Jak obniżyć koszty chmury nawet o 50% – case study Domiporta

Autor: Zespół MAIN 3 min. czytania

Strefa Eksperta > Case studies i referencje > Jak obniżyć koszty chmury nawet o 50% – case study Domiporta

Z tego wpisu dowiesz się:

 1. Dlaczego firma Domiporta szukała alternatywy dla chmury publicznej?
 2. Jak przebiegało wdrożenie rozwiązania zaproponowanego przez MAIN?
 3. Jakie korzyści czerpie klient z chmury prywatnej w MAIN?

Kim jest klient

Domiporta Sp. z o.o. jest właścicielem serwisów ogłoszeniowych Domiporta.pl i Autotrader.pl (jednych z największych w Polsce, odpowiednio – w branżach nieruchomości oraz motoryzacyjnej).

Domiporta integruje wszystkie segmenty rynku mieszkaniowego na jednej platformie cyfrowej – upraszczając proces zakupu i sprzedaży nieruchomości oraz dostosowując go do potrzeb użytkowników. Dzięki markom z sektora wykończeniowo-meblowego Merkury Market oraz Abra-meble.pl spółka pomaga również w remontach i wyposażeniu mieszkań.


Potrzeby klienta

Spółka postanowiła przenieść całą swoją infrastrukturę do polskiego dostawcy. O zmianie zdecydowały dwa główne czynniki:

 • Usługa nie zapewniała wszystkich funkcjonalności, których Domiporta potrzebowała, szczególnie w związku z korzystaniem z systemów Windows,
 • Koszty chmury i eksploatacji rosły (szczególnie w 2022 r.) w związku ze wzrostem kursu zagranicznych walut; optymalizacja kosztowa polegająca głównie na rezygnacji z funkcjonalności i zmniejszaniu kolejnych parametrów środowiska nie dawała wymiernych korzyści.

Wybór polskiego dostawcy pozwoliłby na uniezależnienie się od wahań kursów walut, dlatego też klient rozesłał zapytania do dostawców na terenie Polski – w tym, do MAIN.


Dlaczego MAIN?

Oferta MAIN spełniła wszystkie nasze kryteria pod względem technologii – zapewniona infrastruktura pozwoliła na postawienie wypracowanego przez nas stacku IT – oraz stosunku parametrów do ceny.

Jednak czynnikiem decydującym o wyborze MAIN było zaangażowanie. Poprzez szybkie nawiązanie otwartego dialogu i regularny kontakt zespół MAIN pokazał, że zależy im na podjęciu współpracy i dostarczeniu rozwiązań dopasowanych do naszych potrzeb.

Sławomir Cichoń CTO w Domiporta

Już pierwsze spotkanie charakteryzowało się otwartą komunikacją i wzajemnym zrozumieniem.

Po otrzymaniu informacji dotyczących potrzeb firmy i wymaganych parametrów środowiska IT, w ciągu dwóch godzin byliśmy gotowi ze wstępną propozycją konfiguracji i wyceną do dalszej rozmowy.

Adam Markowski

Adam Markowski Head of Sales w MAIN


Migracja do chmury prywatnej w MAIN

Parametry docelowej chmury prywatnej zostały szczegółowo określone przez Domiporta. Klient sprecyzował takie kwestie, jak rodzaj wirtualizacji, liczba i parametry maszyn wirtualnych, ich przeznaczenie oraz usługi dodatkowe, w tym kopie zapasowe i zakres administracji.

W dwa dni po podpisaniu umowy na klienta czekały już gotowe na migrację maszyny wirtualne w centrum danych MAIN w Warszawie, a podczas cotygodniowych spotkań zespołów IT sprawnie opracowaliśmy wspólny proces migracji.

Środowisko przygotowaliśmy w 100% zgodnie z projektem klienta oraz zminimalizowaliśmy przestoje systemów naturalnie występujące podczas przenoszenia ich. W efekcie użytkownicy końcowi portali należących do Domiporta nie doświadczyli żadnych przerw w działaniu.

Migracja przebiegła płynnie dzięki:

 • Opracowanemu ze szczegółami i uzgodnionemu z klientem procesowi,
 • Pełnemu zaangażowaniu zespołów IT, bieżącej wymianie spostrzeżeń,
 • Otwartości na szukanie nowych rozwiązań.

Dołącz do
Strefy Eksperta

Zapisz się na newsletter.
Nie spamujemy - otrzymasz
maks. 2 maile/mies.  Całkowity koszt przeniesienia naszego środowiska do MAIN okazał się jednak dużo niższy, niż się spodziewaliśmy.

  Sławomir Cichoń CTO w Domiporta


  Współpraca w partnerskim wymiarze

  Migracja i uruchomienie nowego środowiska chmurowego dla Domiporta to nie koniec zaangażowania MAIN w projekt. Nasi inżynierowie stale monitorują środowisko, administrują nim na poziomie systemu operacyjnego (PaaS – Platform-as-a-Service) oraz szybko (maks. 1 dzień roboczy) odpowiadają na wszystkie zgłoszenia.

  Regularnie odbywają się też rozpoczęte jeszcze przed podpisaniem umowy spotkania statusowe. Środowisko skonfigurowaliśmy tak, aby na co dzień było ono dla klienta bezobsługowe, dlatego w tym czasie razem możemy skupić się na poszukiwaniu nowych rozwiązań i wspieraniu firmy w dalszym rozwoju.

  Znamy środowisko Domiporta ‘od podszewki’ i w każdej chwili jesteśmy gotowi udzielić bezpośredniego wsparcia. Wyszukujemy i dzielimy się z klientem również nowinkami technologicznymi oraz dostępnymi usprawnieniami.

  W przypadku jakichkolwiek problemów firma nie musi szukać pomocy gdzie indziej. Skutecznie wspieramy zespół IT Domiporty we wszystkich wyzwaniach, ponieważ dobrze znamy nie tylko ich potrzeby w zakresie IT, ale też stojące za nimi potrzeby biznesowe.

  Maciej Sobino System Engineer w MAIN


  Korzyści z chmurą prywatną w MAIN

  W wyniku migracji całości swojego środowiska do chmury MAIN, Domiporta zyskała m.in.:

  • Obniżeniu uległy koszty chmury i utrzymania środowiska nawet o 50%,
  • Oszczędność czasu dzięki prostemu modelowi wyceny chmury w MAIN oraz skonfigurowanemu według potrzeb biznesowych, praktycznie bezobsługowemu środowisku IT,
  • Błyskawiczny czas reakcji na zgłoszenia – pełna odpowiedź w ciągu maks. 1 doby,
  • Wysoką wydajność, którą zapewnia sprzęt i oprogramowanie klasy Enterprise,
  • Bezpieczeństwo danych dzięki zautomatyzowanemu backupowi opartemu na rozwiązaniach firmy Veeam.

  Opinia klienta

  Jesteśmy wyjątkowo zadowoleni ze współpracy - błyskawiczny czas reakcji na nasze zgłoszenia i regularne spotkania w szerokim, zaangażowanym składzie potwierdzają tylko słuszność naszego wyboru MAIN jako dostawcy usług IT.

  Dzięki przejściu do chmury prywatnej w MAIN obniżyliśmy koszt całego środowiska i utrzymania go o co najmniej połowę. Dodatkowo, razem z inżynierami MAIN skutecznie rozwijamy nasze środowisko IT zgodnie z potrzebami biznesowymi.

  Sławomir Cichoń CTO w Domiporta

  Zespół MAIN
  Zespół MAIN

  Budujemy środowiska IT gwarantujące ciągłość działania biznesu. Dostarczamy bezpieczne, łatwo skalowalne rozwiązania chmurowe, dzięki którym możesz skupić się na rozwoju działalności.

  Udostępnij znajomym

  Zobacz również

  Przejrzyj artykuły

  Sprawdź, jakie korzyści przyniosło wdrożenie systemu ERP w chmurze - Microsoft Dynamics 365 Business Central w chmurze prywatnej MAIN.

  Firma Domiporta szukała chmury prywatnej od polskiego dostawcy. Z MAIN obniżyli koszty chmury nawet o połowę i zyskali doskonałe wsparcie.

  Pod autorski system CAFM ASIZT Kancelaria Empirias poszukiwała rozwiązania o wysokiej dostępności. Zapewnia ją stabilna chmura prywatna MAIN.

  Planujesz migrację lub chcesz obniżyć koszty chmury?

  Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie pozwalające obniżyć koszty chmury.

  Napisz do nas