MAIN Data Center na konferencji ITwiz Cloud Computing

Autor: Zespół MAIN 2 min czytania

Centrum Prasowe > MAIN Data Center na konferencji ITwiz Cloud Computing

MAIN Data Center uczestniczyło w konferencji ITwiz „Cloud computing – jak dobrze przygotować migrację do chmury”.

W trakcie konferencji odpowiedzieliśmy na szereg ważnych pytań. Jak przygotować się do przekazania infrastruktury IT do chmury obliczeniowej. W jaki sposób zarządzać tego typu zasobami i w jakich aspektach działalności rozwiązania cloud computing mogą wspierać organizacje. Ponadto jak zintegrować własne środowisko z chmurą i jakich zmian organizacyjnych i mentalnych wymaga to od organizacji. I w końcu jak powinna wyglądać rola administratorów zarządzających hybrydową infrastrukturą IT. 


Chmura obliczeniowa w administracji publicznej

Konferencję Cloud Computing otworzyło wystąpienie Karola Okońskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Opowiedział on o planowanym wykorzystaniu chmury obliczeniowej w administracji publicznej w Polsce. Przedstawił stałych partnerów w tym projekcie: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Centralny Ośrodek Informatyki i NASK.

Ideą Ministerstwa Cyfryzacji jest połączenie istniejących zasobów i zdolności organizacyjnych w efektywnie zarządzaną pulę zasobów wspólnych. W założeniach Ministerstwa Cyfryzacji, rozwiązania współdzielone, oparte na modelu cloud computing miałyby zastąpić częściowo odnawianą infrastrukturę IT, która została w poprzedniej perspektywie unijnej sfinansowana z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Koszt niezbędnych inwestycji szacowany jest na 1 mld USD!” – mówił Karol Okoński.

Od 1 aplikacji do 80 niezależnych serwisów

Gościem specjalnym na konferencji Cloud Computing był Vlad Yatsenko, CTO i współzałożyciel Revolut, jednej z najgłośniejszych firm sektora FinTech. Revolut to ponad 3 mln klientów w Europie i miesięczne transakcje o wartości ponad 3 mld USD. Obecnie firma planuje ekspansję w Ameryce Północnej i Azji.

Vlad Yatsenko opowiedział w jaki sposób firma ta wykorzystuje chmurę obliczeniową do wspierania innowacji, jakie są koszty i korzyści z wykorzystania cloud computing w Revolut. Firma ta od początku zdecydowała się postawić na infrastrukturę udostępnianą w modelu cloud computing. Revolut zaczynał od 3 aplikacji i 1 bazy danych, a dziś jest to ok. 80 niezależnych serwisów i 15 baz danych. Infrastruktura ta musi wytrzymać obciążenie ponad 1,2 mln transakcji każdego dnia i ponad 6000 użytkowników jednocześnie korzystających z aplikacji Revolut. Dlatego najważniejszą korzyścią dla Revolut z chmury jest jej łatwa skalowalność, wysoka dostępność, bezpieczeństwo i wydajność. Wszystko zaś zarządzane w modelu Infrastructure-as-a-Code.

Z własnego data center do chmury

Doświadczeniami w tym zakresie podzielił się m.in. Wojciech Struski, Chief IT Architect, Ringier Axel Springer. Opowiedział, dlaczego Grupa RAS musiała rozpocząć proces migracji do chmury publicznej, pomimo posiadania własnej dojrzałej chmury prywatnej i dlaczego przygotowania do startu przeprowadzki trwały ponad 2 lata. Z cyfrowych wydań Grupy RAS korzysta ok. 30 mln użytkowników w 7 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a redakcje – w których pracuje 800 dziennikarzy – znajdują się w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Budapeszcie i Belgradzie.

W 2013 roku Grupa miała 5 własnych centrów danych i korzystała z usług jednej chmury publicznej, a rozwój infrastruktury odbywał się w 5 lokalizacjach. Wówczas zdecydowano, że nadzór nad nią będzie miała jedna osoba, CTO Grupy RAS. W roku 2014 zaczęto projekt standaryzacji wykorzystywanych rozwiązań. Redakcje wymagały jednak nie tylko sprawnej infrastruktury, lecz także dodatkowych funkcjonalności, związanych m.in. z zaawansowaną analityką, personalizacją treści, systemami rekomendacyjnymi, Machine Learning itd. Wówczas Grupa RAS zdecydowała, że nie będzie ich rozwijać samodzielnie, ale skorzysta z gotowych rozwiązań w chmurze. Z wyliczeń TCO wyszło, że inwestycja zwróci się w ciągu 5 lat, uwzględniając w tym czas na migrację w latach 2018-2020.

Z kolei Marcin Mazurek, Engineering Director w Allegro, podzielił się pozytywnymi i negatywnymi niespodziankami, jakie czekały ten największy, polski serwis aukcyjny przy wchodzeniu w chmurę obliczeniową i dlaczego stała się ona tylko jednym, a nie głównym elementem rozwiązań technicznych Allegro. Firma ta ma ponad 39 mln użytkowników, a jej przychody z e-commerce wynoszą ok. 8 mld USD. Allegro korzysta z 2 serwerowni, w których działa kilka tysięcy urządzeń i setki usług zbudowanych w architekturze mikroserwisów.

Polecane

Sprawdź najpopularniejsze rozwiązania MAIN

Prezentowaliśmy produkty oraz usługi MAIN Data Center

Budujemy środowiska IT, które zapewniają ciągłość działania biznesu. Specjalizujemy się w rozwiązaniach Private i Hybrid/Multi-Cloud i świadczymy wszystkie poziomy administracji środowiskami fizycznymi i wirtualnymi. Nasze usługi oparte są na dwóch certyfikowanych, w pełni redundantnych ośrodkach Data Center w Warszawie. Wspieramy firmy w pokonywaniu barier, na które natrafiają w związku z przetwarzaniem danych, takie jak niska wydajność czy wysokie koszty infrastruktury.

Było nam miło gościć na stoisku szereg osób odpowiedzialnych za infrastrukturę i usługi IT w organizacjach oraz ich cyfrową transformację. Cieszymy się, że podczas rozmów mogliśmy wymienić się naszymi doświadczeniami oraz wiedzą ekspercką.

Udostępnij znajomym

Zobacz również

Przejrzyj artykuły

Firma Vacancysoft oferująca usługi analizy danych poszukiwała dostawcy usług IT, który zaoferuje nie tylko hosting w chmurze, ale też usługi administrowania środowiskiem.

Planowanie infrastruktury IT to dziś kwestia przetrwania dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw. Przestoje kosztują, dane narażone są na ciągłe ryzyko, a każdy dodatkowy proces wymaga sprawnych zasobów technologicznych.

#poradnik Przeczytaj

Pierwsze w Polsce produkcyjne środowisko na serwerach HPE z procesorami w architekturze ARM64. Wysoka wydajność i sprawność działania.

Planujesz migrację zasobów do chmury?

Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.

Napisz do nas