Backup Microsoft 365 – niezbędna ochrona danych

Autor: Zespół MAIN 2 min. czytania

Strefa Eksperta > Rozwiązania > Backup Microsoft 365 – niezbędna ochrona danych

Pakiet biurowy Microsoft towarzyszy większości z nas od dawna – od kilku lat także w formie chmurowej, początkowo jako Office 365, a teraz Microsoft 365. Dzięki chmurze zmienił się sposób, w jaki z niego korzystamy, ale jedna, istotna kwestia pozostaje bez zmian – odpowiedzialność za firmowe dane. Spoczywa ona wyłącznie na kliencie, a bezpieczeństwo plików gwarantują takie usługi, jak Backup as a Service dla Microsoft 365.

Kto chroni dane z Microsoft 365?

W chmurze Microsoft wyłącznym właścicielem danych jest klient. Zabezpieczenie ich przed uszkodzeniem czy utratą spoczywa więc całkowicie po jego stronie. Wynika to z modelu współdzielonej odpowiedzialności, który stosowany jest przez dostawców wielu usług chmurowych. W ramach tej zasady część obowiązków spoczywa na dostawcy, część na kliencie, a część może być wspólna.

Chociaż Microsoft stale replikuje dane, aby zapewnić ciągłość działania swoich usług, nie gwarantuje to bezpieczeństwa firmowych plików. Dlaczego? Replikacja nie uchroni danych m.in.:

 • Gdy plik zostanie uszkodzony, ponieważ replika też będzie zawierała błędy,
 • Gdy plik zostanie usunięty, gdyż wtedy nie będzie replikowany.

W przypadku nieumyślnego usunięcia pomóc może kosz SharePointa, w którym retencja usuniętych plików to 93 dni. Nie gwarantuje on jednak, że odzyskamy plik, ponieważ kosz w międzyczasie może zostać opróżniony.

W takich sytuacjach niezbędne są kopie zapasowe (backup).

Na ratunek – Backup dla M365

Backup dla M365 gwarantuje, że dane są bezpieczne i w każdej można je przywrócić. To niezbędne narzędzie w każdej firmie korzystającej z chmurowego pakietu Microsoft 365.

Co dokładnie można zabezpieczyć? Przyjrzyjmy się temu bliżej na przykładzie usługi Backup as a Service (BaaS) dla pakietu Microsoft 365 w MAIN.

Backup dla M365 w MAIN pozwala na tworzenie kopii zapasowych i przywracanie danych przechowywanych w ramach chmurowego pakietu Office, dlatego chroni m.in.:

 • Wiadomości e-mail z aplikacji Outlook,
 • Dokumenty, biblioteki i listy programu SharePoint,
 • Konta, pliki foldery OneDrive,
 • Zespoły, kanały i ustawienia w Microsoft Teams.

Dodatkowym zastosowaniem Backupu dla M365 jest archiwizacja w formie kopii, dzięki czemu w przypadku odejścia pracownika nie trzeba jego danych przechowywać bezpośrednio w M365.

Usługa jest oparta na dwóch filarach – aplikacji Veeam Backup for M365 oraz repozytorium kopii zapasowych w chmurze w MAIN. Zarówno od strony oprogramowania, jak i centrum danych, Backup dla M365 zapewnia wysoką niezawodność:

Jak działa Backup dla M365 w MAIN?

Obsługa kopii zapasowych – ich tworzenie oraz odzyskiwanie danych – odbywa się z poziomu aplikacji Veeam. Na każdym kroku możesz też skorzystać ze wsparcia działu technicznego MAIN.

Gdy ustalisz, które dane mają być archiwizowane i z jaką częstotliwością, będą one automatycznie składowane w chmurze MAIN. W razie ich utraty możesz je stamtąd przywrócić w dowolnym momencie.

Łukasz Studziński Infrastructure Lead Engineer, MAIN

Dołącz do
Strefy Eksperta

Zapisz się na newsletter.
Otrzymasz maks. 1 mail/mies.  Z łatwością chroń dane w Microsoft 365

  Usługa Backupu dla M365 jest prosta w obsłudze i szybka we wdrożeniu. Skutecznie zabezpiecza przed utratą kont użytkowników, skrzynek pocztowych i innych plików pakietu Microsoft 365.

  Nie czekaj, aż stracisz pierwsze ważne dane – skorzystaj ze sprawdzonego rozwiązania dla M365 od MAIN.

  Udostępnij znajomym

  Zespół MAIN
  Zespół MAIN

  Budujemy środowiska IT gwarantujące ciągłość działania biznesu. Dostarczamy bezpieczne, łatwo skalowalne rozwiązania chmurowe, dzięki którym możesz skupić się na rozwoju działalności.

  Zobacz również

  Przejrzyj artykuły

  Chmura dla software house? Hatomi wybrał chmurę prywatną w MAIN, by osiągnąć większą elastyczność zarządzania zasobami i środowiskami developerskimi.

  Sprawdź, jakie korzyści przyniosło wdrożenie systemu ERP w chmurze - Microsoft Dynamics 365 Business Central w chmurze prywatnej MAIN.

  Firma Domiporta szukała chmury prywatnej od polskiego dostawcy. Z MAIN obniżyli koszty chmury nawet o połowę i zyskali doskonałe wsparcie.

  Planujesz migrację zasobów do chmury?

  Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.