Infrastruktura hybrydowa IT z Disaster Recovery – case study ProService Finteco

Autor: Zespół MAIN 5 min. czytania

Strefa Eksperta > Case studies i referencje > Infrastruktura hybrydowa IT z Disaster Recovery – case study ProService Finteco

Z tego wpisu dowiesz się:

 1. Jakie były potrzeby spółki ProService Finteco w zakresie infrastruktury informatycznej
 2. Czym kierował się klient przy wyborze rozwiązania oraz jak przebiegało jego przygotowanie i wdrożenie przy współpracy zespołów technicznych MAIN, Equinix i ProService Finteco
 3. Jakie korzyści uzyskał klient z wdrożenia infrastruktury hybrydowej obejmującej rozwiązanie Disaster Recovery

Kim jest klient

ProService Finteco od ponad 25 lat dostarcza profesjonalne rozwiązania informatyczne. Świadczy usługi dla branży finansowej w Polsce i za granicą, m.in. w Luksemburgu, Austrii i Niemczech. Firma wspiera kluczowe procesy obsługi produktów i usług finansowych. Do klientów spółki należą fundusze inwestycyjne i emerytalne, firmy ubezpieczeniowe, a także banki.

Celem firmy jest dostarczanie klientom kompleksowych rozwiązań IT oraz aplikacji biznesowych. Ponadto firma świadczy usługi outsourcingowe w modelu managed services, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i wymagań. ProService Finteco działa na rynku regulowanym, posiada certyfikaty zgodności z ISO 9001, ISO 27001 i ISA 3402.


Potrzeby klienta

W oparciu o analizę własnej infrastruktury IT spółka ProService Finteco zdecydowała się na jej rozwinięcie w oparciu o trzy kluczowe aspekty:

 • Przystosowanie infrastruktury IT do szybko zmieniających się wymagań biznesowych
 • Bezpieczeństwo danych oraz stabilne działanie systemów i aplikacji
 • Efektywność operacyjno-kosztową

Strategią, którą obrała firma ProService Finteco, jest skupienie się na rozwoju własnych aplikacji biznesowych oraz zapewnienie ciągłości działania firmy w modelu anywhere operations. ProService Finteco chce stworzyć swoim pracownikom możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Pandemia COVID-19 pokazała, że to właściwe podejście – w ciągu 4 tygodni firma osiągnęła gotowość do pełnej pracy zdalnej.

Wybór rozwiązania

Po analizie dostępnych na rynku modeli środowisk IT ProService Finteco podjęło decyzję o wyborze modelu opartego o partnerstwo technologiczne, który zapewni świadczenie usług infrastruktury IT opartych o centra danych MAIN (drugie centrum danych MAIN, zlokalizowane w Equinix IBX® WA3 w Warszawie) oraz o chmurę publiczną Microsoft Azure, w zakresie wykorzystania produktu M365 dla potrzeb wewnętrznych ProService Finteco oraz prac developerskich obejmujących rozwój oprogramowania.


Dlaczego infrastruktura hybrydowa?

 1. Pozwala bezpiecznie działać w 2 wektorach:
  • geograficznym – ProService Finteco rozwija się na rynku europejskim, dlatego potrzebuje partnera, który zapewni bezpieczną łączność i ciągłość działania na obszarze Europy;
  • na styku chmury publicznej z własną infrastrukturą IT;
 2. Zapewnia wysoki poziom business continuity oraz elastyczność w nadążaniu za szybko zmieniającymi się potrzebami biznesowymi, dzięki wprowadzeniu rozwiązania Disaster Recovery w modelu usługowym – zapewnia optymalizację kosztową;
 3. Umożliwia spełnienie m.in. norm ISO oraz regulacji Komisji Nadzoru Finansowego.
 4. Ułatwia utrzymanie suwerenności cyfrowej (digital sovereignty), czyli kontroli nad własnymi danymi oraz oprogramowaniem, które spółka wykorzystuje i tworzy.

Przygotowanie do wdrożenia

Cały proces przygotowania i implementacji został wspólnie przeprowadzony przez zespół złożony z przedstawicieli ProService Finteco i MAIN, wraz ze wsparciem Equinix.

Projekt składał się z następujących faz:

 1. Analiza potrzeb i zbieranie danych (w tym wdrożenie bazy danych zarządzania konfiguracją – CMDB). To pozwoliło uzyskać szczegółowe informacje o infrastrukturze IT oraz przygotować centra danych do migracji;
 2. Przygotowanie projektu technicznego;
 3. Seria warsztatów doradztwa i wybór właściwego rozwiązania;
 4. Konfiguracja oraz Proof of Concept – sprawdzenie, czy wybrane narzędzia są bezpieczne. Ocena, czy są wydajne oraz spełniają zdefiniowane wymagania;
 5. Realizacja.

To jest zawsze proces wzajemnego poznawania się. Identyfikujemy potrzeby klienta i prezentujemy możliwe rozwiązania.

Wspieramy klienta w opracowaniu projektu transformacji i wskazujemy jak istotne jest zaangażowanie jego zespołu IT oraz kadry menedżerskiej, w tym, aby docelowa usługa powstała i funkcjonowała właściwie.

MAIN wypracował własne mechanizmy, które automatyzują proces migracji i sprawiają, że jest on skuteczny i efektywny.

Michał Kaczorowski Solutions Architect w MAIN


Wdrożone środowisko

Zespół MAIN stworzył środowisko IT dopasowane pod indywidualne potrzeby firmy ProService Finteco – dwa ośrodki, z alokowanymi symetrycznie zasobami obliczeniowymi w modelu hybrydowym.

Taka infrastruktura hybrydowa stanowi też podstawę wprowadzonego rozwiązania typu Disaster Recovery. To z kolei zapewnia wysoki poziom ciągłości biznesowej. Polega ono na w pełni zautomatyzowanej replikacji środowiska z podstawowego ośrodka do zapasowego. Oba centra danych są redundantne, a łącze DWDM zapewnia wysoką jakość i szybkość połączenia między nimi.

W tej konfiguracji każdy z ośrodków może pełnić funkcję podstawowego centrum danych. Niezależnie od sytuacji, czy to awaria, czy serwisowanie, zawsze można uruchomić środowisko lub systemy produkcyjne o takich samych parametrach (np. zasoby, jakość połączeń sieciowych, podsystemy dyskowe, etc.).

Dzięki MAIN i Equinix firma zyskała także prywatne, bezpośrednie połączenie do chmury publicznej – w tym przypadku ProService Finteco wybrał Microsoft Azure.

Dołącz do
Strefy Eksperta

Zapisz się na newsletter.
Otrzymasz maks. 1 mail/mies.  Polecane

  Infrastruktura hybrydowa

  Infrastruktura hybrydowa – administracja i wsparcie

  Ponadto inżynierowie MAIN zapewniają pełną administrację i wsparcie utworzonego środowiska, m.in.:

  • Utrzymanie infrastruktury,
  • Tworzenie kopii zapasowych,
  • Aktualizacje systemów operacyjnych i baz danych,
  • Wdrażanie aplikacji.

  Zespół MAIN projektuje również nowe rozwiązania oraz jest w stałym dialogu z działem IT klienta, wspierając go doświadczeniem i wiedzą, również w kwestii tworzenia systemów HA – High Availability (wysokiej dostępności)


  Opinia klienta

  Zapewnienie bezpieczeństwa danych oraz ciągłości procesów są najistotniejszymi priorytetami ProService Finteco. Naszym celem jest także działanie w modelu "anywhere operations".

  Spełniliśmy te założenia dzięki opracowanej i wdrożonej z firmą MAIN hybrydowej architekturze IT. Jest ona bezpieczna, wydajna oraz elastyczna, a przede wszystkim spełnia wymogi KNF i standardy ISO.

  Korzystając z doświadczenia i profesjonalnego, otwartego podejścia MAIN stworzyliśmy infrastrukturę IT, która zapewnia wysoki poziom ciągłości biznesowej oraz bezpieczeństwo danych naszych klientów.

  Adam J. Kępa Członek Zarządu ProService Finteco


  Infrastruktura hybrydowa – korzyści z wdrożenia

  • Infrastruktura hybrydowa zaproponowana przez MAIN jest zgodna z wymogami KNF oraz standardami ISO,
  • Efektywność IT poprzez wykorzystanie wiodącego oprogramowania do wirtualizacji i replikacji firmy VMware,
  • Efektywność operacyjna – sprawniejsza praca zespołów IT w oparciu o procedury wypracowane przez MAIN oraz ProService Finteco,
  • Wysoka wydajność – stabilność działania systemów i aplikacji oraz ciągłość biznesowa dzięki rozwiązaniu Disaster Recovery,
  • Elastyczność – możliwość szybkiej i skutecznej rozbudowy środowiska, np. w przypadku uruchamiania usług ProService Finteco dla kolejnego klienta oraz ich wdrożenia w kolejnym państwie, poprzez połączenia bezpośrednie w Equinix,
  • Bezpieczeństwo – infrastruktura hybrydowa została zaprojektowana w celu zapewnienia wysokiego poziom bezpieczeństwa, zarówno cyfrowego, jak i fizycznego oraz jest stale rozwijane w tym obszarze,
  • Pełna kontrola i raportowanie, zapewniające efektywność kosztową.

  Udostępnij znajomym

  Interesuje Cię infrastruktura hybrydowa?

  Nasi eksperci są odpowiedzą każde pytanie. W zrozumiały sposób opiszą jak działa infrastruktura hybrydowa
  w MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.

  Zobacz również

  Przejrzyj artykuły

  Backup Microsoft 365 to usługa, która skutecznie zabezpiecza przed utratą kont użytkowników, skrzynek pocztowych i innych plików pakietu Microsoft 365.

  Sprawdź, jakie zalety niesie wykorzystanie chmury i backupu w przechowywaniu systemów PACS oraz z czym się wiąże zabezpieczanie obrazów medycznych.

  Konteneryzacja z infrastrukturą ARM z platformą IDP Timoni i procesorami ARM i development na Kubernetesie pozwalają na bardziej efektywną pracę z oprogramowaniem w środowiskach Cloud-Native.