Strefa Eksperta > Case studies i referencje > Chmura dla software house – case study Hatomi

Z tego wpisu dowiesz się:

  1. Jakie były potrzeby software house’u Hatomi
  2. Dlaczego klient zdecydował się na chmurę
  3. Jakie korzyści czerpie z usługi MAIN Cloud

Kim jest klient

Software house Hatomi świadczy usługi z zakresu:

  • systemów NMS/OSS,
  • platform systemowych,
  • software developmentu.

Firma specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań IT realizowanych na zamówienie, z wykorzystaniem oprogramowania własnego, open-source, jak również komercyjnego. Jej klientami są duże organizacje w kraju i za granicą.

Hatomi jako jedna z pierwszych firm dołączyła do MAIN Partner Community, a nasza współpraca trwa nieprzerwanie od 2019 roku. Oprócz rozwiązania przedstawionego w niniejszym case study – chmury prywatnej, a wcześniej serwera dedykowanego (Bare Metal) – MAIN zapewnia Hatomi również wiodące aplikacje biurowe Microsoft 365, ułatwiające zachowanie ciągłości pracy i komunikację.

Potrzeby klienta

Przez dłuższy czas Hatomi korzystało z serwera dedykowanego w ramach usługi Metal as a Service, realizowanej w jednym z ośrodków MAIN Data Center w Warszawie. W miarę rozwoju firmy i jej stacku technologicznego pojawiła się jednak potrzeba rozwoju infrastruktury.

Głównym kryterium zmiany było zwiększenie elastyczności zasobów. Serwer dedykowany, przy wszystkich swoich zaletach, takich jak wysoka wydajność, pozostaje zamkniętym środowiskiem o określonych parametrach i przestrzeni, których ewentualna zmiana wymaga przerwy w działaniu.

Po konsultacjach wewnątrz zespołu Hatomi oraz z inżynierami MAIN podjęto więc decyzję o migracji zasobów do chmury prywatnej, jako usługi, która zapewni większą skalowalność parametrów.

Rozwiązanie – chmura prywatna

Sama migracja zasobów z Bare Metalu do MAIN Cloud odbyła się w ciągu jednego tygodnia. W pierwszym kroku utworzono testowe środowisko wirtualne, dzięki czemu Hatomi mogło w praktyce zapoznać się z działaniem chmury w kontekście typowych dla software house zastosowań.

Aby zmiana odbyła się w możliwie płynny sposób, przez pierwszy miesiąc klient działał w środowisku hybrydowym - miał dostęp zarówno do dotychczasowego środowiska fizycznego, jak i do nowego środowiska w chmurze w MAIN.

Łukasz Studziński Infrastructure Lead Engineer, MAIN

Po udanych testach, ustaleniu ostatecznych parametrów maszyn wirtualnych i przeniesieniu wszystkich systemów na nowe zasoby, dotychczasowy serwer dedykowany został wyłączony. Całe środowisko zostało objęte profesjonalnym, regularnym backupem z użyciem oprogramowania Veeam (usługa Backup as a Service).

Chmura stała się też miejscem, w którym Hatomi uruchamia środowiska developerskie oparte o Docker Swarm. W połączeniu z konteneryzacją i mechanizmami automatyzacji deploymentu infrastruktury (CI/CD), cloud pozwala w bardzo szybki i zautomatyzowany sposób przygotowywać dowolne środowisko developerskie czy testowe na potrzeby realizacji projektów dla klientów firmy.


Umów rozmowę z naszym ekspertem i wspólnie dobierzmy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i budżetu.

Umów rozmowę


Chmura prywatna w MAIN – korzyści dla software house

  • Elastyczność  środowiska – Parametry środowiska można skalować w górę i w dół, zmieniając wartości vCPU, vRAM lub storage w dowolnym momencie;
  • Wygodne zarządzanie – W ramach usługi klient otrzymuje dostęp do panelu VMware vCloud, pozwalającego m.in. łatwo kreować lub wyłączać maszyny wirtualne;
  • Bezpieczeństwo danych – Środowisko wirtualne można w razie potrzeby uruchomić automatycznie na innym hoście fizycznym. Regularnie wykonywane są też kopie zapasowe;
  • Sprostanie wymogom software developmentu – Połączenie chmury, kontenerów i CI/CD umożliwia łatwy deployment środowisk dla programistów.

Opinia klienta

Jako twórcy oprogramowania nie mamy możliwości zajmować się na co dzień takimi sprawami, jak infrastruktura IT. Potrzebujemy, by nasze środowiska sprawnie działały, a ewentualne zarządzanie ich parametrami było proste. Chmura w MAIN to umożliwia.

Ponadto bardzo cenimy współpracę z MAIN z powodu jakości obsługi. Usługa działa sprawnie i zapewnia obiecaną wydajność, a reakcja na nasze zgłoszenia i pytania jest natychmiastowa - liczona w godzinach, zamiast w dniach. W każdej sytuacji możemy liczyć na wsparcie dostawcy.

Tomasz Macioszek CTO, Hatomi

Udostępnij znajomym

Planujesz migrację zasobów do chmury?

Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.

Zobacz również

Przejrzyj artykuły

Chmura dla software house? Hatomi wybrał chmurę prywatną w MAIN, by osiągnąć większą elastyczność zarządzania zasobami i środowiskami developerskimi.

Sprawdź, jakie korzyści przyniosło wdrożenie systemu ERP w chmurze - Microsoft Dynamics 365 Business Central w chmurze prywatnej MAIN.

Firma Domiporta szukała chmury prywatnej od polskiego dostawcy. Z MAIN obniżyli koszty chmury nawet o połowę i zyskali doskonałe wsparcie.