Chmura w branży produkcyjnej – elastyczna polisa na przyszłość

Autor: Zespół MAIN 4 min czytania

Strefa Eksperta > Rozwiązania > Chmura w branży produkcyjnej – elastyczna polisa na przyszłość

Chmura obliczeniowa to dla wielu firm szansa na stabilny rozwój w niepewnej przyszłości, także tych z branży produkcyjnej. Choć przedsiębiorstwa z tego sektora mogą wiele zyskać na wykorzystaniu chmury dla produkcji, podchodzą do tematu dosyć ostrożnie i z mniejszym zainteresowaniem niż np. do IoT (Internet Rzeczy) oraz sztucznej inteligencji.

Co może produkcji zaoferować cloud? Gotowe narzędzie do elastycznego prowadzenia biznesu – teraz i w przyszłości. Coraz częściej działalność fabryk jest skupiona w kilku miejscach, pracownicy rozsiani po całym świecie, a produkty znacznie krócej pozostają na rynku. Dostęp do firmowych systemów został też rozszerzony na dostawców. Ponieważ branża produkcyjna ciągle rozwija się i zmienia, dla należącej do niej firm chmura obliczeniowa będzie stanowić formę polisy, dzięki której mogą skupić się na rozwoju biznesu.


Czego obawia się branża produkcyjna?

Wokół chmury narosło sporo mitów, które powstrzymują branżę produkcyjną przed jej szerszym wprowadzeniem. Do przykładów należą kwestie bezpieczeństwa i kontroli nad zasobami.

Obawy może budzić fakt, że systemy zarządzania produkcją są połączone z maszynami w fabryce, co czyni ich dostępność krytycznym warunkiem. Przeniesienie ich poza perymetr fabryki wydaje się ryzykowne, gdyż zwiększa liczbę potencjalnych punktów awaryjnych oraz ryzyko opóźnień.

Mitem jest jednak, że do chmury należy przenieść wszystko – wybór tego, które zasoby zostaną przemigrowane, zawsze zależy od specyfiki firmy, jej zasobów i potrzeb biznesowych. Z pomocą przychodzi tutaj chmura hybrydowa, która składa się z min. dwóch zintegrowanych ze sobą środowisk IT w różnych lokalizacjach. W ramach takiego rozwiązania systemy bezpośrednio odpowiadające za kontrolę maszyn mogą zostać na własnych serwerach klienta, a aplikacje biznesowe i dane trafią do chmury.

A bezpieczeństwo? Jest to priorytet dla operatorów chmurowych, którzy w większości przypadków są w stanie zapewnić rozwiązania na dużo wyższym poziomie niż firmowe centra danych. Sprzęt stanowiący podstawę chmury jest przeznaczony do nieprzerwanej pracy pod obciążeniem, a zasilanie, łącza internetowe, systemy utrzymujące odpowiednie warunki klimatyczne są redundantne. Całość natomiast obsługują zespoły specjalistów od rozwiązań chmurowych.

chmura dla produkcji - centrum danych

Co chmura ma do zaoferowania branży produkcyjnej?

Cloud pozwala uzyskać wysoką elastyczność, nie zmniejszając efektywności zapewnianej przez systemy zarządzania produkcją. Przykładowo, wdrożenie nowego rozwiązania w chmurze nie wymaga tak długiego czasu, jak w przypadku systemów on-premise. Nie trzeba również kupować sprzętu “na zaś”, co zmniejsza koszty inwestycyjne. W przypadku awarii na ratunek przychodzą systemy Disaster Recovery, czyli odzyskiwania danych i utrzymania ciągłości biznesowej, które w dużej mierze opierają się właśnie na możliwościach chmury.

Jednak najważniejszymi argumentami przemawiającymi za chmurą w branży produkcyjnej są łączność i komunikacja.

Cloud ułatwia utrzymywanie stałej łączności z dostawcami i klientami – dzięki niej łatwiej jest udostępniać ważne dane na zewnątrz, bez obaw o ich bezpieczeństwo. Umożliwia też wygodną i szybką komunikację między wszystkimi pracownikami odpowiedzialnymi za kolejne fazy produkcji.

Połączenie informacji z działów planowania i rozwoju z danymi dotyczącymi łańcucha dostaw, ułatwia fabrykom przygotowanie do produkcji. Dzięki temu droga od pomysłu do gotowego produktu skraca się znacząco.

Chmura zapewnia także skalowalną i elastyczną moc obliczeniową, umożliwiającą firmom produkcyjnym przeprowadzanie dokładniejszych i szybszych analiz na większej ilości danych. Pozwala to zarówno lepiej przewidywać zmiany czy problemy, jak i na nie reagować.


Szczególnie warto przenieść do chmury systemy niezwiązane bezpośrednio z produkcją i wykorzystywane w różnych lokalizacjach, np. stronę internetową firmy, systemy planowania, automatycznego składania zamówień, czy oprogramowanie dedykowane sprzedaży i marketingowi. Umożliwia to korzystanie z nich niezależnie od sytuacji w centrum danych dedykowanym fabryce oraz uwolni jego zasoby.

W razie awarii firmowej infrastruktury IT, systemy te pozostaną nienaruszone, a jeśli wdrożone zostanie zapasowe centrum danych w chmurze (DRC – Disaster Recovery Center), pozwoli to na skuteczne zabezpieczenie środowiska IT przed skutkami awarii.

Paweł Król

Paweł Król Cloud Systems Delivery Coordinator w MAIN

Dołącz do
Strefy Eksperta

Zapisz się na newsletter.
Otrzymasz maks. 1 mail/mies.
  Chmura w praktyce na przykładzie DSR

  Przykładem wykorzystania chmury w branży produkcyjnej jest firma DSR, która oferuje autorskie rozwiązanie DSR 4FACTORY – pakiet systemów informatycznych obejmujący zarządzanie przedsiębiorstwem (ERP), planowanie i rejestrację produkcji (APS, SFC, MES), wsparcie zarządzania cyklem życia produktów (PLM) oraz usprawnianie procesów decyzyjnych (BI).

  Swoje rozwiązanie ERP oparli na amerykańskim systemie QAD Adaptive ERP. W związku z decyzją producenta QAD Inc. o całkowitym przeniesieniu systemu do chmury, DSR postanowiło również podjąć ten krok i przenieść ERP 4FACTORY do chmury w MAIN. Odkąd rozpoczęliśmy projekt w 2019 r., DSR skutecznie wykorzystuje nasz Private Cloud – co więcej, poszerza go regularnie o kolejne maszyny wirtualne.

  Wdrożenie chmury zapewniło DSR stabilne, wydajne i bezpieczne środowisko, m.in. dzięki:

  • Wykorzystaniu sprawdzonego oprogramowania firmy VMware do wirtualizacji i utrzymywania
  • Monitoringowi maszyn fizycznych HPE poprzez systemy Zabbix
  • Architekturze Fault Tolerance
  • Rozwiązaniom do budowy środowisk w architekturze wysokiej dostępności (HA – High Availability).

  Więcej o tym wdrożeniu przeczytasz w Strefie Eksperta.

  Polecane

  Sprawdź najpopularniejsze rozwiązania MAIN

  Chmura dla produkcji – jak zacząć?

  Aby przejście do chmury nie stało się tylko nieudaną próbą, przedsiębiorstwo musi rozważyć kilka kwestii dotyczących tej zmiany, w tym:

  • Jaki jest cel biznesowy?
  • Które zalety chmury firma chce wykorzystać?
  • Jakiego dostawcę wybrać?

  W MAIN oferujemy szeroki zakres rozwiązań chmurowych, a branży produkcyjnej polecamy chmurę hybrydową, która pozwala utworzyć jednolite środowisko składające się z chmur różnych dostawców (np. Azure i Google) oraz zasobów w centrum danych klienta (on-premise).

  Oprócz sprawdzonej technologii zapewniamy profesjonalne doradztwo – pomagamy wybrać, wprowadzić i utrzymać rozwiązanie odpowiadające potrzebom przedsiębiorstwa. Sprawdź, jak możemy wesprzeć Twoją firmę w przejściu do chmury.

  Zespół MAIN
  Zespół MAIN

  Budujemy środowiska IT gwarantujące ciągłość działania biznesu. Dostarczamy bezpieczne, łatwo skalowalne rozwiązania chmurowe, dzięki którym możesz skupić się na rozwoju działalności.

  Udostępnij znajomym

  Zobacz również

  Przejrzyj artykuły

  Chmura prywatna w MAIN zapewnia dostępność aplikacji klienta w ciągu roku na poziomie 99,99%.

  Backup Microsoft 365 to usługa, która skutecznie zabezpiecza przed utratą kont użytkowników, skrzynek pocztowych i innych plików pakietu Microsoft 365.

  Chmura dla software house? Hatomi wybrał chmurę prywatną w MAIN, by osiągnąć większą elastyczność zarządzania zasobami i środowiskami developerskimi.

  Planujesz migrację zasobów do chmury?

  Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.

  Napisz do nas