Backup i chmura – odpowiedź na potrzeby branży medycznej

Autor: Zespół MAIN 3 min. czytania

Strefa Eksperta > Poradniki > Backup i chmura – odpowiedź na potrzeby branży medycznej

Przechowywanie danych w formie elektronicznej jest nie tylko obowiązkiem (Elektroniczna Dokumentacja Medyczna) ale również ogromnym usprawnieniem pracy w medycynie. Co jednak się stanie, gdy nagle utracimy do nich dostęp? Awaria serwera w szpitalu może doprowadzić do postawienia błędnej diagnozy, a lokalna przychodnia bez kart pacjentów nie będzie w stanie udzielić pełnej pomocy. Z kolei w przypadku cyberataku na laboratorium wyciekną wrażliwe dane – wyniki i opisy badań.

Można mnożyć scenariusze, w których placówki medyczne tracą dostęp do danych, a te trafiają w niepowołane ręce. Powrót “do papieru” nie stanowi jednak rozwiązania. Aby bezpiecznie dołączyć do cyfrowej transformacji branża medyczna może skorzystać z dwóch kluczowych rozwiązań oferowanych przez centra danych – kopii zapasowych (backup) oraz chmury. O ile backup jest dobrze znanym narzędziem, choć wciąż nie zawsze stosowanym i dobrze rozumianym, o tyle chmura budzi czasami obawy – zupełnie niepotrzebnie.


Przede wszystkim – bezpieczeństwo dokumentacji medycznej

Backup dla medycyny to najpopularniejsze i skuteczne zabezpieczenie danych jedynie, gdy spełnia tzw. zasadę 3-2-1. Według niej należy posiadać trzy kopie danych, używać dwóch różnych technologii do ich przechowywania (backup w chmurze, zewnętrzny dysk twardy, taśma, etc.), a jedna z nich powinna znaleźć się poza główną serwerownią.

Dzięki takiemu zabezpieczeniu awarie, cyberataki czy błędy ludzkie nie spowodują trwałej utraty danych medycznych. Chmura obliczeniowa zaś pomaga nie dopuścić do sytuacji, w której dokumentacja medyczna jest niedostępna.

  • Dostawcy dbają o wysoki poziom ochrony przed cyberatakami, które grożą wyciekiem wrażliwych danych – tym samym obniżeniem zaufania pacjentów oraz karami związanymi z RODO.
  • Elastyczność chmury oznacza, że zapisane w niej dane będą dostępne wszędzie – lekarze z łatwością skorzystają z nich podczas wizyt domowych oraz teleporad.
  • Skalowalność umożliwia szybkie i łatwe zwiększenie potrzebnych zasobów pamięci. Jest to szczególnie istotna kwestia np. dla pracowni radiologicznych, które przechowują coraz więcej plików o dużych rozmiarach i muszą przetrzymywać je w archiwum przez wiele lat.

Zgodność z regulacjami nie stanowi już wyzwania

Kopie zapasowe oraz cloud skutecznie chronią dane medyczne, ale czy prawo nie zabrania przechowywania ich właśnie w chmurze? Odpowiedź brzmi: absolutnie nie, jeśli tylko dane nie są przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Na szczęście w Polsce istnieje wiele certyfikowanych Data Center, które są przygotowane do przechowywania dokumentacji medycznej oraz spełniają wymogi RODO dotyczące prywatności danych osobowych.

Korzystanie z chmury i backupu od profesjonalnych dostawców umożliwia spełnienie wymogu gromadzenia danych także poza głównym ośrodkiem działania placówki medycznej. Sam zaś cloud doskonale sprawdza się przy przechowywaniu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) zgodnie z obowiązującymi regulacjami.

Polecane

Rozwiązania dedykowane branży medycznej

Optymalizacja kosztów na wyciągnięcie ręki

Przechowywanie dokumentacji medycznej na lokalnej infrastrukturze wiąże się z zakupem sprzętu fizycznego oraz utrzymaniem go. Pociąga to za sobą kolejne koszty:

  • energia elektryczna,
  • doświadczony personel,
  • zajęta powierzchnia,
  • regularna rozbudowa i aktualizacja środowiska IT.

W przypadku chmury infrastruktura oraz zarządzanie nią pozostają całkowicie w rękach dostawcy – dzięki temu ośrodki medyczne oszczędzają czas, znaczne nakłady finansowe na sprzęt oraz zatrudnienie wykwalifikowanej kadry, a także przestrzeń. W miejscu, które zajmuje serwer mogą stanąć np. nowe urządzenia diagnostyczne rozszerzające zakres oferowanych usług.


Chmura uzupełniona profesjonalnym backupem spełnia najbardziej palące potrzeby branży medycznej. Na tym jednak nie kończą się korzyści.

Cloud stanowi zasadnicze wsparcie w transformacji cyfrowej, co owocuje rozwojem modeli opieki i nowymi usługami dla pacjentów.

Ułatwia ona także międzynarodową współpracę naukową oraz umożliwia analizę dużych zbiorów danych przyczyniając się do rozwoju badań medycznych.

Damian Ćwik Business Development Manager w MAIN


Branża medyczna stawia na oszczędności, bezpieczeństwo i rozwój

Przechowywanie oraz ochrona elektronicznych danych medycznych nie musi stanowić wyzwania. Wybierając backup oraz chmurę oferowane przez polskie centra danych placówki ochrony zdrowia przetwarzają wrażliwe dane bezpiecznie, a przede wszystkim zgodnie z obowiązującymi je regulacjami. Dodatkowo, nie są obciążone kosztami zakupu i utrzymania własnej infrastruktury. Dzięki chmurze branża medyczna bez znacznych obciążeń może włączyć się w cyfrową transformację, a swoje usługi świadczyć skutecznie niezależnie od sytuacji.

Udostępnij znajomym

Zespół MAIN
Zespół MAIN

Budujemy środowiska IT gwarantujące ciągłość działania biznesu. Dostarczamy bezpieczne, łatwo skalowalne rozwiązania chmurowe, dzięki którym możesz skupić się na rozwoju działalności.

Zobacz również

Przejrzyj artykuły

Firma Vacancysoft oferująca usługi analizy danych poszukiwała dostawcy usług IT, który zaoferuje nie tylko hosting w chmurze, ale też usługi administrowania środowiskiem.

Planowanie infrastruktury IT to dziś kwestia przetrwania dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw. Przestoje kosztują, dane narażone są na ciągłe ryzyko, a każdy dodatkowy proces wymaga sprawnych zasobów technologicznych.

#poradnik Przeczytaj

Pierwsze w Polsce produkcyjne środowisko na serwerach HPE z procesorami w architekturze ARM64. Wysoka wydajność i sprawność działania.

Planujesz migrację zasobów do chmury?

Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.

Napisz do nas