Architektura mikroserwisów #
Dzięki wydajnemu wykorzystaniu zasobów, skalowalności, przenośności oraz separacji instancji kontenery są doskonałym środowiskiem do tworzenia aplikacji w architekturze mikroserwisów. Ponadto kontenery zawierają wszystko, co jest potrzebne do uruchomienia znajdującego się w nich kodu, dzięki czemu oprogramowanie może zostać napisane raz, a następnie uruchamiane bez konieczności ponownego konfigurowania na różnych środowiskach czy infrastrukturze.
Budowa środowisk hybrid cloud #
Ponieważ kontenery działają spójnie w dowolnym miejscu, stanowią doskonałą architekturę do chmury hybrydowej, np. gdy organizacje działają w wielu chmurach publicznych oraz we własnym centrum przetwarzania danych.
Modernizacja i migracja aplikacji #
Konteneryzacja umożliwia migrację do chmury nawet starszych aplikacji – dzięki temu można zmniejszyć dług technologiczny w systemach IT.
Internet rzeczy #
Ponieważ kontenery dostarczają oprogramowanie w postaci przenośnych pakietów, które można łatwo wdrożyć, są idealnym sposobem na instalację i aktualizację aplikacji działających na urządzeniach IoT – zwłaszcza tych o minimalnej mocy obliczeniowej.
Continuous Integration and Delivery (CI/CD) #
Kontenery umożliwiają DevOps częstsze dostarczania pewnych, przetestowanych i sprawdzonych zmian w kodzie, ułatwiając implementację praktyk CI/CD, uważanych za jeden z najlepszych i najefektywniejszych sposobów pracy nad projektami informatycznymi.