Strefa Eksperta > Case studies i referencje > Chmura dla software house – case study Hatomi

Z tego wpisu dowiesz się:

  1. Jakie były potrzeby software house’u Hatomi
  2. Dlaczego klient zdecydował się na chmurę
  3. Jakie korzyści czerpie z usługi MAIN Cloud

Kim jest klient

Software house Hatomi świadczy usługi z zakresu:

  • systemów NMS/OSS,
  • platform systemowych,
  • software developmentu.

Firma specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań IT realizowanych na zamówienie, z wykorzystaniem oprogramowania własnego, open-source, jak również komercyjnego. Jej klientami są duże organizacje w kraju i za granicą.

Hatomi jako jedna z pierwszych firm dołączyła do MAIN Partner Community, a nasza współpraca trwa nieprzerwanie od 2019 roku. Oprócz rozwiązania przedstawionego w niniejszym case study – chmury prywatnej, a wcześniej serwera dedykowanego (Bare Metal) – MAIN zapewnia Hatomi również wiodące aplikacje biurowe Microsoft 365, ułatwiające zachowanie ciągłości pracy i komunikację.

Potrzeby klienta

Przez dłuższy czas Hatomi korzystało z serwera dedykowanego w ramach usługi Metal as a Service, realizowanej w jednym z ośrodków MAIN Data Center w Warszawie. W miarę rozwoju firmy i jej stacku technologicznego pojawiła się jednak potrzeba rozwoju infrastruktury.

Głównym kryterium zmiany było zwiększenie elastyczności zasobów. Serwer dedykowany, przy wszystkich swoich zaletach, takich jak wysoka wydajność, pozostaje zamkniętym środowiskiem o określonych parametrach i przestrzeni, których ewentualna zmiana wymaga przerwy w działaniu.

Po konsultacjach wewnątrz zespołu Hatomi oraz z inżynierami MAIN podjęto więc decyzję o migracji zasobów do chmury prywatnej, jako usługi, która zapewni większą skalowalność parametrów.

Rozwiązanie – chmura prywatna

Sama migracja zasobów z Bare Metalu do MAIN Cloud odbyła się w ciągu jednego tygodnia. W pierwszym kroku utworzono testowe środowisko wirtualne, dzięki czemu Hatomi mogło w praktyce zapoznać się z działaniem chmury w kontekście typowych dla software house zastosowań.

Aby zmiana odbyła się w możliwie płynny sposób, przez pierwszy miesiąc klient działał w środowisku hybrydowym - miał dostęp zarówno do dotychczasowego środowiska fizycznego, jak i do nowego środowiska w chmurze w MAIN.

Łukasz Studziński Infrastructure Lead Engineer, MAIN

Po udanych testach, ustaleniu ostatecznych parametrów maszyn wirtualnych i przeniesieniu wszystkich systemów na nowe zasoby, dotychczasowy serwer dedykowany został wyłączony. Całe środowisko zostało objęte profesjonalnym, regularnym backupem z użyciem oprogramowania Veeam (usługa Backup as a Service).

Chmura stała się też miejscem, w którym Hatomi uruchamia środowiska developerskie oparte o Docker Swarm. W połączeniu z konteneryzacją i mechanizmami automatyzacji deploymentu infrastruktury (CI/CD), cloud pozwala w bardzo szybki i zautomatyzowany sposób przygotowywać dowolne środowisko developerskie czy testowe na potrzeby realizacji projektów dla klientów firmy.


Umów rozmowę z naszym ekspertem i wspólnie dobierzmy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i budżetu.

Sprawdź case study


Chmura prywatna w MAIN – korzyści dla software house

  • Elastyczność  środowiska – Parametry środowiska można skalować w górę i w dół, zmieniając wartości vCPU, vRAM lub storage w dowolnym momencie;
  • Wygodne zarządzanie – W ramach usługi klient otrzymuje dostęp do panelu VMware vCloud, pozwalającego m.in. łatwo kreować lub wyłączać maszyny wirtualne;
  • Bezpieczeństwo danych – Środowisko wirtualne można w razie potrzeby uruchomić automatycznie na innym hoście fizycznym. Regularnie wykonywane są też kopie zapasowe;
  • Sprostanie wymogom software developmentu – Połączenie chmury, kontenerów i CI/CD umożliwia łatwy deployment środowisk dla programistów.

Opinia klienta

Jako twórcy oprogramowania nie mamy możliwości zajmować się na co dzień takimi sprawami, jak infrastruktura IT. Potrzebujemy, by nasze środowiska sprawnie działały, a ewentualne zarządzanie ich parametrami było proste. Chmura w MAIN to umożliwia.

Ponadto bardzo cenimy współpracę z MAIN z powodu jakości obsługi. Usługa działa sprawnie i zapewnia obiecaną wydajność, a reakcja na nasze zgłoszenia i pytania jest natychmiastowa - liczona w godzinach, zamiast w dniach. W każdej sytuacji możemy liczyć na wsparcie dostawcy.

Tomasz Macioszek CTO, Hatomi

Udostępnij znajomym

Zespół MAIN
Zespół MAIN

Budujemy środowiska IT gwarantujące ciągłość działania biznesu. Dostarczamy bezpieczne, łatwo skalowalne rozwiązania chmurowe, dzięki którym możesz skupić się na rozwoju działalności.

Zobacz również

Przejrzyj artykuły

Chmura dla software house? Hatomi wybrał chmurę prywatną w MAIN, by osiągnąć większą elastyczność zarządzania zasobami i środowiskami developerskimi.

Sprawdź, jakie korzyści przyniosło wdrożenie systemu ERP w chmurze - Microsoft Dynamics 365 Business Central w chmurze prywatnej MAIN.

Firma Domiporta szukała chmury prywatnej od polskiego dostawcy. Z MAIN obniżyli koszty chmury nawet o połowę i zyskali doskonałe wsparcie.

Planujesz migrację zasobów do chmury?

Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.

Napisz do nas