Sieć SD-WAN

Popraw jakość połączeń między oddziałami firmy, jednocześnie zmniejszając koszty transferu danych.

Wyceń bezpłatnie Sprawdź zalety

SD-WAN

Dla kogo jest SD-WAN?

SD-WAN (Software-defined Wide Area Network) to nowe podejście do realizacji sieci korporacyjnych. Pozwala na uniezależnienie od mechanizmów transmisji danych w sieci oraz wprowadzenie nowych funkcji i udogodnień poprzez przeniesienie całej logiki do urządzeń brzegowych.

Rozwiązanie to może wdrożyć każda organizacja, której zależy na usprawnieniu zarządzania ruchem między oddziałami przy jednoczesnej redukcji kosztów. Wystarczy, że posiada dowolne łącze internetowe w swoim oddziale.

SD-WAN to także odpowiedź na rozproszoną pracę, która dla wielu firm stała się normą w czasach pandemii COVID-19, m.in. ułatwiając network adminom tworzenie i zarządzanie połączeniami np. dla osób pracujących zdalnie oraz niwelując różnice jakości połączeń z różnych lokalizacji.

Poznaj zalety SD-WAN

Jakość transmisji

Regulacja parametrów QoS per aplikacja, korekcja błędów na łączach i monitoring wszystkich łącz, pozwalający wybierać te najwyższej jakości.

Widoczność i monitoring

Pełny wgląd w ruch przesyłany na urządzeniach brzegowych, rozpoznawanie aplikacji (np. YouTube, Office 365), statystyki i historia wykorzystania łącza.

Optymalizacja kosztów

Możliwość likwidacji drogich łącz MPLS na rzecz taniego internetu, z aktywnym użyciem łącz zapasowych, a bardziej intuicyjna technologia to niższe koszty obsługi.

Elastyczność połączeń

Użycie dowolnych łącz od operatorów dostępnych w lokalizacji (Internet, LTE, MPLS, itd.) pozwala na szybkie uruchamianie i migrację oddziałów.

Case study

„Współpraca z MAIN Interconnection ma wymiar inżynierski i konsultingowy.

Na etapie analizy, kiedy porównywaliśmy ówczesne rozwiązania SD-WAN i wybieraliśmy dostawcę, a także w trakcie wdrożenia i konfiguracji.

Współpraca ta sprawdza się znakomicie, daje świeżość spojrzenia na rynek i technologie – i to do nas wraca w każdym projekcie”.

Robert Kucharczyk
CIO w Inter Cars

 • Standaryzacja sieci, która zniwelowała różnice w jakości połączeń z różnych lokalizacji
 • Sprawniejsze zarządzanie ruchem między oddziałami przy jednoczesnej redukcji kosztów
 • Łatwość tworzenia i zarządzania połączeniami dla osób pracujących zdalnie

Czytaj case study >

SD-WAN od MAIN

MAIN jako dostawca chmury prywatnej wspiera cyfrową transformację i oferuje dostęp do najnowszych technologii. Nasze Data Center obsługuje rozwiązanie SD-WAN natywnie. Oferujemy możliwość wdrożenia tej technologii w Państwa firmie w celu połączenia oddziałów oraz Data Center w sieć korporacyjną nowej generacji, z efektywnym dostępem do usług cloud (private, public i usług SaaS).

Elastyczny zakres usługi

 • Pełen wgląd w monitoring stanu sieci
 • Opcja samodzielnej konfiguracji, z dostępem do wsparcia inżynierów MAIN
 • Projektowanie i utrzymywanie konfiguracji po stronie MAIN
 • Usługi zespołu NOC – proaktywny monitoring działania łącz, zgłaszanie i obsługa awarii
 • Budowanie sieci w nowych oddziałach
 • Upgrade statycznych tuneli IPSec
 • Migracja z MPLS lub innych rozwiązań

Możliwe sposoby wdrożenia

W zależności od tego, z jakich rozwiązań sieciowych korzystasz obecnie oraz jakie masz cele, wdrożenie SD-WAN może mieć różne formy:

Rozwój

Uruchomienie nowych oddziałów na SD-WAN. Stare i nowe połączenia mogą istnieć równolegle, mając ze sobą komunikację.

Upgrade

W celu uruchomienia sieci korporacyjnej nowej generacji można w płynny sposób zastąpić stare rozwiązania WAN, działające np. w oparciu o statyczne tunele IPSec.

Migracja

Przejście z innych rozwiązań korporacyjnych, np. MPLS, w celu skorzystania z zalet SD-WAN przy ograniczeniu kosztów i utrzymaniu jakości.

Sprawdzony sposób wdrożenia

1. Rozpoznanie

Celem tego etapu jest zrozumienie klienta i dostosowanie propozycji do jego potrzeb. Nasi inżynierowie prowadzą dyskusję i zadają potrzebne pytania, ustalając takie kwestie, jak:
- Potrzeby klienta, w tym: charakterystyka pracy oddziałów, jakie aplikacje są używane, z czym klient ma problemy, na czym mu zależy)
- Skala i struktura sieci: ilość i wielkość lokalizacji, przepustowość łącz, informacja o Data Center, stosowane typy połączeń

2. Propozycja

Po gruntownym zrozumieniu potrzeb przedstawiamy szczegółową propozycję rozwiązania. Zawiera ona: projekt architektury sieci, projekt konfiguracji, omówienie korzyści, wycenę i propozycję planu wdrożenia.

3. Wdrożenie

Ustalamy harmonogram instalacji urządzeń brzegowych (VMware SD-WAN Edge™) w lokalizacjach. Pełnią one funkcję routerów i zastępują działające obecnie urządzenia.
- Wbudowane Wi-Fi i switch sprawiają, że w małych oddziałach mogą służyć jako jedyne urządzenie sieciowe (all-in-one).
- SD-WAN nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania – jedynym warunkiem jest posiadanie dowolnego łącza internetowego.

4. Utrzymanie

W zależności od decyzji klienta, czynności utrzymaniowe mogą być realizowane przez niego, przez zespół MAIN, lub współdzielone przez obie strony. Główne kategorie działań to:
- Konfiguracja - m.in. kreowanie polityk dla ruchu sieciowego (np. priorytetyzowanie aplikacji biznesowych, ograniczanie ruchu dla niebiznesowych), projektowanie architektury sieci czy jej rekonfiguracja
- Monitoring - nadzór nad działaniem łącz, wykrywanie awarii i zgłaszanie ich do operatorów, reagowanie na incydenty zgłaszane przez użytkowników, sprawdzanie wysycenia i utylizacji łącz

Jakość gwarantowana przez VMware

Wprowadzając usługę do oferty zdecydowaliśmy się oprzeć ją na rozwiązaniu SD-WAN od VMware – wybieraną liderem raportu Gartner Magic Quadrant for WAN Edge w latach 2018-2020.

 • VMware SD-WAN Edge™ to bezdotykowe urządzenia klasy Enterprise, gwarantujące bezpieczną, zoptymalizowaną łączność z prywatnymi, publicznymi i hybrydowymi środowiskami, a także usługami obliczeniowymi i zwirtualizowanymi.
 • VMware SD-WAN Orchestrator™ – zapewnia scentralizowaną instalację, konfigurację i monitoring w czasie rzeczywistym w całej organizacji, a także koordynację przepływu danych w sieci chmury.

Porównaj rozwiązania

Dlaczego SD-WAN jest lepszy i bardziej opłacalny od tradycyjnych rozwiązań?

Statyczne tunele IPSecMPLSSD-WAN
Jakość transmisjiBrak gwarancjiGwarancja
(płynąca z infrastruktury)
Gwarancja (płynąca z zastosowanych mechanizmów)
Pasmo / przepustowośćWiększe / tańszeMniejsze / droższeWiększe / tańsze
Rozpoznawanie aplikacji biznesowych i dedykowane polityki ruchuBrakBrakJest
Obsługa SaaSBrakBrakJest
RedundancjaBrakBrakJest
Łatwość zarządzaniaNiskaŚredniaWysoka
WidocznośćNiskaNiskaNiska
ElastycznośćNiskaNiskaWysoka
Całkowity koszt sieciNiskiWysokiŚredni

Chcesz usprawnić sieć w swojej firmie?

Napisz do nas - odpowiemy na wszystkie pytania, zorganizujemy demo i wyjaśnimy, jak Twoja organizacja może skorzystać dzięki SD-WAN.

Wyceny są bezpłatne. Odpowiadamy w ciągu 1 dnia roboczego.

  Wolisz porozmawiać? Wybierz termin

  Security Operations Center

  Maciej Bartkowski
  Ekspert ds. Bezpieczeństwa, audytor ISO, CEH (Certified Ethical Hacker), CISA (Certified Information Systems Auditor), członek ISACA i ISSA

  Więcej o naszych rozwiązaniach

  Przejrzyj artykuły

  Backup Microsoft 365 to usługa, która skutecznie zabezpiecza przed utratą kont użytkowników, skrzynek pocztowych i innych plików pakietu Microsoft 365.

  Chmura dla software house? Hatomi wybrał chmurę prywatną w MAIN, by osiągnąć większą elastyczność zarządzania zasobami i środowiskami developerskimi.

  Przeniesienie systemów i migracja do chmury prywatnej w zewnętrznym Data Center to strategiczna zmiana, która może przynieść wiele korzyści.