Zabezpieczanie obrazów medycznych – korzyści z wykorzystania chmury i backupu dla PACS

Autor: Zespół MAIN 3 min. czytania

Strefa Eksperta > Rozwiązania > Zabezpieczanie obrazów medycznych – korzyści z wykorzystania chmury i backupu dla PACS

Proces cyfryzacji medycyny jest szczególnie istotny w diagnostyce obrazowej, która ma już do dyspozycji sprawdzone rozwiązania – systemy PACS wykorzystujące format danych DICOM. Obie technologie umożliwiają przechowywanie, przesyłanie, archiwizację i przetwarzanie obrazów medycznych z wielu źródeł. Dziś najważniejszą kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa tych elektronicznych danych – tu sprawdzają się chmura dla PACS i backup dla PACS.

Co to jest PACS i dlaczego jest istotne?

PACS (Picture Archiving and Communication System) to technologia przetwarzania obrazów medycznych, która zapewnia ekonomiczny sposób składowania oraz wygodny dostęp do obrazów z różnych źródeł. Systemy PACS łączą aparaturę diagnostyczną, bazy danych oraz stanowiska komputerowe lekarzy.

Systemy PACS znacznie usprawniają pracę placówek medycznych:

 • Zapewniają natychmiastowy i zdalny dostęp do obrazów medycznych z różnych źródeł,
 • Ułatwiają zarządzanie danymi pacjentów,
 • Umożliwiają szybką wymianę danych pomiędzy placówkami.

Wdrożenie systemu PACS w ośrodkach zdrowia poprawia jakość usług medycznych – obrazów, które znajdą się w systemie, nie da się „fizycznie” zgubić, dużo trudniej jest też je ukraść. Szukanie wyników zajmuje sekundy, badań nie trzeba tak często powtarzać, ponieważ obrazy w formacie DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) są bardzo wysokiej jakości, a opis badania można wykonać na dowolnym urządzeniu.

Co więcej, Komisja Europejska oraz polskie Centrum e-Zdrowia zalecają korzystanie ze standardu DICOM i systemów PACS przy przetwarzaniu oraz wymianie elektronicznej dokumentacji medycznej.

Niezbędne rozwiązanie – backup dla PACS

Systemy PACS umożliwiają wygodne zarządzanie, przesyłanie i przetwarzanie obrazów medycznych. Same w sobie nie chronią jednak przed utratą danych.

Aby zabezpieczyć obrazy medyczne i pozostałe dane pacjentów warto zadbać o backup dla PACS. To rozwiązanie tworzy kopie zapasowe danych i przesyła je do zewnętrznego repozytorium. Wszystko odbywa się w sposób zautomatyzowany, aby uniknąć błędów ludzkich. Dzięki przechowywaniu kopii zapasowych w oddzielnej lokalizacji, mamy pewność, że nie utracimy ich nawet jeśli w ośrodku medycznym dojdzie do sytuacji krytycznej – pożaru, powodzi czy ataku hackerskiego.

Dlaczego backup dla PACS jest tak ważny? Brak dostępu do badań w najlepszym przypadku poskutkuje niezadowoleniem pacjenta przy rutynowej kontroli, ale w najgorszym może stanowić zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Dodatkowo należy pamiętać, że obrazy medyczne w formacie DICOM stanowią Elektroniczną Dokumentację Medyczną (EDM), a ich zabezpieczenie jest obowiązkiem placówek medycznych.

Najważniejsze korzyści z backupu dla PACS:

 • Ochronę przed utratą wrażliwych danych medycznych,
 • Łatwość odzyskiwania danych w przypadku awarii bądź ataku,
 • Zgodność z regulacjami obowiązującymi na terenie Polski i Unii Europejskiej.

Więcej korzyści w chmurze dla PACS

Backup dla PACS jest niezbędny, ale to nie jedyne rozwiązanie IT, które warto rozważyć. Zamiast na własnych, lokalnych serwerach, system PACS można bowiem zainstalować w chmurze. Takie rozwiązanie – Chmura dla PACS – ma wiele zalet, m.in.: zwiększone bezpieczeństwo, skalowalność, łatwość dostępu i niższe koszty.

Zabezpieczenie obrazów medycznych

Migracja systemu PACS do chmury w profesjonalnym centrum danych gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa danych – na wielu poziomach:

 1. Infrastruktury i obiektu – Data Center są stale nadzorowane, posiadają m.in.: systemy kontroli dostępu, przeciwpożarowe oraz monitoring wszystkich parametrów budynku.
 2. Sprzętuchmura oparta jest na wysokiej jakości serwerach i macierzach, których stan oraz żywotność są stale kontrolowane.
 3. Oprogramowania – dostawcy cloud korzystają z najlepszych w swojej klasie rozwiązań do wirtualizacji, backupu, replikacji i ochrony przed atakami hackerskimi.
 4. Obsługi technicznej – chmurą dla PACS zarządzają zespoły doświadczonych inżynierów, którzy zgodnie z opracowanymi procedurami dbają o stan zabezpieczeń i reagują na wszystkie problemy.

Wszystkie powyższe elementy Data Center są również redundantne (nadmiarowe), aby żadna awaria nie wpłynęła na wysoką dostępność (HA) usługi. Dodatkowo, jeśli wybierzemy cloud w centrum danych znajdującym się na terenie Polski, spełnimy też wymogi regulacyjne dotyczące Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.

Skalowalność chmury dla PACS

Same obrazy diagnostyczne stają się coraz bardziej dokładne, ale też coraz większe i tym samym wymagają coraz większej przestrzeni dyskowej. Zamiast regularnie inwestować w dodatkowy sprzęt, który może później stać się kosztem, warto skorzystać z nielimitowanych zasobów oferowanych przed dostawców chmury dla PACS. Cloud cechuje niezrównana skalowalność, co oznacza, że wydajność i pojemność środowiska, w którym działa PACS, można dowolnie zwiększać lub zmniejszać w zależności od aktualnych potrzeb.

Łatwość dostępu do danych

PACS w chmurze to także dostępność obrazów medycznych w każdym miejscu, w każdej chwili i na dowolnym urządzeniu z podłączeniem do internetu. Zdalny dostęp ułatwia pracę w rozproszonych placówkach, wizyty domowe u pacjentów oraz przeprowadzanie konsultacji przez telefon. Cloud upraszcza też bezpieczne udostępnianie danych oraz pozwala wielu użytkownikom na dostęp do badań w tym samym czasie, co przyspiesza stawianie diagnoz.

Niższe koszty z chmurą dla PACS

PACS w chmurze ułatwia placówkom medycznym zarówno rozwój, jak i obniżenie kosztów związanych z IT. W jaki sposób?

 • Umożliwia zwiększanie dostępnych zasobów pamięci, bez potrzeby regularnych inwestycji w sprzęt;
 • Za utrzymanie infrastruktury i chmury, w tym regularne aktualizacje, odpowiada dostawca – placówki medyczne nie muszą więc zatrudniać specjalistów IT do obsługi chmury dla PACS;
 • Przeniesienie PACS do chmury pozwala też odzyskać przestrzeń fizyczną – można ją przeznaczyć na dalszy rozwój, np. dodatkowy sprzęt diagnostyczny.

Przykład rozwiązania – PACS w Chmurze MAIN

Dobrym przykładem powyżej opisanych rozwiązań – backupu i chmury dla PACS – jest usługa PACS w Chmurze MAIN. Działa ona z dowolną dystrybucją PACS w wersji 3.0 lub wyższej oraz protokołem danych medycznych DICOM. Znajduje więc zastosowanie w ochronie i przetwarzaniu wyników takich badań jak:

 • USG,
 • Tomografia,
 • Rezonans magnetyczny,
 • RTG,
 • Mammografia,
 • Angiografia,
 • Pantomogram.

Centrum danych MAIN znajduje się w Warszawie i spełnia najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa, co potwierdza certyfikat ISO/IEC 27001:2017-06. Inżynierowie MAIN konfigurują chmurę dla PACS i ustanawiają bezpieczne połączenie między nią a lokalnym oprogramowaniem PACS u klienta. Umożliwia to archiwizację plików w formacie DICOM zgodnie z regulacjami oraz zapewnia dostęp do nich z dowolnej lokalizacji. Wraz z backupem dla PACS tworzą odporne na awarie i bezpieczne rozwiązanie do przetwarzania obrazów medycznych.


Dowiedz się, jak wdrożyliśmy backup dla radiologii w pracowni Imares – Dobre Zdrowie.

Sprawdź case study


Jak wybrać odpowiednie rozwiązania dla PACS?

Na rynku znajdziemy wielu dostawców chmury i backupu. Warto pomyśleć o tych usługach nawet jeśli nie zatrudniamy specjalisty IT, który wskazałby najlepsze rozwiązanie. Dokonując wyboru wystarczy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Wybór dostawcy chmury dla PACS:

 • Czy chmura znajduje się we własnym centrum danych dostawcy, czy np. odsprzedaje on chmurę publiczną? Jest to istotne pod względem bezpieczeństwa, prywatności oraz zgodności z regulacjami dotyczącymi dokumentacji medycznej.
 • Jak zabezpieczona jest chmura? O jakości zabezpieczeń świadczą m.in. posiadane certyfikaty (np. ISO/IEC 27001), więc warto spytać o nie potencjalnego dostawcę.
 • Jaki poziom dostępności oferuje chmura? Musi on być zawarty w umowie SLA (Service Level Agreement) i określać, przez jaki procent czasu w skali roku usługa będzie dostępna (powinno być to min. 99%).
 • Kto odpowiada za utrzymanie chmury i jakie wsparcie techniczne oferuje dostawca – jedynie na poziomie infrastruktury, wirtualizacji czy też systemu PACS?
 • Czy cena usługi chmurowej jest przedstawiona transparentnie, a umowa nie zawiera niezrozumiałych zapisów lub ukrytych kosztów?

Wybór dostawcy backupu dla PACS:

 • Kto jest odpowiedzialny za tworzenie kopii zapasowych – dostawca czy klient?
 • Czy proces tworzenia backupu jest stale monitorowany?
 • Czy repozytorium znajduje się w centrum danym, które spełnia wymogi polskiego ustawodawstwa dotyczące obrazów medycznych? Gdzie znajduje się Data Center i jakie posiada zabezpieczenia?
 • Jak często tworzone są kopie zapasowe i czy można dopasować częstotliwość do potrzeb klienta?

Bezpieczne obrazy medyczne z chmurą i backupem dla PACS

Obrazowanie medyczne jest kluczowe w diagnostyce i leczeniu pacjentów. Szybki postęp cyfryzacji to szansa na rozwój tej gałęzi medycyny, ale też wyższe zagrożenie dla bezpieczeństwa wrażliwych danych.

Dlatego oprócz wydajności i opłacalności rozwiązań IT w diagnostyce obrazowej istotny jest też wysoki poziom zabezpieczeń. Wsparcie w tym zakresie oferują dostawcy chmury i backupu pod systemy PACS.

Oba rozwiązania wykorzystywane są w dużych szpitalach, ale sprawdzają się też doskonale w mniejszych jednostkach, które często nie zatrudniają własnego informatyka i dlatego potrzebują zewnętrznego wsparcia.


Prowadzisz ośrodek zdrowia i zależy Ci na ochronie danych swoich pacjentów? Razem z MAIN wybierzesz rozwiązanie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Dzięki PACS w Chmurze MAIN zyskasz:

 • Ochronę przed utratą wrażliwych danych medycznych,
 • Łatwy dostęp do danych z dowolnego miejsca i urządzenia,
 • Niższe koszty utrzymania środowiska IT,
 • Zgodność z regulacjami obowiązującymi na terenie Polski i Unii Europejskiej.

Umów bezpłatną rozmowę

Zespół MAIN
Zespół MAIN

Budujemy środowiska IT gwarantujące ciągłość działania biznesu. Dostarczamy bezpieczne, łatwo skalowalne rozwiązania chmurowe, dzięki którym możesz skupić się na rozwoju działalności.

Zobacz również

Przejrzyj artykuły

Backup Microsoft 365 to usługa, która skutecznie zabezpiecza przed utratą kont użytkowników, skrzynek pocztowych i innych plików pakietu Microsoft 365.

Sprawdź, jakie zalety niesie wykorzystanie chmury i backupu w przechowywaniu systemów PACS oraz z czym się wiąże zabezpieczanie obrazów medycznych.

Konteneryzacja z infrastrukturą ARM z platformą IDP Timoni i procesorami ARM i development na Kubernetesie pozwalają na bardziej efektywną pracę z oprogramowaniem w środowiskach Cloud-Native.

Planujesz migrację zasobów do chmury?

Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.

Napisz do nas