Strefa Eksperta > Rozwiązania > Chmura hybrydowa dla branży finansowej – 3 kluczowe korzyści

Raport PwC poświęcony chmurze dla finansów – ,,Chmura i jej wartość” wskazuje, że aż 65% firm z tego sektora ocenia swoją dojrzałość chmurową jako niską. Na szczęście od 2020 roku transformacja chmurowa w polskich finansach nabiera tempa. Firmy, które wykorzystają najlepiej potencjał cloud computing, mają szansę na zdobycie wieloletniej przewagi rynkowej.


Sprawdź nasze realizacje dla sektora finansowego:

Chmura dla finansów – zalety w pigułce

  • Konkurencyjność – Wydajne środowisko IT oraz dostęp do najnowszych technologii to możliwość szybkiego wprowadzania produktów i usług, sprawniejsza obsługa oraz stały rozwój.
  • Bezpieczeństwo i dostępność – Wrażliwe dane finansowe są chronione na kilku poziomach: infrastruktury, sprzętu fizycznego oraz oprogramowania. Chmura zapewnia też ciągłość biznesową oraz zgodność z regulacjami prawnymi.
  • Optymalizacja kosztów – Chmura gwarantuje oszczędności w zakresie przestrzeni, personelu i kosztów inwestycyjnych, nie powstrzymując rozwoju organizacji.

W styczniu 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowała nową rekomendację dotyczącą korzystania z usług w chmurze przez sektor bankowy. Tym samym najpoważniejszy argument przeciwko transformacji chmurowej – regulacje prawne – został zniesiony. Dzięki temu więcej firm i instytucji zaczyna czerpać korzyści z cloud computing, do których należą m.in.: zwiększenie bezpieczeństwa i dostępności danych, optymalizacja kosztów czy wzrost konkurencyjności.

Chmura dla finansów

Konkurencyjność z chmurą dla finansów

Postpandemiczne zmiany w potrzebach klientów wymagają od branży finansowej wprowadzania nowych rozwiązań, które poprawiają szybkość reakcji na zapytania klientów, zapewniając sprawniejszą obsługę oraz interaktywność. Jest to szczególnie istotne w sektorach o wysokiej konkurencyjności, gdzie stagnacja w zakresie obsługi klientów – detalicznych lub biznesowych – może się skończyć utratą udziału w rynku.

Chmura dla finansów to katalizator rozwoju, ponieważ:

  • Przyspiesza działanie środowisk IT, eliminując powszechny problem związany z ograniczeniami i wydajnością tradycyjnych systemów,
  • Skraca time-to-market – możliwość szybszego testowania i wdrażania nowych produktów i usług ułatwia ich wprowadzanie na rynek,
  • Otwiera drzwi do nowych technologii – płatności mobilnych, nowoczesnych aplikacji, automatyzacji obsługi czy analizy big data.

Wskazuje na to też wspomniany raport PwC – 82% firm z sektora finansowego widzi w chmurze szansę na szybsze wprowadzanie innowacji, dostarczanie nowych produktów i usług cyfrowych. Wszystko z myślą o zapewnieniu klientom nowej jakości, przy jednoczesnym rozszerzeniu własnego portfolio i obsłużeniu większej części rynku.


Bezpieczeństwo i dostępność danych finansowych

Bezpieczeństwo jest kluczowe dla firm, które przetwarzają wrażliwe dane osobowe i finansowe. Do niedawna podchodziły one do chmury z dozą nieufności w tej kwestii. Jednak wg PwC już 50% przedsiębiorstw zauważa wartość, jaką niesie chmura dla finansów w zakresie bezpieczeństwa.

Systemy oparte na chmurze posiadają sprawdzone mechanizmy zarządzania bezpieczeństwem informacji. Umożliwiają też kontrolę przyznanych dostępów i uprawnień, a także zarządzanie tożsamościami pracowników. To o tyle ważne, że w cyberbezpieczeństwie istotny jest czynnik ludzki – wykorzystują go najskuteczniejsze ataki, np. phishing.

Jednym z warunków bezpieczeństwa informacji jest też ich dostępność. To również warunek sprawnego działania firmy oraz skutecznej obsługi klientów. Chmura zapewnia dostępność danych oraz ciągłość biznesową poprzez:

  • Infrastrukturę klasy Enterprise, która przeznaczona jest do długotrwałej pracy pod obciążeniem,
  • Monitoring sprzętu, sieci i systemów w trybie 24/7/365,
  • Procedury reakcji na incydenty,
  • Sprawdzone narzędzia do tworzenia kopii zapasowych (backupów),
  • Rozwiązania Disaster Recovery, które umożliwiają szybkie odzyskanie dostępu do danych i działania systemów nawet w przypadku awarii, ataku czy innych niespodziewanych wydarzeń.

Optymalizacja kosztów

Dzięki usługom chmurowym, firmy z branży finansowej mogą zaoszczędzić na utrzymaniu i rozwoju środowisk IT. Dzieje się tak, ponieważ ulokowanie zasobów w zewnętrznym centrum danych nie wymaga budowy dedykowanej infrastruktury informatycznej oraz zatrudniania nowych specjalistów.

Dzięki outsourcingowi do chmury możliwe staje się utrzymywanie infrastruktury IT, systemów oraz niezbędnego oprogramowania także przez instytucje finansowe działające na niskich marżach. Natomiast dla większych organizacji to okazja do radykalnego zmniejszenia kosztów. Wg raportu PwC aż 68% firm wymienia optymalizację kosztów jako korzyść związaną z migracją do chmury.

Przenieś biznes do chmury

Zyskaj wydajność i wsparcie techniczne

Która chmura sprawdza się w branży finansowej?

Zdecydowanie chmura hybrydowa, która pozwala dowolnie łączyć i korzystać z zalet wszystkich rodzajów środowisk IT – lokalnych (on-premise), chmur publicznych i prywatnych. To rozwiązanie oferujące najwięcej możliwości i wysoki poziom elastyczności. Dzięki chmurze hybrydowej firmy z sektora finansowego zapewniają sobie:

  • Zwinność biznesową,
  • Zgodność z regulacjami prawnymi (RODO, PSD2, rekomendacje KNF, ISO),
  • Wysoki poziom prywatności i bezpieczeństwa dzięki chmurze prywatnej,
  • Elastyczność w tworzeniu i testowaniu nowych aplikacji i funkcjonalności z chmurą publiczną,
  • Ciągłość biznesową i minimalizację skutków przestojów dzięki Disaster Recovery,
  • Ułatwienie działalności międzynarodowej oraz w rozproszonych oddziałach.

Chmura dla finansów

Branża finansowa jest gotowa czerpać korzyści z transformacji chmurowej. Wykorzystując potencjał chmury obliczeniowej, firmy z tego sektora mogą zbudować solidną bazę technologiczną, ponieważ ta zapewnia sprawność biznesową, lepsze doświadczenia klientów i nowe możliwości w zakresie dostarczania nowych produktów oraz usług.

67% przedstawicieli branży finansowej deklaruje jednak, że brak odpowiednich kompetencji wpływa na poziom zdolności realizacji strategii chmurowej. W związku z tym decydując się na migrację do chmury warto skorzystać z pomocy profesjonalnego centrum danych.

Zespół MAIN
Zespół MAIN

Budujemy środowiska IT gwarantujące ciągłość działania biznesu. Dostarczamy bezpieczne, łatwo skalowalne rozwiązania chmurowe, dzięki którym możesz skupić się na rozwoju działalności.

Udostępnij znajomym

Zobacz również

Przejrzyj artykuły

Backup Microsoft 365 to usługa, która skutecznie zabezpiecza przed utratą kont użytkowników, skrzynek pocztowych i innych plików pakietu Microsoft 365.

Chmura dla software house? Hatomi wybrał chmurę prywatną w MAIN, by osiągnąć większą elastyczność zarządzania zasobami i środowiskami developerskimi.

Przeniesienie systemów i migracja do chmury prywatnej w zewnętrznym Data Center to strategiczna zmiana, która może przynieść wiele korzyści.

Planujesz migrację zasobów do chmury?

Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.

Napisz do nas