Sieć SD-WAN

Popraw jakość połączeń między oddziałami firmy, zmniejszając przy tym koszty transferu danych.

Sieć SD-WAN (Software-defined Wide Area Network) to nowe podejście do realizacji sieci korporacyjnych. Pozwala ono na uniezależnienie od mechanizmów transmisji danych w sieci oraz wprowadzenie szeregu nowych funkcji i udogodnień poprzez przeniesienie całej logiki do urządzeń brzegowych.

Zapytaj o wycenę

Dla kogo jest SD-WAN?

Rozwiązanie to może wdrożyć każda organizacja, której zależy na usprawnieniu zarządzania ruchem między oddziałami przy jednoczesnej redukcji kosztów. Wystarczy, że posiada dowolne łącze internetowe w swoim oddziale.

SD-WAN to także odpowiedź na rozproszoną pracę, która dla wielu firm stała się normą w czasach pandemii COVID-19, m.in. ułatwiając network adminom tworzenie i zarządzanie połączeniami np. dla osób pracujących zdalnie oraz niwelując różnice jakości połączeń z różnych lokalizacji.

Poznaj zalety SD-WAN

Jakość transmisji

Regulacja parametrów QoS per aplikacja, korekcja błędów na łączach i monitoring wszystkich łącz, pozwalający wybierać te najwyższej jakości.

Widoczność i monitoring

Pełny wgląd w ruch przesyłany na urządzeniach brzegowych, rozpoznawanie aplikacji (np. YouTube, Office 365), statystyki i historia wykorzystania łącza.

Optymalizacja kosztów

Możliwość likwidacji drogich łącz MPLS na rzecz taniego internetu, z aktywnym użyciem łącz zapasowych, a bardziej intuicyjna technologia to niższe koszty obsługi.

Elastyczność połączeń

Użycie dowolnych łącz od operatorów dostępnych w lokalizacji (Internet, LTE, MPLS, itd.) pozwala na szybkie uruchamianie i migrację oddziałów.

SD-WAN od MAIN

MAIN jako dostawca chmury prywatnej wspiera cyfrową transformację i oferuje dostęp do najnowszych technologii. Nasze Data Center obsługuje rozwiązanie SD-WAN natywnie. Oferujemy możliwość wdrożenia tej technologii w Państwa firmie w celu połączenia oddziałów oraz Data Center w sieć korporacyjną nowej generacji, z efektywnym dostępem do usług cloud (private, public i usług SaaS).

Case study

Dla Inter Cars zrealizowaliśmy i obsługujemy największą sieć SD-WAN w Europie. Połączyła ona 560 lokacji firmy.

Elastyczny zakres usługi

  • Pełen wgląd w monitoring stanu sieci
  • Opcja samodzielnej konfiguracji, z dostępem do wsparcia inżynierów MAIN
  • Projektowanie i utrzymywanie konfiguracji po stronie MAIN
  • Usługi zespołu NOC – proaktywny monitoring działania łącz, zgłaszanie i obsługa awarii
  • Budowanie sieci w nowych oddziałach
  • Upgrade statycznych tuneli IPSec
  • Migracja z MPLS lub innych rozwiązań

Możliwe scenariusze wdrożenia

W zależności od tego, z jakich rozwiązań sieciowych korzystasz obecnie oraz jakie masz cele, wdrożenie SD-WAN może mieć różne formy:

Rozwój

Uruchomienie nowych oddziałów na SD-WAN. Stare i nowe połączenia mogą istnieć równolegle, mając ze sobą komunikację.

Upgrade

W celu uruchomienia sieci korporacyjnej nowej generacji można w płynny sposób zastąpić stare rozwiązania WAN, działające np. w oparciu o statyczne tunele IPSec.

Migracja

Przejście z innych rozwiązań korporacyjnych, np. MPLS, w celu skorzystania z zalet SD-WAN przy ograniczeniu kosztów i utrzymaniu jakości.

SD-WAN w 4 krokach

Poznaj nasz proces wdrożenia sieci SD-WAN

Rozpoznanie

Celem tego etapu jest zrozumienie klienta i dostosowanie propozycji do jego potrzeb. Nasi inżynierowie prowadzą dyskusję i zadają potrzebne pytania, ustalając takie kwestie, jak:
- Potrzeby klienta, w tym: charakterystyka pracy oddziałów, jakie aplikacje są używane, z czym klient ma problemy, na czym mu zależy)
- Skala i struktura sieci: ilość i wielkość lokalizacji, przepustowość łącz, informacja o Data Center, stosowane typy połączeń

Propozycja

Po gruntownym zrozumieniu potrzeb przedstawiamy szczegółową propozycję rozwiązania. Zawiera ona: projekt architektury sieci, projekt konfiguracji, omówienie korzyści, wycenę i propozycję planu wdrożenia.

Wdrożenie

Ustalamy harmonogram instalacji urządzeń brzegowych (VMware SD-WAN Edge™) w lokalizacjach. Pełnią one funkcję routerów i zastępują działające obecnie urządzenia.
- Wbudowane Wi-Fi i switch sprawiają, że w małych oddziałach mogą służyć jako jedyne urządzenie sieciowe (all-in-one).
- SD-WAN nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania – jedynym warunkiem jest posiadanie dowolnego łącza internetowego.

Utrzymanie

W zależności od decyzji klienta, czynności utrzymaniowe mogą być realizowane przez niego, przez zespół MAIN, lub współdzielone przez obie strony. Główne kategorie działań to:
- Konfiguracja - m.in. kreowanie polityk dla ruchu sieciowego (np. priorytetyzowanie aplikacji biznesowych, ograniczanie ruchu dla niebiznesowych), projektowanie architektury sieci czy jej rekonfiguracja
- Monitoring - nadzór nad działaniem łącz, wykrywanie awarii i zgłaszanie ich do operatorów, reagowanie na incydenty zgłaszane przez użytkowników, sprawdzanie wysycenia i utylizacji łącz

Jakość gwarantowana przez VMware

Wprowadzając usługę do oferty zdecydowaliśmy się oprzeć ją na rozwiązaniu SD-WAN od VMware – wybieraną liderem raportu Gartner Magic Quadrant for WAN Edge w latach 2018-2020.

  • VMware SD-WAN Edge™ to bezdotykowe urządzenia klasy Enterprise, gwarantujące bezpieczną, zoptymalizowaną łączność z prywatnymi, publicznymi i hybrydowymi środowiskami, a także usługami obliczeniowymi i zwirtualizowanymi.
  • VMware SD-WAN Orchestrator™ – zapewnia scentralizowaną instalację, konfigurację i monitoring w czasie rzeczywistym w całej organizacji, a także koordynację przepływu danych w sieci chmury.

Porównaj rozwiązania

Dlaczego SD-WAN jest lepszy i bardziej opłacalny od tradycyjnych rozwiązań?

 Statyczne tunele IPSecMPLSSD-WAN
Jakość transmisjiBrak gwarancjiGwarancja
(płynąca z infrastruktury)
Gwarancja (płynąca z zastosowanych mechanizmów)
Pasmo / przepustowośćWiększe / tańszeMniejsze / droższeWiększe / tańsze
Rozpoznawanie aplikacji biznesowych i dedykowane polityki ruchuBrakBrakJest
Obsługa SaaSBrakBrakJest
RedundancjaBrakBrakJest
Łatwość zarządzaniaNiskaŚredniaWysoka
WidocznośćNiskaNiskaNiska
ElastycznośćNiskaNiskaWysoka
Całkowity koszt sieciNiskiWysokiŚredni

Chcesz usprawnić sieć w swojej firmie?

Napisz do nas - odpowiemy na wszystkie pytania, zorganizujemy demo i wyjaśnimy, jak Twoja organizacja może skorzystać dzięki SD-WAN.

Odpowiadamy w ciągu 1 dnia roboczego.

Piotr Sadurski
Network Architect