Konteneryzacja a wirtualizacja

Autor: Zespół MAIN 4 min. czytania

Strefa Eksperta > Rozwiązania > Konteneryzacja a wirtualizacja

Częstym sposobem na przedstawienie kontenerów jest porównanie ich z maszynami wirtualnymi (VM). Obie technologie, w uproszczeniu, wirtualizują zasoby. Stanowiące podstawę chmury maszyny wirtualne tworzy się z pomocą hypervisora, który wirtualizuje fizyczny sprzęt. Każda VM zawiera swój system operacyjny wraz z aplikacją oraz związanymi z nią bibliotekami i zależnościami. Natomiast kontenery zamiast sprzętu fizycznego wirtualizują jego system operacyjny, dlatego każdy z nich zawiera jedynie aplikację oraz biblioteki i zależności.

 

Konteneryzacja

 

Konteneryzacja a wirtualizacja – w skrócie dla zabieganych

Wirtualizacja i maszyny wirtualne (VM) to podstawa chmury obliczeniowej. Tworzy się je z pomocą hypervisora, który wirtualizuje fizyczny sprzęt. Każda VM zawiera swój system operacyjny wraz z aplikacją oraz związanymi z nią bibliotekami i zależnościami.

Kontenery nie wirtualizują sprzętu fizycznego, a jego system operacyjny. Zawierają więc jedynie aplikację oraz biblioteki i zależności.

Gdy została wprowadzona, wirtualizacja umożliwiła wydajne korzystanie z zasobów serwerów, a tym samym znaczne oszczędności. VMki zwiększyły poziom bezpieczeństwa, wpłynęły na łatwość zarządzania środowiskami IT i minimalizację ich przestojów.

Kontenery, które są dość młodym rozwiązaniem, stanowią podstawowe środowisko dla aplikacji w architekturze mikroserwisów. Gwarantują ich identyczne działanie niezależnie od środowiska. Kontenery są dynamicznie skalowalne i przyspieszają reakcję na zmiany obciążenia.

Wybór jednej z tych technologii – bądź obu – zależy od potrzeb organizacji.

 

Wirtualizacja – podstawowy element chmury

Wirtualizacja zrewolucjonizowała budowę środowisk IT pozwalając na tworzenie wielu maszyn z oddzielnymi systemami operacyjnymi na jednym fizycznym sprzęcie. Dzięki takiej architekturze organizacje korzystające z maszyn wirtualnych zyskują m.in.:

Wydajność i oszczędności

Przed wirtualizacją organizacje kupowały i konfigurowały osobny serwer dla każdej używanej aplikacji. W związku z tym, serwery fizyczne nie były w pełni wykorzystywane. Dzięki wirtualizacji możliwe jest uruchamianie kilku aplikacji – każdej na oddzielnej VM z własnym systemem operacyjnym – na jednym sprzęcie fizycznym. Umożliwia to wykorzystanie całej dostępnej mocy obliczeniowej.

Bezpieczeństwo

VM działają w pełnej izolacji jako niezależne systemy. Nawet jeśli pojedyncza maszyna wirtualna zostanie przejęta z wykorzystaniem podatności (exploit), nie wpłynie to na bezpieczeństwo innych maszyn wirtualnych ani samego sprzętu fizycznego, na którym się znajduje (tzw. host).

Łatwość zarządzania

Zastąpienie fizycznych komputerów maszynami wirtualnymi ułatwia zarządzanie całym środowiskiem IT. Przykładowo, narzędzia do automatycznego wdrażania i konfiguracji umożliwiają administratorom utworzenie “szablonów” maszyn wirtualnych i aplikacji. Oznacza to, że mogą oni instalować takie VM bez czasochłonnej i podatnej na błędy ręcznej konfiguracji. Ponadto w maszynach wirtualnych łatwiej jest zastosować konkretne polityki bezpieczeństwa w zależności od jej przeznaczenia.

Minimalizacja przestojów

Administratorzy mogą uruchomić wiele redundantnych (dodatkowych) maszyn wirtualnych obok siebie i przełączać się między nimi w razie wystąpienia problemów. W przypadku uruchamiania redundantnych serwerów fizycznych zapewnienie odporności środowiska na przestoje byłoby znacznie droższe.

Konteneryzacja a wirtualizacjaKonteneryzacja a wirtualizacja

System można tak przygotować, aby dynamicznie reagował na wzrost zapotrzebowania - nowe kontenery zostaną automatycznie powołane i obsłużą kolejne żądania.

Paweł Król Cloud Systems Delivery Coordinator


Testuj kontenery za darmo

Poznaj moc kontenerów – MAIN wdraża i obsługuje środowiska oparte o wiodące platformy Kubernetes.

Sprawdź możliwości


Elastyczność i oszczędności dzięki kontenerom

Architektura kontenerów gwarantuje, że oprogramowanie zawsze będzie działało w identyczny sposób, bez względu na to, w jakim środowisku zostanie wdrożone – w chmurze prywatnej, publicznej czy na bare metalu.

W kontenerach najczęściej zawarte są poszczególne, małe funkcjonalności, które łączą się w całość aplikacji. Ponieważ powołuje się je łatwo i szybko, umożliwiają one “obsługę” rosnącego wykorzystania danej funkcji. Jest to dynamiczniejsze niż stawianie kolejnych maszyn wirtualnych, które z racji posiadania całego systemu operacyjnego uruchamiają się wolniej.

W momencie, gdy obciążenie spada (np. w nocy) kontenery będą się wygaszać, co pozwala organizacjom na zyskanie oszczędności.

Charakterystyczne dla kontenerów jest też to, że pozwalają wykorzystywać gotowe obrazy zainstalowanych systemów, aplikacji i baz danych. Wiele z nich znajduje się w publicznym rejestrze i są dostępne do natychmiastowego pobrania. W ten sposób zespoły programistów mogą zaoszczędzić czas i skupić się na ulepszaniu rozwiązań tworzonych na potrzeby organizacji (więcej o zaletach i zastosowaniach kontenerów przeczytasz w artykule “Kontenery w chmurze”).

Polecane

Bezpieczna chmura w MAIN

Konteneryzacja a wirtualizacja

Chociaż konteneryzacja i wirtualizacja są często porównywane nie można powiedzieć, że jedno rozwiązanie jest lepsze od drugiego. Wszystko zależy od tego, jakie są potrzeby organizacji, która chce je wdrożyć.

Wirtualizacja to sprawdzona technologia, która stanowi podstawę dzisiejszych środowisk IT. Kontenery natomiast rozwijają niektóre cechy maszyn wirtualnych, zapewniając niezwykle wysoki poziom elastyczności oraz przenośności. Sprawdzają się szczególnie w środowiskach hybrid i multicloud, a developerzy korzystając z nich mogą tworzyć aplikacje pod dowolny system czy konfigurację.

Konteneryzacja jest jednak dość młodym rozwiązaniem, więc próg wejścia w nią może być dość wysoki. Szczególnie biorąc pod uwagę, że tworzenie w tej technologii wymaga zmiany podejścia do pisania aplikacji.

Mimo, że kontenery wymagają dużo mniej konfiguracji niż maszyny wirtualne, należy pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa – gotowe obrazy trzeba stale aktualizować do najnowszych wersji.

Z uwagi na panujące trendy, w przypadku tworzenia aplikacji wszystko idzie w kierunku mikroserwisów i konteneryzacji.

Paweł Król - kontakt

Paweł Król Cloud Systems Delivery Coordinator

Udostępnij znajomym

Zespół MAIN
Zespół MAIN

Budujemy środowiska IT gwarantujące ciągłość działania biznesu. Dostarczamy bezpieczne, łatwo skalowalne rozwiązania chmurowe, dzięki którym możesz skupić się na rozwoju działalności.

Zobacz również

Przejrzyj artykuły

Backup Microsoft 365 to usługa, która skutecznie zabezpiecza przed utratą kont użytkowników, skrzynek pocztowych i innych plików pakietu Microsoft 365.

Chmura dla software house? Hatomi wybrał chmurę prywatną w MAIN, by osiągnąć większą elastyczność zarządzania zasobami i środowiskami developerskimi.

Przeniesienie systemów i migracja do chmury prywatnej w zewnętrznym Data Center to strategiczna zmiana, która może przynieść wiele korzyści.

Planujesz migrację zasobów do chmury?

Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.

Napisz do nas