Polski rynek data center nabrał dynamiki. Świadczą o tym nowe inwestycje – właśnie zrealizowane jak i planowane, szczególnie na rynku warszawskim – ale także procesy konsolidacyjne oraz wzrost znaczenia chmury obliczeniowej – wynika z raportu PMR „Rynek centrów danych w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”.
Po okresie stabilnych przyrostów powierzchni netto w komercyjnych centrach danych, lata 2017-2019 to zdecydowane wyhamowanie dynamiki. Powodem jest ograniczony popyt na kolokację na rynku i konieczność komercjalizacji wcześniej oddanych obiektów. Pozostałe usługi oferowane w ramach centrów danych, w tym m.in. hosting, chmura i usługi zarządzane o różnym zakresie i poziomie zaawansowania, wymagają mniejszej powierzchni.
Jednak według najnowszych prognoz PMR – uwzględniających plany inwestycyjne największych firm działających na rynku CPD, jak również nowych graczy – w nadchodzących latach polski rynek centrów danych będzie przeżywał boom inwestycyjny. Co warte podkreślenia, w latach 2020-2025 krajowy rynek podwoi się w rozumieniu mocy dostępnej dla klientów. Tak zwymiarowany rynek za 5 lat wyniesie w sumie 166 MW dostępnej mocy IT. Wzrost będzie bardziej znaczący niż wskazywałyby na to metry powierzchni netto IT oddanej w tym okresie do dyspozycji klientów.
W prognozowanym okresie wzrosnąć ma też gęstość mocy w przeliczeniu na szafę. „Nowe inwestycje, realizowane na polskim rynku będą dotyczyć obiektów dedykowanych sprzedaży usług w klasycznym modelu detalicznym. Szczególnie spektakularny może być już rok 2021 z uwagi na planowane inwestycje zapowiadane przez: ATM, Equinix, Netię i T-Mobile Polska. Jednocześnie pojawi się coraz więcej dużych centrów danych, parametrami i charakterystyką przystosowanych do wymogów stawianych globalnie na rynku hurtowym” – mówi Paweł Olszynka, dyrektor Działu Doradztwa i Analiz Rynku ICT w PMR.
„Taką inwestycję o dostępnej mocy IT 65 MW w Warszawie ogłosił Vantage Data Centers. Nie jest to jednak jedyny podmiot, który będzie realizował tego typu duże projekty na rynku warszawskim. Mówi się też o podobnej inwestycji EdgeConneX. Obie firmy nie oferują usług bezpośrednio klientom końcowym” – dodaje. Nieoficjalnie mówi się więc, że budują one data center dla dostawców publicznych usług cloud computing – Google Cloud i Microsoft. Głównym czynnikiem napędzającym obecnie krajowy rynek centrów danych są zapowiedzi tych dwóch firm, największych dostawców chmury publicznej na świecie, odnośnie lokalizacji regionów na terenie Polski. We wrześniu 2019 r. decyzję ogłosił Google Cloud, a w maju 2020 r. o planach inwestycyjnych poinformował oficjalnie Microsoft.
Polecane
Sprawdź najpopularniejsze rozwiązania MAIN
Jednocześnie zmienia się nieco podejście klientów do dostawców usług centrów danych. Badania PMR pokazują, że 38% firm byłoby już gotowych do zapłaty wyższej ceny za usługi centrum danych posiadającego certyfikat. Nadal jednak blisko dwie trzecie firm uważa, że certyfikacja nie przekonuje ich do zapłaty więcej za analogiczną usługę. W ciągu roku wyniki uległy poprawie na korzyść certyfikowanych obiektów. Z badań PMR, wynika, że coraz więcej przedsiębiorstw zainteresowanych usługami data center pyta o certyfikaty, nawet jeśli jest to tylko dodatkowy ważny czynnik przy wyborze dostawcy, a nie kwestia o znaczeniu najważniejszym. Coraz częściej też nie wystarcza samo stwierdzenie dostawcy, że obiekt spełnia określone normy, ale audyt nie został przeprowadzony.
Pełne wyniki badania, prognozy i strukturę rynku obejmująca 40 dostawców usług data center można znaleźć w edycji 2020 raportu PMR „Rynek centrów danych w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”.
Zobacz również
Przejrzyj artykułyPlanujesz migrację zasobów do chmury?
Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.