5 głównych trendów w zakresie przetwarzania danych

Autor: Zespół MAIN 4 min. czytania

Strefa Eksperta > 5 głównych trendów w zakresie przetwarzania danych

Od 2020 roku organizacje coraz częściej podejmują decyzje o przetwarzaniu danych w modelu hybrydowym, będącym połączeniem chmury publicznej i prywatnej oraz wdrożeniu rozbudowanych zasobów na brzegu sieci. To jeden z pięciu trendów w centrach danych, na które wskazują eksperci z firmy Vertiv.

Zyskująca na popularności architektura hybrydowa umożliwia firmom zachowanie kontroli nad danymi wrażliwymi, przy jednoczesnym sprostaniu rosnącym wymaganiom dotyczącym ich objętości oraz konieczności przetwarzania bliżej konsumenta. Jak twierdzą specjaliści Vertiv, niezbędne jest położenie nacisku na bezproblemową komunikację między rdzeniem sieci, jej brzegiem i chmurą, w związku z faktem, iż kluczowa w tym nowym ekosystemie danych staje się gwarancja łączności środowiska IT i dostępności informacji.

Rosnące oczekiwania wobec wydajności i pojemności rozwiązań, koniecznych do zapewnienia sprawnej funkcjonalności aplikacji, sprawią, że zmiany wprowadzane są w data center każdej wielkości. „Jednocześnie szybkość wdrażania nowych rozwiązań staje się coraz bardziej kluczowa przy podejmowaniu decyzji dotyczących wybieranych technologii i prawdopodobnie będzie wpływać na inwestycje i innowacyjność w centrach danych. Przejawi się to na wiele sposobów, ale główne przesłanie dla dostawców sprzętu do centrów danych jest jasne: status quo jest nie do zaakceptowania” – twierdzi Rob Johnson, dyrektor generalny Vertiv. Poniżej opisujemy 5 trendów dotyczących przetwarzania danych.

1. Dominująca będzie architektura hybrydowa

Organizacje starają się dostosować środowisko IT i wydatki do potrzeb aplikacji. Pojawianie się coraz większej liczby środowisk hybrydowych oznacza, że centra danych w przedsiębiorstwach ewoluują i mają się dobrze, zaś ich zmieniająca się rola odzwierciedla potrzeby nowoczesnych firm.

2. Szybkość wdrażania staje się coraz bardziej kluczowa

Większość decyzji menedżerów IT dotyczących wyboru rozwiązań i systemów będzie zależeć, poza ich kosztem, od tego jak szybko będzie można wdrożyć i aktywować nowe zasoby. Szczególnie wiąże się to z faktem, iż przetwarzanie danych coraz częściej odbywa się na brzegu rozproszonych sieci, gdzie opóźnienia w transferze danych oznaczają brak dostępu do usług i ryzyko utraty przychodów.

3. Środowiska sztucznej inteligencji wymagają specjalnego traktowania

Obserwowany jest gwałtowny wzrost liczby zaawansowanych aplikacji i zadań obliczeniowych wymagających wysokiej wydajności, związanych ze sztuczną inteligencją (AI), takich jak Machine Learning i Deep Learning. Pierwsze z tego typu rozwiązań korzystać zaczną placówki z branży obronnej, firmy analityczne oraz produkcyjne, a intensywność zainteresowania takimi systemami będzie rosła. Obsługujący je sprzęt początkowo nie będzie stanowił dużego odsetka wszystkich rozwiązań wdrożonych w centrum danych, ale będzie miał szczególne wymagania dotyczące zasilania i chłodzenia. Nagły wzrost mocy obliczeniowej serwerów może wymusić konieczność chłodzenia ich cieczą.

4. Baterie przyniosą korzyści w data center

W 2016 r. eksperci Vertiv przewidzieli, że akumulatory litowo-jonowe zaczną być powszechnie stosowane w centrach danych. Ich popularność rośnie także w rozwiązaniach wdrażanych na brzegu sieci. Kolejnym krokiem może być również wykorzystanie innych alternatywnych akumulatorów, np. zbudowanych z cienkich warstw czystego ołowiu TPPL (Thin Plate Pure Lead), co wpłynie na obniżenie kosztów. W wielu krajach firmy zaczną odsprzedawać zgromadzoną energię z powrotem do zakładów energetycznych.

Otrzymuj takie artykuły na swoją skrzynkę

Zapisz się na newsletter.
Wysyłamy maks. 1 mail/mies.



    Polecane

    Chmura szyta na miarę

    5. Globalne zależności w sektorze IT

    Stany Zjednoczone, a zwłaszcza Dolina Krzemowa, to od lat źródło obecnej generacji rozwiązań dla centrów danych, ale innowacyjność obecna jest wszędzie. Równoległy, ale znacznie różniący się ekosystem cyfrowy powstaje w Chinach. Menedżerowie centrów danych w Europie i na innych rynkach Azji i Południowego Pacyfiku, odchodzą od tradycyjnych praktyk bazujących na konkretnym ustawodawstwie związanym z prywatnością danych, regulacjami prawnymi oraz wpływem na środowisko. Kwestie te prowadzą do nowego stylu myślenia o architekturze hybrydowej oraz o wartości danych przetwarzanych i przechowywanych lokalnie. I tak np., w niektórych centrach danych w Chinach serwery modyfikowane i zasilane są napięciem stałym 240 V, w celu poprawienia ich wydajności oraz obniżenia kosztów obsługi. Zasilanie prądem stałym od dawna rozważane jest również w USA. Wkrótce inne kraje także mogą przyjąć to rozwiązanie.

    Zespół MAIN
    Zespół MAIN

    Budujemy środowiska IT gwarantujące ciągłość działania biznesu. Dostarczamy bezpieczne, łatwo skalowalne rozwiązania chmurowe, dzięki którym możesz skupić się na rozwoju działalności.

    Udostępnij znajomym

    Zobacz również

    Przejrzyj artykuły

    Firma Vacancysoft oferująca usługi analizy danych poszukiwała dostawcy usług IT, który zaoferuje nie tylko hosting w chmurze, ale też usługi administrowania środowiskiem.

    Planowanie infrastruktury IT to dziś kwestia przetrwania dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw. Przestoje kosztują, dane narażone są na ciągłe ryzyko, a każdy dodatkowy proces wymaga sprawnych zasobów technologicznych.

    #poradnik Przeczytaj

    Pierwsze w Polsce produkcyjne środowisko na serwerach HPE z procesorami w architekturze ARM64. Wysoka wydajność i sprawność działania.

    Planujesz migrację zasobów do chmury?

    Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.

    Napisz do nas