Strefa Eksperta > Case studies i referencje > Jak obniżyć koszty chmury nawet o 50% – case study Domiporta

Z tego wpisu dowiesz się:

 1. Dlaczego firma Domiporta szukała alternatywy dla chmury publicznej?
 2. Jak przebiegało wdrożenie rozwiązania zaproponowanego przez MAIN?
 3. Jakie korzyści czerpie klient z chmury prywatnej w MAIN?

Kim jest klient?

Domiporta Sp. z o.o. jest właścicielem serwisów ogłoszeniowych Domiporta.pl i Autotrader.pl (jednych z największych w Polsce, odpowiednio – w branżach nieruchomości oraz motoryzacyjnej).

Domiporta integruje wszystkie segmenty rynku mieszkaniowego na jednej platformie cyfrowej – upraszczając proces zakupu i sprzedaży nieruchomości oraz dostosowując go do potrzeb użytkowników. Dzięki markom z sektora wykończeniowo-meblowego Merkury Market oraz Abra-meble.pl spółka pomaga również w remontach i wyposażeniu mieszkań.


Potrzeby klienta

Spółka postanowiła przenieść całą swoją infrastrukturę do polskiego dostawcy. O zmianie zdecydowały dwa główne czynniki:

 • Usługa nie zapewniała wszystkich funkcjonalności, których Domiporta potrzebowała, szczególnie w związku z korzystaniem z systemów Windows,
 • Koszty chmury i eksploatacji rosły (szczególnie w 2022 r.) w związku ze wzrostem kursu zagranicznych walut; optymalizacja kosztowa polegająca głównie na rezygnacji z funkcjonalności i zmniejszaniu kolejnych parametrów środowiska nie dawała wymiernych korzyści.

Wybór polskiego dostawcy pozwoliłby na uniezależnienie się od wahań kursów walut, dlatego też klient rozesłał zapytania do dostawców na terenie Polski – w tym, do MAIN.


Dlaczego MAIN?

Oferta MAIN spełniła wszystkie nasze kryteria pod względem technologii – zapewniona infrastruktura pozwoliła na postawienie wypracowanego przez nas stacku IT – oraz stosunku parametrów do ceny.

Jednak czynnikiem decydującym o wyborze MAIN było zaangażowanie. Poprzez szybkie nawiązanie otwartego dialogu i regularny kontakt zespół MAIN pokazał, że zależy im na podjęciu współpracy i dostarczeniu rozwiązań dopasowanych do naszych potrzeb.

Sławomir Cichoń CTO w Domiporta

Już pierwsze spotkanie charakteryzowało się otwartą komunikacją i wzajemnym zrozumieniem.

Po otrzymaniu informacji dotyczących potrzeb firmy i wymaganych parametrów środowiska IT, w ciągu dwóch godzin byliśmy gotowi ze wstępną propozycją konfiguracji i wyceną do dalszej rozmowy.

Adam Markowski

Adam Markowski Head of Sales w MAIN


Migracja do chmury prywatnej w MAIN

Parametry docelowej chmury prywatnej zostały szczegółowo określone przez Domiporta. Klient sprecyzował takie kwestie, jak rodzaj wirtualizacji, liczba i parametry maszyn wirtualnych, ich przeznaczenie oraz usługi dodatkowe, w tym kopie zapasowe i zakres administracji.

W dwa dni po podpisaniu umowy na klienta czekały już gotowe na migrację maszyny wirtualne w centrum danych MAIN w Warszawie, a podczas cotygodniowych spotkań zespołów IT sprawnie opracowaliśmy wspólny proces migracji.

Środowisko przygotowaliśmy w 100% zgodnie z projektem klienta oraz zminimalizowaliśmy przestoje systemów naturalnie występujące podczas przenoszenia ich. W efekcie użytkownicy końcowi portali należących do Domiporta nie doświadczyli żadnych przerw w działaniu.

Migracja przebiegła płynnie dzięki:

 • Opracowanemu ze szczegółami i uzgodnionemu z klientem procesowi,
 • Pełnemu zaangażowaniu zespołów IT, bieżącej wymianie spostrzeżeń,
 • Otwartości na szukanie nowych rozwiązań.

Dołącz do
Strefy Eksperta

Zapisz się na newsletter.
Otrzymasz maks. 1 mail/mies.  Całkowity koszt przeniesienia naszego środowiska do MAIN okazał się jednak dużo niższy, niż się spodziewaliśmy.

  Sławomir Cichoń CTO w Domiporta


  Współpraca w partnerskim wymiarze

  Migracja i uruchomienie nowego środowiska chmurowego dla Domiporta to nie koniec zaangażowania MAIN w projekt. Nasi inżynierowie stale monitorują środowisko, administrują nim na poziomie systemu operacyjnego (PaaS – Platform-as-a-Service) oraz szybko (maks. 1 dzień roboczy) odpowiadają na wszystkie zgłoszenia.

  Regularnie odbywają się też rozpoczęte jeszcze przed podpisaniem umowy spotkania statusowe. Środowisko skonfigurowaliśmy tak, aby na co dzień było ono dla klienta bezobsługowe, dlatego w tym czasie razem możemy skupić się na poszukiwaniu nowych rozwiązań i wspieraniu firmy w dalszym rozwoju.

  Znamy środowisko Domiporta ‘od podszewki’ i w każdej chwili jesteśmy gotowi udzielić bezpośredniego wsparcia. Wyszukujemy i dzielimy się z klientem również nowinkami technologicznymi oraz dostępnymi usprawnieniami.

  W przypadku jakichkolwiek problemów firma nie musi szukać pomocy gdzie indziej. Skutecznie wspieramy zespół IT Domiporty we wszystkich wyzwaniach, ponieważ dobrze znamy nie tylko ich potrzeby w zakresie IT, ale też stojące za nimi potrzeby biznesowe.

  Maciej Sobino System Engineer w MAIN


  Korzyści z chmurą prywatną w MAIN

  W wyniku migracji całości swojego środowiska do chmury MAIN, Domiporta zyskała m.in.:

  • Obniżeniu uległy koszty chmury i utrzymania środowiska nawet o 50%,
  • Oszczędność czasu dzięki prostemu modelowi wyceny chmury w MAIN oraz skonfigurowanemu według potrzeb biznesowych, praktycznie bezobsługowemu środowisku IT,
  • Błyskawiczny czas reakcji na zgłoszenia – pełna odpowiedź w ciągu maks. 1 doby,
  • Wysoką wydajność, którą zapewnia sprzęt i oprogramowanie klasy Enterprise,
  • Bezpieczeństwo danych dzięki zautomatyzowanemu backupowi opartemu na rozwiązaniach firmy Veeam.

  Opinia klienta

  Jesteśmy wyjątkowo zadowoleni ze współpracy - błyskawiczny czas reakcji na nasze zgłoszenia i regularne spotkania w szerokim, zaangażowanym składzie potwierdzają tylko słuszność naszego wyboru MAIN jako dostawcy usług IT.

  Dzięki przejściu do chmury prywatnej w MAIN obniżyliśmy koszt całego środowiska i utrzymania go o co najmniej połowę. Dodatkowo, razem z inżynierami MAIN skutecznie rozwijamy nasze środowisko IT zgodnie z potrzebami biznesowymi.

  Sławomir Cichoń CTO w Domiporta

  Udostępnij znajomym

  Chcesz obniżyć koszty chmury?

  Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie pozwalające obniżyć koszty chmury.

  Zobacz również

  Przejrzyj artykuły

  Chmura prywatna w MAIN zapewnia dostępność aplikacji klienta w ciągu roku na poziomie 99,99%.

  Chmura dla software house? Hatomi wybrał chmurę prywatną w MAIN, by osiągnąć większą elastyczność zarządzania zasobami i środowiskami developerskimi.

  Sprawdź, jakie korzyści przyniosło wdrożenie systemu ERP w chmurze - Microsoft Dynamics 365 Business Central w chmurze prywatnej MAIN.