Backup-as-a-Service, czyli dane archiwizowane w chmurze

Autor: Zespół MAIN 4 min. czytania

Strefa Eksperta > Backup-as-a-Service, czyli dane archiwizowane w chmurze

BaaS (Backup-as-a-Service) to backup danych w chmurze, który jest uruchamiany na zlecenie klienta i zgodnie z umowami SLA (Service Level Agreement). Za zarządzanie usługą backupu i przywracania odpowiada dostawca.

Nie należy mylić BaaS (Backup-as-a-Service) z backupem online. W tym drugim przypadku firmowy dział IT wykorzystuje chmurę jedynie jako dodatkową przestrzeń do przechowywania kopii zapasowych (backup target), podobnie jak dyski twarde czy taśmy.

BaaS to usługa w chmurze, składająca się z mechanizmów tworzenia kopii zapasowych oraz jej przywracania. Operator takiej usługi utrzymuje niezbędny sprzęt i aplikacje oraz odpowiada za zarządzanie nimi. Po stronie klienta instaluje się tylko agentów backupu, niekiedy tylko urządzenie backupowe (tzw. appliance). Nie ma jednak potrzeby kupowania serwerów i oprogramowania backupowego czy wdrażania rozwiązania do deduplikacji.


Dlaczego warto zainwestować w backup?

Postępująca cyfryzacja biznesu i rosnące wykorzystanie znacznych ilości danych czynią ryzyko ich utraty niezwykle poważnym. Odzwierciedlają to statystyki z 2021 roku: na świecie statystycznie 93% firm bez rozwiązania do backupu i disaster recovery (DR) upada w rok po utracie danych.

Usługa Backup-as-a-Service to odpowiedź na te ryzyko. Umożliwia odzyskanie danych utraconych w wyniku awarii, uszkodzenia lokalnego repozytorium, a także przypadkowego lub celowego usunięcia kopii zapasowych. Ponadto dzięki temu, że kopie zapasowe w ramach usługi BaaS znajdują się w zewnętrznym ośrodku, są bezpieczne w przypadku ataków hakerskich – także typu ransomware (atak szyfrujący).

backup danych w chmurze

Oszczędności dzięki backupowi w chmurze

Niemal wszyscy użytkownicy BaaS decydują się na korzystanie z tych usług, aby ograniczyć koszty. Najczęściej migracji dokonują w momencie odświeżania środowiska IT. Wtedy muszą bowiem podjąć decyzję o zakupie nowego sprzętu albo przejściu na backup danych w chmurze. Jeśli zdecydują się na backup w chmurze, oszczędności pojawią się bardzo szybko, ponieważ następuje przesunięcie wydatków z części kapitałowej do operacyjnej. Oczywiście z czasem suma miesięcznych opłat będzie rosnąć, dlatego przed podjęciem decyzji należy dokonać projekcji kosztów.

Średnio 33% budżetów IT idzie na utrzymanie przestarzałych systemów: serwerów, sieci, pamięci masowych. Z kolei 25% jest przeznaczane na realizację strategicznych projektów. Pozbywając się kosztów backupu i przywracania z części przeznaczonej na utrzymanie przestarzałych systemów – i zamieniając je na wydatki operacyjne – można zaoszczędzić środki dotychczas służące zakupowi i utrzymaniu systemów backupowych.

Nie należy patrzeć na BaaS tylko z perspektywy niskich opłat miesięcznych. Powinno się dokładnie przeanalizować, co obejmuje usługa i jakie są dostępne opcje dodatkowe. Części z nich to tylko miłe dodatki. Niektóre mają jednak krytyczne znaczenie. Zaliczają się do nich bezpieczeństwo usługi, parametry SLA czy portal samoobsługowy dla klientów.

Wybór BaaS nie musi oznaczać rezygnacji z lokalnego backupu. Jeśli dotychczas używane rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych sprawdza się w niektórych obszarach, a w innych nie, można go nadal używać, uzupełniając niedostatki usługą BaaS. Przykładowo proces ciągłego tworzenia backupu bazy danych działa dobrze, ale są problemy z ochroną serwera Exchange, ponieważ zapisywanie kopii zapasowych nie mieści się w oknie backupu. W tej sytuacji serwer pocztowy może okazać się dobrym kandydatem do ochrony z wykorzystaniem BaaS. Nawet duże firmy mogą korzystać z tych usług do backupu w przypadku zdalnych pracowników lub w oddziałach.

Pobierz raport
o adaptacji chmury

Zostaw swój adres email, a otrzymasz bezpłatnie raport z badania "Adaptacja rozwiązań cloud computing", przygotowany przez redakcję ITwiz.  Polecane

  Zadbaj o ciągłość biznesową z MAIN

  Backup danych w chmurze – pozostałe zalety

  Jedną z największych zalet BaaS jest zautomatyzowanie backupu danych, który jest wykonywany w określonych odstępach czasu, np. co dziennie lub raz w tygodniu. W ramach niektórych usług tworzone są obrazy danych zawierające szczegółowe informacje o backupie. To z kolei znacznie usprawnia współdzielenie dokumentów w ramach platform do pracy grupowej. Backup jako usługa to również dobry wybór, jeśli chodzi o ochronę urządzeń mobilnych (smartfonów i tabletów).

  Kolejną zaletą BaaS jest przechowywanie kopii danych w zdalnej lokalizacji, co chroni przed skutkami awarii obejmującej całe środowisko lokalne. Dlatego backup danych w chmurze zaliczany jest do grupy rozwiązań zapewniających firmom ciągłość biznesową (rozwiązania Disaster Recovery). Dodatkowo Backup-as-a-Service pomaga spełnić założenia reguły 3-2-1, według której należy przechowywać dane w trzech egzemplarzach na dwóch różnych nośnikach, w tym na jednym poza siedzibą firmy.

  Backup w chmurze może również wyeliminować ręczne zadania związane z wymianą taśm magnetycznych. Systemy chmurowe cechują się też wysoką skalowalnością. Dzięki temu można korzystać z większej lub mniejszej przestrzeni w zależności od bieżących potrzeb.

  Zespół MAIN
  Zespół MAIN

  Budujemy środowiska IT gwarantujące ciągłość działania biznesu. Dostarczamy bezpieczne, łatwo skalowalne rozwiązania chmurowe, dzięki którym możesz skupić się na rozwoju działalności.

  Udostępnij znajomym

  Zobacz również

  Przejrzyj artykuły

  Pod autorski system CAFM ASIZT Kancelaria Empirias poszukiwała rozwiązania o wysokiej dostępności. Zapewnia ją stabilna chmura prywatna MAIN.

  Firma Carrot zyskała stabilne i wydajne środowisko umożliwiające działania platformy aukcyjnej bez zaburzeń.

  Niepewność jutra powoduje zwolnienie tempa cyfryzacji. Jest ona jednak niezbędna do rozwoju, a firmy nie muszą przechodzić przez nią same.

  Planujesz migrację zasobów do chmury?

  Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.

  Napisz do nas