MAIN Data Center na konferencji ITwiz Cloud Computing

Autor: Zespół MAIN 2 min czytania

Centrum Prasowe > MAIN Data Center na konferencji ITwiz Cloud Computing

MAIN Data Center uczestniczyło w konferencji ITwiz „Cloud computing – jak dobrze przygotować migrację do chmury”.

W trakcie konferencji odpowiedzieliśmy na szereg ważnych pytań. Jak przygotować się do przekazania infrastruktury IT do chmury obliczeniowej. W jaki sposób zarządzać tego typu zasobami i w jakich aspektach działalności rozwiązania cloud computing mogą wspierać organizacje. Ponadto jak zintegrować własne środowisko z chmurą i jakich zmian organizacyjnych i mentalnych wymaga to od organizacji. I w końcu jak powinna wyglądać rola administratorów zarządzających hybrydową infrastrukturą IT. 


Chmura obliczeniowa w administracji publicznej

Konferencję Cloud Computing otworzyło wystąpienie Karola Okońskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Opowiedział on o planowanym wykorzystaniu chmury obliczeniowej w administracji publicznej w Polsce. Przedstawił stałych partnerów w tym projekcie: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Centralny Ośrodek Informatyki i NASK.

Ideą Ministerstwa Cyfryzacji jest połączenie istniejących zasobów i zdolności organizacyjnych w efektywnie zarządzaną pulę zasobów wspólnych. W założeniach Ministerstwa Cyfryzacji, rozwiązania współdzielone, oparte na modelu cloud computing miałyby zastąpić częściowo odnawianą infrastrukturę IT, która została w poprzedniej perspektywie unijnej sfinansowana z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Koszt niezbędnych inwestycji szacowany jest na 1 mld USD!” – mówił Karol Okoński.

Od 1 aplikacji do 80 niezależnych serwisów

Gościem specjalnym na konferencji Cloud Computing był Vlad Yatsenko, CTO i współzałożyciel Revolut, jednej z najgłośniejszych firm sektora FinTech. Revolut to ponad 3 mln klientów w Europie i miesięczne transakcje o wartości ponad 3 mld USD. Obecnie firma planuje ekspansję w Ameryce Północnej i Azji.

Vlad Yatsenko opowiedział w jaki sposób firma ta wykorzystuje chmurę obliczeniową do wspierania innowacji, jakie są koszty i korzyści z wykorzystania cloud computing w Revolut. Firma ta od początku zdecydowała się postawić na infrastrukturę udostępnianą w modelu cloud computing. Revolut zaczynał od 3 aplikacji i 1 bazy danych, a dziś jest to ok. 80 niezależnych serwisów i 15 baz danych. Infrastruktura ta musi wytrzymać obciążenie ponad 1,2 mln transakcji każdego dnia i ponad 6000 użytkowników jednocześnie korzystających z aplikacji Revolut. Dlatego najważniejszą korzyścią dla Revolut z chmury jest jej łatwa skalowalność, wysoka dostępność, bezpieczeństwo i wydajność. Wszystko zaś zarządzane w modelu Infrastructure-as-a-Code.

Z własnego data center do chmury

Doświadczeniami w tym zakresie podzielił się m.in. Wojciech Struski, Chief IT Architect, Ringier Axel Springer. Opowiedział, dlaczego Grupa RAS musiała rozpocząć proces migracji do chmury publicznej, pomimo posiadania własnej dojrzałej chmury prywatnej i dlaczego przygotowania do startu przeprowadzki trwały ponad 2 lata. Z cyfrowych wydań Grupy RAS korzysta ok. 30 mln użytkowników w 7 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a redakcje – w których pracuje 800 dziennikarzy – znajdują się w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Budapeszcie i Belgradzie.

W 2013 roku Grupa miała 5 własnych centrów danych i korzystała z usług jednej chmury publicznej, a rozwój infrastruktury odbywał się w 5 lokalizacjach. Wówczas zdecydowano, że nadzór nad nią będzie miała jedna osoba, CTO Grupy RAS. W roku 2014 zaczęto projekt standaryzacji wykorzystywanych rozwiązań. Redakcje wymagały jednak nie tylko sprawnej infrastruktury, lecz także dodatkowych funkcjonalności, związanych m.in. z zaawansowaną analityką, personalizacją treści, systemami rekomendacyjnymi, Machine Learning itd. Wówczas Grupa RAS zdecydowała, że nie będzie ich rozwijać samodzielnie, ale skorzysta z gotowych rozwiązań w chmurze. Z wyliczeń TCO wyszło, że inwestycja zwróci się w ciągu 5 lat, uwzględniając w tym czas na migrację w latach 2018-2020.

Z kolei Marcin Mazurek, Engineering Director w Allegro, podzielił się pozytywnymi i negatywnymi niespodziankami, jakie czekały ten największy, polski serwis aukcyjny przy wchodzeniu w chmurę obliczeniową i dlaczego stała się ona tylko jednym, a nie głównym elementem rozwiązań technicznych Allegro. Firma ta ma ponad 39 mln użytkowników, a jej przychody z e-commerce wynoszą ok. 8 mld USD. Allegro korzysta z 2 serwerowni, w których działa kilka tysięcy urządzeń i setki usług zbudowanych w architekturze mikroserwisów.

Polecane

Sprawdź najpopularniejsze rozwiązania MAIN

Prezentowaliśmy produkty oraz usługi MAIN Data Center

Budujemy środowiska IT, które zapewniają ciągłość działania biznesu. Specjalizujemy się w rozwiązaniach Private i Hybrid/Multi-Cloud i świadczymy wszystkie poziomy administracji środowiskami fizycznymi i wirtualnymi. Nasze usługi oparte są na dwóch certyfikowanych, w pełni redundantnych ośrodkach Data Center w Warszawie. Wspieramy firmy w pokonywaniu barier, na które natrafiają w związku z przetwarzaniem danych, takie jak niska wydajność czy wysokie koszty infrastruktury.

Było nam miło gościć na stoisku szereg osób odpowiedzialnych za infrastrukturę i usługi IT w organizacjach oraz ich cyfrową transformację. Cieszymy się, że podczas rozmów mogliśmy wymienić się naszymi doświadczeniami oraz wiedzą ekspercką.

Udostępnij znajomym

Zobacz również

Przejrzyj artykuły

Dowiedz się więcej o zaletach Disaster Recovery. Przekonaj się, co zyskujesz korzystając z kopii zapasowych i replikacji.

Naprzeciw potrzebom firm związanym z bezpieczeństwem energetycznym wychodzą dostawcy usług Disaster Recovery opartych na chmurze.

Jak zabezpieczyć firmę, żeby nie zbankrutować? Czy Disaster Recovery się opłaca? Na te i inne pytania odpowiedzieliśmy podczas webinaru.

Planujesz migrację zasobów do chmury?

Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.

Napisz do nas