Dlaczego korzystamy ze sprzętu HPE budując chmury?

Autor: Zespół MAIN 6 min. czytania

Strefa Eksperta > Dlaczego korzystamy ze sprzętu HPE budując chmury?

MAIN pomaga przedsiębiorstwom w Polsce wprowadzać innowacje i poprawiać wydajność pracy dzięki usługom chmurowym i kolokacyjnym dopasowanym do indywidualnych wymagań. Jest to możliwe m.in. dzięki korzystaniu z rozwiązań od wiodących dostawców, takich jak HPE.

Wyzwanie

  • Wyjście poza rywalizację cenową

Większość usługodawców internetowych konkuruje w sposób najprostszy, czyli ceną, starając się oferować usługi po najniższym możliwym koszcie dla klienta, co też oznacza korzystanie z najtańszych dostępnych rozwiązań. Ale Grupa EIP miała świadomość, że chcąc się wyróżnić na niezwykle konkurencyjnym polskim rynku usług chmurowych i kolokacyjnych, musi zaoferować odbiorcom większą wartość dodaną. Usługi powinny być doskonałe jakościowo, ale równocześnie atrakcyjnie wycenione oraz wsparte infrastrukturą zapewniającą 100-procentową dostępność.

EIP rozumiało, że nie wszystkie przedsiębiorstwa rozważające centra danych lub usługi chmurowe chcą jedynie oszczędzić pieniądze. Rozmowy z klientami wykazały, że wielu szuka usług zaspokajających ich konkretne potrzeby technologiczne i biznesowe, np. niektórzy chcieliby otrzymać usługi w centrum danych spełniające wymagania w kwestii cyberbezpieczeństwa. Innych interesowały usługi chmurowe wspierające innowacyjność i zwiększanie wydajności pracy.

Jednak na polskim rynku właściwie nie było takich dedykowanych, spersonalizowanych usług. Duzi dostawcy usług kolokacyjnych i chmurowych zasadniczo koncentrowali się na standardowych produktach o niewielkim zróżnicowaniu.

Rozwiązanie

  • Wypełnienie luki na rynku

Chcąc wypełnić tę lukę, grupa EIP postanowiła powołać spółkę MAIN Sp. z o.o. stanowiącą rozszerzenie dotychczasowego pionu usług integracyjnych. Obecnie MAIN świadczy elastyczne usługi, których tak brakowało wielu średnim i dużym przedsiębiorstwom z Warszawy i okolic. Współpracujemy z podmiotami z branż motoryzacyjnej, usług finansowych, tworzenia oprogramowania i innych, zarządzając około 5 PB danych. Klienci szukający rozwiązań kolokacyjnych, platformy w postaci usługi albo chmur hybrydowych lub prywatnych mogą precyzyjnie określić swoje oczekiwania, a MAIN je spełni.

„Mamy dwa centra obliczeniowe, które przy wsparciu rozwiązań HPE stosują najwyższe standardy zarządzania bezpieczeństwem danych”, mówi Marek Turek, dyrektor zarządzający MAIN. „Dzięki temu na polskim rynku usług kolokacyjnych możemy pod względem jakości i elastyczności skutecznie konkurować z największymi graczami”.

Początkowo zbudowaliśmy infrastrukturę na sprzęcie innego producenta, ale szybko uświadomiliśmy sobie, że chcąc wejść do czołówki dostawców usług informatycznych, potrzebujemy rozwiązań bardziej inteligentnych i niezawodnych. Infrastruktura musi być w stanie zapewnić elastyczność i wysoką dostępność oczekiwane przez klientów.

„Dzisiaj usługodawcy tacy jak my potrzebują bardziej przemyślanych i zaawansowanych rozwiązań informatycznych, ponieważ klienci żądają najwyższego bezpieczeństwa, elastyczności i prędkości działania”, mówi Marek Turek.

A chcąc zbudować silną markę, nie mogliśmy poprzestać na rozwiązaniach sprzętowych.

„Widzimy, że fachowa wiedza dostawcy, wysoka jakość wsparcia technicznego i możliwości, jakie oferuje towarzyszące oprogramowanie i platformy sztucznej inteligencji, ogromnie pomagają nam w realizacji naszych celów”, wyjaśnia Marek Turek. „Doceniamy również sugestie dotyczące ulepszania naszej platformy sprzętowej”.

  • Priorytetowe znaczenie łatwości zarządzania infrastrukturą

Szczególną wagę przyłożyliśmy do łatwości administrowania zasobami obliczeniowymi, magazynowymi i sieciowymi, doskonale wiedząc, jak czasochłonne mogą być te  czynności.

Mając to na uwadze, postanowiliśmy wdrożyć rozwiązania HPE Synergy i HPE ProLiant z procesorami Intel® Xeon® (Intel® Xeon® Gold 6244 w urządzeniach HPE Synergy 660 Gen10, Intel Xeon E5-2650 v4 w urządzeniach HPE Synergy 480 Gen9 i Intel® Xeon® Silver 4110 w urządzeniach HPE ProLiant DL360 Gen10).

„Lubimy infrastrukturę typu blade, z jej prostotą zarządzania oraz łatwością przyszłej rozbudowy lub modernizacji”, mówi Marek Turek. „Synergy to serwer blade nowej generacji z dedykowaną pulą pamięci masowej, w czym ma istotną przewagę nad innymi systemami”.


Korzyści

  • Spełnienie wszystkich wymagań w kwestii obsługi procesów

Obecnie bez problemu gwarantujemy klientom wysoką dostępność. Moduły obliczeniowe HPE Synergy efektywnie wykonują zarówno firmowe procesy intensywnie wykorzystujące dane, jak i operacje w chmurowych aplikacjach.

Ponadto możemy dostosowywać różne rodzaje serwerów do konkretnych konfiguracji oraz je skalować. Ta wszechstronna elastyczność sprawia, że jesteśmy w stanie zapewnić obsługę praktycznie wszystkich zadań.

„Teraz możemy realizować dowolne projekty informatyczne”, opowiada dalej Marek Turek.

Dodaje, że zespoły informatyczne w MAIN znacznie sprawniej radzą sobie z uruchamianiem procesów, ponieważ środowisko ma funkcję automatycznego wykrywania wszystkich zasobów. Informatycy mniej czasu poświęcają na monitorowanie operacji, polegając bardziej na automatycznych aktualizacjach zasobów, instalacjach i informacjach o kondycji systemu wskazujących na konieczność interwencji.

  • Oszczędność czasu i pieniędzy dzięki uproszczeniu zarządzania

Za część tych zalet i korzyści odpowiada HPE OneView — oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą wbudowane w urządzeniu HPE Synergy. Zespoły w MAIN są wielkimi zwolennikami tej platformy, ponieważ oferuje ona prosty i zautomatyzowany interfejs zarządzania infrastrukturą oraz pozwala bardzo szybko rozwiązywać wykryte problemy. Specjaliści MAIN cenią sobie możliwość administrowania platformą z dowolnego miejsca oraz budowania prywatnych chmur o dowolnej wielkości w ciągu zaledwie kilku minut.

Oprogramowanie HPE OneView jest szczególnie przydatne w projektach obejmujących instalowanie wielu komputerów. W jednym takim zleceniu firma MAIN musiała skonfigurować dwie obudowy HPE Synergy 12000 z 21 serwerami, a w każdym ośrodku wdrożyć platformę wirtualizacyjną VMware®. Zarządzanie taką liczbą komputerów byłoby ogromnie uciążliwe, gdyby nie automatyczne zadania wspierające administratora, szczególnie na etapie przekazywania do eksploatacji.

„Dzięki oprogramowaniu OneView bez problemu przeprowadziliśmy komputery przez niezwykle istotny proces konfigurowania profili i inicjowania obsługi podsystemu dysków”, mówi Marek Turek. „Kolejnym wielkim plusem była możliwość łatwego zarządzania dwoma ośrodkami podłączonymi światłowodowo, gdzie podział na strefy odbywał się automatycznie w trakcie tworzenia profilu”.

Ta prostota administrowania infrastrukturą pozwoliła oszczędzić mnóstwo czasu, umożliwiając naszym pracownikom zajęcie się znacznie bardziej produktywnymi zadaniami, takimi jak pomaganie klientom we wdrażaniu innowacji.

„Wdrażanie i uruchamianie nowych usług chmurowych dla klientów odbywa się dwa razy szybciej i jest też łatwiejsze. W ostatecznym rozrachunku okazało się, że jesteśmy w stanie zaoferować atrakcyjne ceny na nasze usługi, ponieważ nie marnujemy czasu ani nie musimy zatrudniać dodatkowych kosztownych fachowców”, podkreśla Marek Turek.

  • Gwarancja dostępności danych

Chcąc zapewnić stabilność danych i ich 100-procentową dostępność, przeszliśmy na platformę pamięci masowej premium HPE Primera. Krok ten pozwolił zwiększyć dynamikę działania i odporność na awarie, czyli w efekcie zaoferować wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo danych oczekiwane przez klientów.

Zdaniem Marka Turka platforma HPE Primera jest na tyle inteligentna, że trafnie przewidziała ryzyko problemów w systemie pamięci masowej MAIN i pomogła rozwiązać problemy z wydajnością. „Dzięki temu nasze usługi zawsze działają stabilnie i bez problemu spełniamy warunki umów dotyczących poziomu usług zawartych z klientami”.

Dodatkowo usprawniliśmy wewnętrzne operacje i uprościliśmy procesy dzięki automatyzacji. Dzięki temu uruchamianie nowych aplikacji odbywa się trzy razy szybciej niż w poprzedniej infrastrukturze.

„Będziemy rozszerzać nasze usługi na całą Polskę i również wtedy zamierzamy korzystać z rozwiązań HPE”, opowiada Marek Turek. „Nasi klienci oczekują, że sprzęt będzie pochodził od zaufanych dostawców. Zagwarantujemy im to, tak aby maksymalnie ich wspierać w osiąganiu celów biznesowych”.

Udostępnij znajomym

Planujesz migrację zasobów do chmury?

Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.

Zobacz również

Przejrzyj artykuły

Niezależnie od tego, czy migracja do chmury to proces, którego podejmujemy się sami, czy z pomocą dostawcy, możemy wpaść w pułapkę kilku najczęstszych błędów.

MAIN wprowadza do oferty infrastrukturę opartą na serwerach HPE ProLiant RL300 Gen11 wyposażonych w wykonane w technologii ARM procesory Ampere® Altra®.

Cloud computing to nie tylko niezbędne narzędzie pracy ułatwiające programowanie w chmurze – oferuje bowiem software house’om również inne zalety biznesowe.