już decydują się na wykorzystanie chmury publicznej, najczęściej chcą korzystać z centrów danych, które są zlokalizowane w naszym kraju (suwerenność danych).

    Polecane

    Sprawdź najpopularniejsze rozwiązania MAIN

    W jakich sytuacjach sprawdza się hybrid cloud?

    • Firma jest ograniczona regulacjami prawnymi, które utrudniają lub całkowicie wykluczają migrację niektórych danych lub aplikacji do chmury.
    • Firma bardzo szybko się rozwija, co wymusza odpowiednie skalowanie zasobów IT. W takiej sytuacji może brakować czasu lub pieniędzy na rozbudowę własnego środowiska. Model hybrydowy zakłada przeniesienie tylko części danych i aplikacji do chmury publicznej. W ten sposób można zwiększyć dostęp do zasobów IT i skalować je płynnie w miarę rosnącego zapotrzebowania, jednocześnie unikając pośpiesznego rozbudowywania lokalnego środowiska.
    • Podniesienie poziomu bezpieczeństwa i ciągłości biznesowej – utworzenie zapasowego centrum danych, które stanowi kluczowy element planu przywracania po awarii (Disaster Recovery). W razie problemów następuje przełączenie do zapasowego centrum danych, które przejmuje rolę głównego ośrodka do momentu przywrócenia sprawności podstawowego centrum danych przedsiębiorstwa.
    • Chęć korzystania z wszystkich zalet chmury obliczeniowej – zarówno bezpieczeństwa i prywatności cechujących chmurę prywatną, jak i skalowalności oraz dodatkowych usług oferowanych przez chmury publiczne.

    Praktyka pokazuje, że to projekt budowy chmury prywatnej lub dylemat „chmura prywatna czy publiczna” zwykle staje się przyczynkiem do dyskusji o chmurze hybrydowej. O wyborze i wskazaniu zasobów, które nadają się do przeniesienia do chmury publicznej, decyduje kilka czynników, przede wszystkim: koszty, bezpieczeństwo, wydajność i dostępność.

    W większości zastosowań to właśnie chmura hybrydowa będzie najlepszym wyborem wielu firm. W tym modelu firmy mogą rozwijać własne, lokalne zasoby IT, a jednocześnie korzystać z różnych form przetwarzania w chmurze, aby zwiększać elastyczność i przyspieszać wprowadzanie innowacji biznesowych.


    Chmura prywatna czy publiczna? Którą wybrać?

    To zależy od potrzeb i możliwości każdej organizacji. Poniższa tabela przedstawia ogólny podział i charakterystykę omówionych w artykule modeli cloud computing.

    PublicznaPrywatnaHybrydowa
    StrukturaWspółdzielona infrastrukturaDedykowana infrastrukturaDowolna konfiguracja chmur i infrastruktury on-premise
    Najważniejsze zaletySzybkie skalowalniePełna kontrolaSzybkość i skalowalność
    Szybkie uruchomienieBezpieczeństwo i prywatność
    Bezpieczeństwo i prywatność
    Rozmieszczenie w wielu lokalizacjachZgodność ze ścisłymi wymogami prawnymiWysoki poziom
    ciągłości biznesowej
    (Disaster Recovery)
    Najczęściej korzystająMałe firmy i
    start-upy
    Instytucje rządoweBranża e-commerce
    Firmy międzynarodoweBranże finansowa i medycznaŚrednie i duże organizacje

    Chmura, niezależnie czy to chmura prywatna czy publiczna, ma coraz nowsze zastosowania i nie zawsze łatwo jest wskazać, która będzie najlepsza w danej sytuacji. Dlatego planując przejście do chmury warto wybrać dostawcę, który podchodzi do każdego projektu indywidualnie i dokładnie przeanalizuje potrzeby organizacji.

    Udostępnij znajomym

    Zespół MAIN
    Zespół MAIN

    Budujemy środowiska IT gwarantujące ciągłość działania biznesu. Dostarczamy bezpieczne, łatwo skalowalne rozwiązania chmurowe, dzięki którym możesz skupić się na rozwoju działalności.

    Zobacz również

    Przejrzyj artykuły

    Firma Vacancysoft oferująca usługi analizy danych poszukiwała dostawcy usług IT, który zaoferuje nie tylko hosting w chmurze, ale też usługi administrowania środowiskiem.

    Planowanie infrastruktury IT to dziś kwestia przetrwania dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw. Przestoje kosztują, dane narażone są na ciągłe ryzyko, a każdy dodatkowy proces wymaga sprawnych zasobów technologicznych.

    #poradnik Przeczytaj

    Pierwsze w Polsce produkcyjne środowisko na serwerach HPE z procesorami w architekturze ARM64. Wysoka wydajność i sprawność działania.

    Planujesz migrację zasobów do chmury?

    Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.