27 lipca br., na zaproszenie Związku Pracodawców Polska Miedź, mieliśmy przyjemność poprowadzić webinar pt. „Czym jest chmura?”. Sesja odbyła się w ramach projektu Akademia Rozwoju Przemysłu 4.0. Wiedzę na temat chmury i dzisiejszych zastosowań rozwiązań cloud przekazywał Paweł Matuszak, System Engineer w MAIN. Poniżej prezentujemy nagranie spotkania.

Agenda webinaru:

 1. Czym jest chmura?
  • Zasada działania
  • Zalety i wady chmury
  • Rodzaje chmur – prywatna, publiczna, hybrydowa, multicloud
  • modele świadczenia usług cloud – IaaS, PaaS, SaaS
 1. Dla kogo jest chmura?
  • Kto może skorzystać najwięcej dzięki chmurze (organizacje, branże, profile działalności)
 1. Mity na temat chmury

Zapraszamy również do zapoznania się z wywiadem z Pawłem Matuszakiem opublikowanym na blogu ZPPM. Fragment rozmowy:

Pandemia pokazała, że w przypadku zespołów rozproszonych i pracy zdalnej Chmura może być doskonałym, a może jedynym wyjściem. Czy firmy, które z niej korzystają, lepiej poradziły sobie z koniecznością reorganizacji pracy?

Zdecydowanie. Firmy, które przeniosły się do Chmury przed pandemią, w bardzo niewielki sposób odczuły przeniesienie pracy z biura do domu. W przypadku firm korzystających ze swojej infrastruktury nagła zmiana trybu pracy okazała się ogromnym wyzwaniem – pojawiły problemy w dostępie do zasobów, trudności komunikacyjne, czy brak kompetencji, aby udostępnić zasoby firmy w sposób bezpieczny na zewnątrz. Doprowadziło to do przerw w działaniu, co przełożyło się na starty finansowe oraz wizerunkowe.

Troska o bezpieczeństwo jest jednym z podstawowych kryteriów wyboru technologii. Czasami wydaje nam się, że to, co mamy przy sobie, pod ręką, np. w laptopie łatwiej jest ochronić. Pan jest przeciwnego zdania, dlaczego?

Laptop, który mamy pod ręką, to najgorsze miejsce do przechowywania danych – wystarczy kieszonkowiec na skuterze albo jedna wylana kawa i nasze ważne dane biznesowe zostają stracone. Chmura oferuje wiele możliwości zabezpieczenia danych, takich jak zaawansowane mechanizmy kopii zapasowych i duplikowania danych, profesjonalne rozwiązania bezpieczeństwa sieci czy sprzętu oraz wykwalifikowany zespół specjalistów, posiadających doświadczenie w zakresie ochrony danych. Chmura jest tak zaprojektowana i zabezpieczona, żeby była dostępna cały czas.

Zobacz również

22 lipiec 2021 Strefa Eksperta

Czym jest SD-WAN? Jakich zmian wymaga wdrożenie tej technologii we własnej organizacji? Jakie korzyści oferuje ona klientom końcowym?

16 lt. 2021 Strefa Eksperta

Disaster Recovery as a Service (DRaaS) to zdobywający popularność sposób na szybkie wznowienie funkcjonowania firmy po awarii lub cyberataku. Na czym on polega?

10 lipiec 2019 Strefa Eksperta

Jak dobrać do specyfiki własnego biznesu odpowiedni model chmury – prywatny, publiczny, hybrydowy? Decyzja zależy od usług, z których korzysta przedsiębiorstwo oraz możliwości integracji wybranego modelu z istniejącą infrastrukturą.