Strefa Eksperta > 6 najważniejszych zalet chmury

Zalety chmury w 2023 roku to przede wszystkim wygoda użytkowania oraz obniżone koszty, które przyczyniają się do demokratyzacji rozwiązań IT. Dzięki niej nawet małe firmy stać na oprogramowanie czy infrastrukturę – do tej pory niedostępne ze względu na ceny licencji lub sprzętu.

Nie oznacza to, że cloud jest dobrym rozwiązaniem tylko dla mniejszych organizacji – konkurencyjne ceny i drzemiące w nim możliwości to niezbędne elementy rozwoju dużych firm.


Model cloud computing zapewnia użytkownikom biznesowym oczekiwane od dawna korzyści:

  • Skalowalność
  • Ograniczenie kosztów
  • Elastyczność
  • Mniejsze ryzyko przestoju
  • Bezpieczeństwo i prywatność
  • Mobilność i lepszą współpracę

1. Skalowalność

To niezaprzeczalna zaleta chmury, dzięki której każda firma – niezależnie od wielkości – może stać się elastyczna i gotowa na każdą ewentualność. We wciąż zmieniającej się biznesowej rzeczywistości możliwość szybkiego dostosowywania ilości dostępnych zasobów jest nie do przecenienia. Z chmurą nie trzeba zamawiać niczego “na zaś” – wystarczy zwiększyć lub zmniejszyć ilość wykorzystywanych zasobów w zależności od potrzeb w danym momencie.

Zbliża się Black Friday i szczyt zakupowy dla sklepu internetowego? Zwiększyła się skala przetwarzania i analizy danych na potrzeby targetowania działań sprzedażowych? A może “na już” potrzeba dużo więcej mocy obliczeniowej do nowego projektu? W rozwiązaniu on-premise każdy złapałby się za głowę, natomiast w chmurze jest to kwestia dodania dla firmy zasobów. Po prostu.

Działa to też w drugą stronę – gdy spadnie zapotrzebowanie na zasoby po zakończeniu wielkiego projektu, wystarczy je wyłączyć. I nie trzeba już za nie płacić.

2. Niższe koszty

Chmura należy do technologii, które demokratyzują IT. W praktyce oznacza to, że dzięki niższym kosztom umożliwiają organizacjom dostęp do dotychczas niedostępnych usprawnień. Przykładowo, dla małych firm niemożliwym jest osiągnąć równie bezpieczne i skuteczne zarządzanie danymi na własną rękę, co w chmurze u profesjonalnego dostawcy.

Przejście z własnych zasobów do chmury “ucina” niewyobrażalną ilość kosztów, które ponoszą firmy utrzymując swoje serwery. Należą do nich koszty licencji, utrzymania przestrzeni, warunków klimatycznych (temperatury i wilgotności), zabezpieczeń przeciwpożarowych, wymiany sprzętu… a to tylko wierzchołek góry lodowej.

Wybierając cloud firmy nie muszą już robić zakupów “na zapas”. Zmniejszają się również koszty związane z przestojami, ponieważ te zdarzają się niezwykle rzadko – a za samą naprawę problemu odpowiada dostawca.


Dowiedz się, jak właściciel Domiporta.pl obniżył koszty przenosząc się do chmury prywatnej w MAIN.

Sprawdź case study


3. Elastyczność

Chmura oferuje wydajne serwery z procesorami o wysokiej mocy i szybkimi napędami SSD. Dzięki temu wprowadza niespotykaną dotychczas elastyczność do biznesu, zwiększa produktywność poprzez przyspieszenie działania aplikacji i zapewnienia optymalną wydajność, nawet pod dużym obciążeniem.

Czas wdrożenia lub uruchomienia w środowisku chmurowym jest praktycznie zerowy, a aplikacje, które mają kluczowe znaczenie dla biznesu, mogą działać w trybie online niemal natychmiast.

Postawienie nowej instancji chmurowej trwa parę sekund, co przyspiesza np. możliwości tworzenia oprogramowania. Deweloperzy mogą z łatwością sprawdzać nowe pomysły i projektować architekturę aplikacji bez polegania na ograniczonych zasobach lokalnego sprzętu lub powolnym procesie zakupu.

4. Mniejsze ryzyko przestoju

Środowisko chmury zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić przewidywalną i spójną wydajność z gwarantowanym – zależnie od umów SLA – czasem dostępności sięgającym niemal 100%. Są to zwykle parametry nieosiągalne w przypadku lokalnej infrastruktury, jaką dysponuje większość firm.

Centra danych realizują te SLA m.in. poprzez tzw. redundancję, czyli nadmiarowość – źródeł zasilania, połączeń sieci internet czy pracowników zarządzających chmurą. Dzięki temu, klienci mają pewność, że ich chmurowe zasoby będą dla nich zawsze dostępne, a business continuity utrzymane.

Co więcej, w zależności od rodzaju oraz sposobu wdrożenia usług chmurowych, na operatora chmury w całości scedowane mogą być m.in. procesy odtwarzania środowiska po awarii. Tak zwane Disaster Recovery Centers zapewniane przez dobrych dostawców cloudowych utrzymują stale aktualizowane kopie zapasowe środowiska klienta, dzięki czemu bez problemu można odzyskać je w całości nawet po poważnych awariach.

5. Bezpieczeństwo i prywatność

Dostawcy technologii chmurowych oferują rozbudowane mechanizmy kontroli dostępu oraz zabezpieczenia warstwy danych. Są też zobligowani do przestrzegania licznych regulacji w tym obszarze, m.in. RODO, jeśli są zlokalizowani w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Centra danych zapewniają zarówno bezpieczeństwo fizyczne jak i cyfrowe. Do najpopularniejszych zabezpieczeń fizycznych należą całodobowa ochrona, monitoring CCTV i systemy kontroli dostępu (coraz popularniejsze stają się te biometryczne). Ponieważ cyfrowe bezpieczeństwo powierzanych im zasobów stanowi o jakości centra danych, posiadają one również rozwiązania w tym obszarze – dedykowanych specjalistów i technologie z zakresu cyberbezpieczeństwa, kontrolę dostępu, czy szyfrowanie.

Otrzymuj takie artykuły na swoją skrzynkę

Zapisz się na newsletter.
Wysyłamy maks. 1 mail/mies.



    Polecane

    Sprawdź najpopularniejsze rozwiązania MAIN

    6. Mobilność i lepsza współpraca

    Zasoby w chmurze łatwo jest przechowywać, odczytywać, odzyskiwać i przetwarzać. Użytkownicy mają dostęp do swojej pracy 24/7, również w drodze, przez dowolne urządzenie, w każdym miejscu na świecie, gdzie mają dostęp do internetu. Możliwość współdzielenia plików usuwa komunikacyjne ograniczenia tradycyjnych modeli IT, ułatwia dostęp do informacji oraz współpracę między pracownikami.

    Kiedy każdy dokument, plik czy aplikacja są dostępne od ręki w chmurze, nie ma tradycyjnych barier takich jak konieczność wspólnej pracy w jednej lokalizacji. Sprawdza się to doskonale w niepewnej rzeczywistości pandemii COVID-19.

    Zalety chmury – podsumowanie

    Cloud uwalnia wiele firmowych zasobów – czas, fundusze i pracowników. Dzięki oszczędnościom w tych trzech kategoriach i zwiększonej elastyczności, przed firmami otwiera się znacznie więcej dróg rozwoju, które dotychczas były przed nimi zamknięte.

    Skalowalność, niższe koszty, elastyczność, zmniejszone ryzyko przestojów, bezpieczeństwo i prywatność, mobilność i lepsza współpraca – to już wiele zalet chmury, ale w rzeczywistości jest ich wiele więcej.

    Warto je odkrywać z zaufanym i sprawdzonym dostawcą, który dzięki swojemu doświadczeniu pomoże dobrać oraz dostosować cloud tak, aby jak najlepiej wypełniał potrzeby firmy.

    MAIN oferuje konsultacje i dostarcza rozwiązania chmurowe “szyte na miarę” dla każdego klienta. Sprawdź szeroką ofertę MAIN lub umów się na spotkanie z doradcą.

    Udostępnij znajomym

    Zespół MAIN
    Zespół MAIN

    Budujemy środowiska IT gwarantujące ciągłość działania biznesu. Dostarczamy bezpieczne, łatwo skalowalne rozwiązania chmurowe, dzięki którym możesz skupić się na rozwoju działalności.

    Zobacz również

    Przejrzyj artykuły

    Firma Vacancysoft poszukiwała dostawcy usług IT, który zaoferuje nie tylko hosting w chmurze, ale też usługi administrowania środowiskiem.

    Planowanie infrastruktury IT to dziś kwestia przetrwania dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw. Przestoje kosztują, dane narażone są na ciągłe ryzyko, a każdy dodatkowy proces wymaga sprawnych zasobów technologicznych.

    #poradnik Przeczytaj

    Pierwsze w Polsce produkcyjne środowisko na serwerach HPE z procesorami w architekturze ARM64. Wysoka wydajność i sprawność działania.

    Planujesz migrację zasobów do chmury?

    Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.