SD-WAN – sieć korporacyjna zdefiniowana programowo

Autor: Zespół MAIN

Strefa Eksperta > SD-WAN – sieć korporacyjna zdefiniowana programowo

Sieć SD-WAN (Software-Defined Wide Area Network) to nowe podejście do realizacji sieci korporacyjnych. Rozwiązanie to pozwala na optymalizację kosztów telekomunikacyjnych dzięki możliwości wykorzystania praktycznie dowolnych łączy – poza tradycyjnie stosowanym w sieciach rozległych MPLS – także tradycyjnych łączy internetowych, czy sieci bezprzewodowej 3G lub LTE.

W artykule poruszymy poniższe zagadnienia:

  1. Czym jest SD-WAN
  2. SD-WAN a tradycyjne sieci MPLS
  3. Podstawowe zalety SD-WAN
  4. Dla kogo jest SD-WAN
  5. Prosty i szybki proces wdrożenia
  6. Klienci coraz częściej wybierają SD-WAN

Czym jest SD-WAN?

IDC definiuje SD-WAN jako architekturę opartą na hybrydowej sieci WAN wykorzystującej co najmniej dwa lub więcej typów połączeń. Do transmisji danych pomiędzy oddziałami w tej sieci WAN można bowiem zastosować dowolną sieć, taką jak dedykowane łącza MPLS, internet szerokopasmowy czy sieć bezprzewodową 3G/LTE. Dzięki temu SD-WAN jest łatwo skalowalny i elastyczny w zarządzaniu.

Sieć definiowana programowo SD-WAN, pozwala na uruchomienie niemalże dowolnej funkcjonalności w warstwie oprogramowania. Celem zastosowania tego rozwiązania jest elastyczne wykorzystywanie wielu łączy jednocześnie, możliwość rozróżniania i odrębnego traktowania różnych aplikacji – np. nadawania priorytetu transmisjom związanym z funkcjonowaniem kluczowym dla firmy systemów IT – oraz obsługa mechanizmów poprawiających jakość transmisji i odczucia użytkownika.


SD-WAN a tradycyjne sieci WAN

Technologia SD-WAN utrzymuje pozycję najszybciej rozwijającego się segmentu całej branży infrastruktury sieciowej. Dzieje się tak, ponieważ tradycyjne sieci WAN nie mogą już sprostać wymaganiom cyfrowego biznesu, szczególnie wtedy, gdy ich głównym zadaniem jest wsparcie dla nowoczesnych aplikacji i środowisk multicloud. Firmy szukają ponadto sposobu, aby ułatwić sobie proces zarządzania połączeniami sieciowymi, podnieść wydajność aplikacji i satysfakcję klientów końcowych.

Rosnące zainteresowanie tematyką SD-WAN spowodowane jest tym, że dzięki tej technologii można usprawnić wiele elementów sieci rozległych. Obecnie są one najczęściej budowane przy wykorzystaniu łączy MPLS. Taka sieć jest stabilna, ma dużą przepustowość i zapewnia odpowiedni poziom obsługi i klasyfikację ruchu. Jednak rozwój aplikacji – i dążenie do upraszczania rozwiązań – narzuca nowe wyzwania, których MPLS nie spełnia. Brakuje świadomości sieci i jej kształtowania na bazie informacji o aplikacjach. Z kolei urządzenia klienckie nie mają informacji o parametrach ścieżek, aby – już u źródła – podjąć właściwą decyzję o trasowaniu ruchu. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, sieć MPLS jest też droższa w utrzymaniu i wymaga dedykowanych zasobów sprzętowych w porównaniu do sieci Internet.

Otrzymuj takie artykuły na swoją skrzynkę

Zapisz się na newsletter.
Wysyłamy maks. 1 mail/mies.




    Podstawowe zalety SD-WAN

    Do czołowych atutów sieci SD-WAN należą:

    • Wysoka dostępność (HA) – możliwość podłączenia wielu łącz na danej lokalizacji (w tym LTE) ich ciągłe monitorowanie przez urządzenia brzegowe i szybkie przełączanie ruchu na inne łącza w momencie awarii (poniżej 1 sekundy) oraz klastrowanie urządzeń;
    • Elastyczność – wykorzystanie dowolnych łącz od dostępnych operatorów w lokalizacji (Internet, LTE, MPLS, itd.), co daje możliwość szybkiego uruchamiania i migracji oddziałów;
    • Łatwość zarządzania – jeden centralny kontroler zarządzający wszystkimi urządzeniami co umożliwia masowe zmiany ustawień i zapewnia spójność konfiguracji;
    • Optymalizacja kosztów – możliwość likwidacji drogich łącz MPLS na rzecz taniego Internetu wraz z aktywnym wykorzystaniem łącz zapasowych;
    • Jakość transmisji – możliwość ustawiania parametrów QoS per aplikacja, korekcja błędów na łączach oraz aktywny monitoring każdego łącza;
    • Bezpieczeństwo – natywne szyfrowanie ruchu, rozumienie aplikacji, firewall warstwy 7 oraz możliwość integracji z dostawcami platform bezpieczeństwa;
    • Lepszy dostęp do chmury – optymalizacja dostępu do usług SaaS poprzez używanie lokalnego łącza internetowego oraz możliwość zastosowania mechanizmów protekcji SD-WAN na trasie oddział – chmura.

    Dla kogo jest SD-WAN?

    Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w firmach o rozbudowanej strukturze geograficznej. W tego typu firmach znaczące oszczędności może przynieść optymalizacja wykorzystania łączy telekomunikacyjnych i zastępowanie ich tańszymi alternatywami. Nie oznacza to jednak spadku jakości i stabilności połączeń. Dzięki funkcjonalności SD-WAN firma może dużo łatwiej dołączać kolejne oddziały, także w odległych lokalizacjach, gdzie dostęp do dobrej jakości łączy telekomunikacyjnych jest ograniczony.

    Obecnie technologia SD-WAN pozwala także podłączyć do zasobów firmowych pracowników zdalnych, którzy często nie posiadają szerokopasmowych łączy internetowych. Dzięki zastosowanym mechanizmom – i możliwości zaprogramowania dowolnej funkcjonalności sieci SD-WAN – dużo łatwiej jest administratorom zarządzać jakością połączeń.

    Polecane

    Sprawdź rozwiązania
    MAIN dla biznesu

    Prosty i szybki proces wdrożenia

    Jednym z rozwiązań do budowy sieci definiowanych programowo jest VMware NSX SD-WAN. Jest to jedno z najbardziej dojrzałych i przemyślanych rozwiązań dostępnych na rynku, a przez to łatwych we wdrożeniu i utrzymaniu. Tradycyjnie firma z wieloma oddziałami – chcąc je połączyć siecią z gwarantowaną jakością transmisji danych – musiała kupić łącza MPLS, router, narzędzia do monitorowania, a także posiadać zespół, który taki projekt zrealizuje. Dzięki VMware NSX SD-WAN nie potrzebujemy nic – nawet dedykowanego sprzętu – poza łączami internetowymi od operatorów. Proces wdrożenia jest prosty i szybki. Podobnie jest z dodawaniem kolejnych oddziałów do sieci SD-WAN.


    Klienci coraz częściej wybierają SD-WAN

    W raporcie Markets&Markets w 2020 roku wartość rynku SD-WAN oszacowano na 1,9 mld USD, a w 2025 roku ma to być już 8,4 mld USD. Popyt na SD-WAN rośnie coraz szybciej, także dlatego, że organizacje w dużym stopniu polegają dziś – z powodu wybuchu epidemii COVID-19 – na pracownikach zdalnych, pracujących z domu, a praca hybrydowa ma pozostać już z nami na zawsze. Aby ułatwić pracę zdalną, organizacje szukają rozwiązań sieciowych zapewniających większą elastyczność i bezpieczeństwo.


    Chcesz dowiedzieć się więcej?

    Posłuchaj rozmowy, w której Piotr Sadurski – Network Architect MAIN – opowiada o zastosowaniach i zaletach SD-WAN:

    Zespół MAIN
    Zespół MAIN

    Budujemy środowiska IT gwarantujące ciągłość działania biznesu. Dostarczamy bezpieczne, łatwo skalowalne rozwiązania chmurowe, dzięki którym możesz skupić się na rozwoju działalności.

    Udostępnij znajomym

    Zobacz również

    Przejrzyj artykuły

    Firma Vacancysoft oferująca usługi analizy danych poszukiwała dostawcy usług IT, który zaoferuje nie tylko hosting w chmurze, ale też usługi administrowania środowiskiem.

    Planowanie infrastruktury IT to dziś kwestia przetrwania dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw. Przestoje kosztują, dane narażone są na ciągłe ryzyko, a każdy dodatkowy proces wymaga sprawnych zasobów technologicznych.

    #poradnik Przeczytaj

    Pierwsze w Polsce produkcyjne środowisko na serwerach HPE z procesorami w architekturze ARM64. Wysoka wydajność i sprawność działania.

    Chcesz usprawnić sieć w swojej firmie?

    Napisz do nas - odpowiemy na wszystkie pytania, zorganizujemy demo i wyjaśnimy, jak Twoja organizacja może skorzystać dzięki SD-WAN.

    Napisz do nas