27 lipca br., na zaproszenie Związku Pracodawców Polska Miedź, mieliśmy przyjemność poprowadzić webinar pt. „Czym jest chmura?”. Sesja odbyła się w ramach projektu Akademia Rozwoju Przemysłu 4.0. Wiedzę na temat chmury i dzisiejszych zastosowań rozwiązań cloud przekazywał Paweł Matuszak, System Engineer w MAIN. Poniżej prezentujemy nagranie spotkania.

Agenda webinaru:

 1. Czym jest chmura?
  • Zasada działania
  • Zalety i wady chmury
  • Rodzaje chmur – prywatna, publiczna, hybrydowa, multicloud
  • modele świadczenia usług cloud – IaaS, PaaS, SaaS
 1. Dla kogo jest chmura?
  • Kto może skorzystać najwięcej dzięki chmurze  – jakie organizacje, branże i profile działalności
 1. Mity na temat chmury

Zapraszamy również do zapoznania się z wywiadem z Pawłem Matuszakiem opublikowanym na blogu ZPPM. Fragment rozmowy:

Pandemia pokazała, że w przypadku zespołów rozproszonych i pracy zdalnej Chmura może być doskonałym, a może jedynym wyjściem. Czy firmy, które z niej korzystają, lepiej poradziły sobie z koniecznością reorganizacji pracy?

Zdecydowanie. Firmy, które przeniosły się do Chmury przed pandemią, w bardzo niewielki sposób odczuły przeniesienie pracy z biura do domu. W przypadku firm korzystających ze swojej infrastruktury nagła zmiana trybu pracy okazała się ogromnym wyzwaniem – pojawiły problemy w dostępie do zasobów, trudności komunikacyjne, czy brak kompetencji, aby udostępnić zasoby firmy w sposób bezpieczny na zewnątrz. Doprowadziło to do przerw w działaniu, co przełożyło się na starty finansowe oraz wizerunkowe.

Troska o bezpieczeństwo jest jednym z podstawowych kryteriów wyboru technologii. Czasami wydaje nam się, że to, co mamy przy sobie, pod ręką, np. w laptopie łatwiej jest ochronić. Pan jest przeciwnego zdania, dlaczego?

Laptop, który mamy pod ręką, to najgorsze miejsce do przechowywania danych – wystarczy kieszonkowiec na skuterze albo jedna wylana kawa i nasze ważne dane biznesowe zostają stracone. Chmura oferuje wiele możliwości zabezpieczenia danych, takich jak zaawansowane mechanizmy kopii zapasowych i duplikowania danych, profesjonalne rozwiązania bezpieczeństwa sieci czy sprzętu oraz wykwalifikowany zespół specjalistów, posiadających doświadczenie w zakresie ochrony danych. Chmura jest tak zaprojektowana i zabezpieczona, żeby była dostępna cały czas.

Zobacz również

22 lip 2021 Strefa Eksperta

Czym jest SD-WAN? Jakich zmian wymaga wdrożenie tej technologii we własnej organizacji? Jakie korzyści oferuje ona klientom końcowym?

10 lip 2019 Strefa Eksperta

Jak dobrać do specyfiki własnego biznesu odpowiedni model chmury – prywatny, publiczny, hybrydowy? Decyzja zależy od usług, z których korzysta przedsiębiorstwo oraz możliwości integracji wybranego modelu z istniejącą infrastrukturą.

16 lut 2021 Strefa Eksperta

Disaster Recovery as a Service (DRaaS) to zdobywający popularność sposób na szybkie wznowienie funkcjonowania firmy po awarii lub cyberataku. Na czym on polega?