Infrastruktura hybrydowa IT z Disaster Recovery – case study ProService Finteco

Autor: Zespół MAIN 5 min. czytania

Strefa Eksperta > Case studies i referencje > Infrastruktura hybrydowa IT z Disaster Recovery – case study ProService Finteco

Z tego wpisu dowiesz się:

 1. Jakie były potrzeby spółki ProService Finteco w zakresie infrastruktury informatycznej
 2. Czym kierował się klient przy wyborze rozwiązania oraz jak przebiegało jego przygotowanie i wdrożenie przy współpracy zespołów technicznych MAIN, Equinix i ProService Finteco
 3. Jakie korzyści uzyskał klient z wdrożenia infrastruktury hybrydowej obejmującej rozwiązanie Disaster Recovery

Kim jest klient

ProService Finteco od ponad 25 lat dostarcza profesjonalne rozwiązania informatyczne. Świadczy usługi dla branży finansowej w Polsce i za granicą, m.in. w Luksemburgu, Austrii i Niemczech. Firma wspiera kluczowe procesy obsługi produktów i usług finansowych. Do klientów spółki należą fundusze inwestycyjne i emerytalne, firmy ubezpieczeniowe, a także banki.

Celem firmy jest dostarczanie klientom kompleksowych rozwiązań IT oraz aplikacji biznesowych. Ponadto firma świadczy usługi outsourcingowe w modelu managed services, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i wymagań. ProService Finteco działa na rynku regulowanym, posiada certyfikaty zgodności z ISO 9001, ISO 27001 i ISA 3402.


Potrzeby klienta

W oparciu o analizę własnej infrastruktury IT spółka ProService Finteco zdecydowała się na jej rozwinięcie w oparciu o trzy kluczowe aspekty:

 • Przystosowanie infrastruktury IT do szybko zmieniających się wymagań biznesowych
 • Bezpieczeństwo danych oraz stabilne działanie systemów i aplikacji
 • Efektywność operacyjno-kosztową

Strategią, którą obrała firma ProService Finteco, jest skupienie się na rozwoju własnych aplikacji biznesowych oraz zapewnienie ciągłości działania firmy w modelu anywhere operations. ProService Finteco chce stworzyć swoim pracownikom możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Pandemia COVID-19 pokazała, że to właściwe podejście – w ciągu 4 tygodni firma osiągnęła gotowość do pełnej pracy zdalnej.

Wybór rozwiązania

Po analizie dostępnych na rynku modeli środowisk IT ProService Finteco podjęło decyzję o wyborze modelu opartego o partnerstwo technologiczne, który zapewni świadczenie usług infrastruktury IT opartych o centra danych MAIN (drugie centrum danych MAIN, zlokalizowane w Equinix IBX® WA3 w Warszawie) oraz o chmurę publiczną Microsoft Azure, w zakresie wykorzystania produktu M365 dla potrzeb wewnętrznych ProService Finteco oraz prac developerskich obejmujących rozwój oprogramowania.


Dlaczego infrastruktura hybrydowa?

 1. Pozwala bezpiecznie działać w 2 wektorach:
  • geograficznym – ProService Finteco rozwija się na rynku europejskim, dlatego potrzebuje partnera, który zapewni bezpieczną łączność i ciągłość działania na obszarze Europy;
  • na styku chmury publicznej z własną infrastrukturą IT;
 2. Zapewnia wysoki poziom business continuity oraz elastyczność w nadążaniu za szybko zmieniającymi się potrzebami biznesowymi, dzięki wprowadzeniu rozwiązania Disaster Recovery w modelu usługowym – zapewnia optymalizację kosztową;
 3. Umożliwia spełnienie m.in. norm ISO oraz regulacji Komisji Nadzoru Finansowego.
 4. Ułatwia utrzymanie suwerenności cyfrowej (digital sovereignty), czyli kontroli nad własnymi danymi oraz oprogramowaniem, które spółka wykorzystuje i tworzy.

Przygotowanie do wdrożenia

Cały proces przygotowania i implementacji został wspólnie przeprowadzony przez zespół złożony z przedstawicieli ProService Finteco i MAIN, wraz ze wsparciem Equinix.

Projekt składał się z następujących faz:

 1. Analiza potrzeb i zbieranie danych (w tym wdrożenie bazy danych zarządzania konfiguracją – CMDB). To pozwoliło uzyskać szczegółowe informacje o infrastrukturze IT oraz przygotować centra danych do migracji;
 2. Przygotowanie projektu technicznego;
 3. Seria warsztatów doradztwa i wybór właściwego rozwiązania;
 4. Konfiguracja oraz Proof of Concept – sprawdzenie, czy wybrane narzędzia są bezpieczne. Ocena, czy są wydajne oraz spełniają zdefiniowane wymagania;
 5. Realizacja.

To jest zawsze proces wzajemnego poznawania się. Identyfikujemy potrzeby klienta i prezentujemy możliwe rozwiązania.

Wspieramy klienta w opracowaniu projektu transformacji i wskazujemy jak istotne jest zaangażowanie jego zespołu IT oraz kadry menedżerskiej, w tym, aby docelowa usługa powstała i funkcjonowała właściwie.

MAIN wypracował własne mechanizmy, które automatyzują proces migracji i sprawiają, że jest on skuteczny i efektywny.

Michał Kaczorowski Solutions Architect w MAIN


Wdrożone środowisko

Zespół MAIN stworzył środowisko IT dopasowane pod indywidualne potrzeby firmy ProService Finteco – dwa ośrodki, z alokowanymi symetrycznie zasobami obliczeniowymi w modelu hybrydowym.

Taka infrastruktura hybrydowa stanowi też podstawę wprowadzonego rozwiązania typu Disaster Recovery. To z kolei zapewnia wysoki poziom ciągłości biznesowej. Polega ono na w pełni zautomatyzowanej replikacji środowiska z podstawowego ośrodka do zapasowego. Oba centra danych są redundantne, a łącze DWDM zapewnia wysoką jakość i szybkość połączenia między nimi.

W tej konfiguracji każdy z ośrodków może pełnić funkcję podstawowego centrum danych. Niezależnie od sytuacji, czy to awaria, czy serwisowanie, zawsze można uruchomić środowisko lub systemy produkcyjne o takich samych parametrach (np. zasoby, jakość połączeń sieciowych, podsystemy dyskowe, etc.).

Dzięki MAIN i Equinix firma zyskała także prywatne, bezpośrednie połączenie do chmury publicznej – w tym przypadku ProService Finteco wybrał Microsoft Azure.

Dołącz do
Strefy Eksperta

Zapisz się na newsletter.
Nie spamujemy - otrzymasz
maks. 2 maile/mies.  Polecane

  Infrastruktura hybrydowa

  Infrastruktura hybrydowa – administracja i wsparcie

  Ponadto inżynierowie MAIN zapewniają pełną administrację i wsparcie utworzonego środowiska, m.in.:

  • Utrzymanie infrastruktury,
  • Tworzenie kopii zapasowych,
  • Aktualizacje systemów operacyjnych i baz danych,
  • Wdrażanie aplikacji.

  Zespół MAIN projektuje również nowe rozwiązania oraz jest w stałym dialogu z działem IT klienta, wspierając go doświadczeniem i wiedzą, również w kwestii tworzenia systemów HA – High Availability (wysokiej dostępności)


  Opinia klienta

  Zapewnienie bezpieczeństwa danych oraz ciągłości procesów są najistotniejszymi priorytetami ProService Finteco. Naszym celem jest także działanie w modelu "anywhere operations".

  Spełniliśmy te założenia dzięki opracowanej i wdrożonej z firmą MAIN hybrydowej architekturze IT. Jest ona bezpieczna, wydajna oraz elastyczna, a przede wszystkim spełnia wymogi KNF i standardy ISO.

  Korzystając z doświadczenia i profesjonalnego, otwartego podejścia MAIN stworzyliśmy infrastrukturę IT, która zapewnia wysoki poziom ciągłości biznesowej oraz bezpieczeństwo danych naszych klientów.

  Adam J. Kępa Członek Zarządu ProService Finteco


  Infrastruktura hybrydowa – korzyści z wdrożenia

  • Infrastruktura hybrydowa zaproponowana przez MAIN jest zgodna z wymogami KNF oraz standardami ISO,
  • Efektywność IT poprzez wykorzystanie wiodącego oprogramowania do wirtualizacji i replikacji firmy VMware,
  • Efektywność operacyjna – sprawniejsza praca zespołów IT w oparciu o procedury wypracowane przez MAIN oraz ProService Finteco,
  • Wysoka wydajność – stabilność działania systemów i aplikacji oraz ciągłość biznesowa dzięki rozwiązaniu Disaster Recovery,
  • Elastyczność – możliwość szybkiej i skutecznej rozbudowy środowiska, np. w przypadku uruchamiania usług ProService Finteco dla kolejnego klienta oraz ich wdrożenia w kolejnym państwie, poprzez połączenia bezpośrednie w Equinix,
  • Bezpieczeństwo – infrastruktura hybrydowa została zaprojektowana w celu zapewnienia wysokiego poziom bezpieczeństwa, zarówno cyfrowego, jak i fizycznego oraz jest stale rozwijane w tym obszarze,
  • Pełna kontrola i raportowanie, zapewniające efektywność kosztową.

  Udostępnij znajomym

  Zespół MAIN
  Zespół MAIN

  Budujemy środowiska IT gwarantujące ciągłość działania biznesu. Dostarczamy bezpieczne, łatwo skalowalne rozwiązania chmurowe, dzięki którym możesz skupić się na rozwoju działalności.

  Zobacz również

  Przejrzyj artykuły

  Sprawdź, jakie zalety niesie wykorzystanie chmury i backupu w przechowywaniu systemów PACS oraz z czym się wiąże zabezpieczanie obrazów medycznych.

  Konteneryzacja z platformą IDP Timoni i procesorami ARM pozwala na bardziej efektywną pracę z oprogramowaniem w środowiskach Cloud-Native.

  Cloud computing to nie tylko niezbędne narzędzie pracy ułatwiające programowanie w chmurze – oferuje bowiem software house’om również inne zalety biznesowe.

  Interesuje Cię infrastruktura hybrydowa?

  Nasi eksperci są odpowiedzą każde pytanie. W zrozumiały sposób opiszą jak działa infrastruktura hybrydowa
  w MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.

  Napisz do nas