Produkcja bez przestojów z chmurą prywatną i Disaster Recovery

Autor: Zespół MAIN 4 min. czytania

Strefa Eksperta > Poradniki > Produkcja bez przestojów z chmurą prywatną i Disaster Recovery

Już w poprzednim roku pisaliśmy o chmurze w branży produkcyjnej – płynących z niej korzyściach, praktycznych zastosowaniach, a także kilku obawach, które rozwialiśmy. Śledząc najnowsze badania dotyczące tego sektora w Europie, a w szczególności w Polsce zauważyliśmy trend, który ucieszył nas niezmiernie. Polscy przedsiębiorcy coraz większą wagę przykładają do kwestii cyfrowej transformacji, bezpieczeństwa i ciągłości biznesowej.


Ciągłość biznesowa stała się priorytetem

Według najnowszego raportu “The state of industrial security in 2022” 97% managerów IT w branży produkcyjnej jest zaniepokojonych sytuacją geopolityczną oraz skalą zagrożeń cyberbezpieczeństwa, z czego 37% przyznało, że są bardzo zaniepokojeni. Nie bez przyczyny – 98% przedsiębiorstw produkcyjnych doświadczyła co najmniej jednego incydentu bezpieczeństwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a w przypadku 58% z nich incydent miał bezpośredni wpływ na wiele urządzeń oraz firmowych lokalizacji.

Nie dziwi więc fakt, że w raporcie Computerworld “Przemysł 4.0 – krok w kierunku bezpieczeństwa przemysłowego” 68% procent ankietowanych wskazało bezpieczeństwo i ciągłość działania biznesu jako priorytet w budowaniu strategii IT, a według 66% zwiększenie poziomu bezpieczeństwa to najważniejsze wyzwanie dla działu IT w najbliższym roku.


Disaster Recovery, czyli przepis na ciągłość działania

Ponad połowa respondentów badania Computerworld uważa również, że najbardziej efektywnym sposobem na osiągnięcie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i ciągłości biznesowej jest cyfrowa transformacja. Dodatkowo potwierdza to 61% respondentów, którzy wskazali cloud computing jako technologię, która będzie miała największy wpływ na rozwój firm.

Mają w tym dużo racji – chmura znacznie ułatwia firmom produkcyjnym wprowadzenie rozwiązań Disaster Recovery. Czym jest Disaster Recovery? To inaczej “odzyskiwanie po awarii”, czyli wszystkie procesy i technologie umożliwiające utrzymanie ciągłości biznesowej. Zaliczamy do nich m.in. kopie zapasowe oraz replikację.

produkcja bez przestojów

Kopie zapasowe – bezpieczniejsze w chmurze

W badaniu “Przemysł 4.0” już ponad połowa managerów IT wskazała, że wykorzystuje chmurę właśnie do przechowywania kopii zapasowych i archiwizacji danych. Dlaczego jest to bezpieczne rozwiązanie?

W przypadku rozległej awarii istnieje duże ryzyko, że kopie zapasowe przechowywane lokalnie (on-premise) zostaną utracone razem z pozostałymi danymi. Problem rozwiązuje umieszczenie ich u zewnętrznego dostawcy. Backup w chmurze umożliwia odzyskanie danych utraconych w wyniku ataku złośliwym oprogramowaniem (malware) – nawet obejmującego całe środowisko on-premise, uszkodzenia lokalnego repozytorium, a także przypadkowego lub celowego usunięcia kopii zapasowych.

Posiadanie chmurowego backupu zapewnia przedsiębiorstwom produkcyjnym dodatkowe korzyści, jak np.:

  • Automatyzacja procesu tworzenia backupu, która niweluje ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego,
  • Odpowiedzialność za monitoring, zarządzanie i przywracanie kopii zapasowych po stronie dostawcy.

Backup as a Service

Już dziś zabezpiecz swoje dane – prosto i szybko. Zapewniamy kompleksowe wdrożenie, monitoring i pomoc w odzyskiwaniu danych z kopii zapasowych.

Sprawdź nas


Disaster Recovery as a Service – replikacja do chmury

Najnowocześniejszą technologią zapewniającą wysoki poziom ciągłości biznesowej jest Disaster Recovery as a Service, czyli replikacja do chmury w zapasowym centrum danych. Według ostatnich badań DRaaS wdrożyło już 30% polskich firm sektora przemysłowego korzystających z chmury.

Rozwiązanie to opiera się na dwóch środowiskach IT znajdujących się w dwóch oddalonych od siebie ośrodkach. Replikowane mogą być całe środowiska lub tylko jego wybrane części, np. te konieczne do utrzymania ciągłości działania firmy. W razie awarii w głównym ośrodku, zapasowa lokalizacja przejmuje jego zadania, minimalizując okres przestoju w pracy przedsiębiorstwa. 

Disaster Recovery as a Service nie tylko chroni przedsiębiorstwa produkcyjne przed utratą ciągłości biznesowej, ale również:

  • ogranicza ryzyko utraty danych w wyniku ataków ransomware i błędów ludzkich,
  • umożliwia optymalizację kosztów i zmniejszenie nakładów inwestycyjnych w zakresie bezpieczeństwa,
  • pozytywnie wpływa na wizerunek firmy, chroniąc ją przed skutkami przestojów.

Dołącz do
Strefy Eksperta

Zapisz się na newsletter.
Otrzymasz maks. 1 mail/mies.



    Polecane

    Bezpieczna produkcja

    Bezpieczeństwo wpisane w DNA chmury

    Branża produkcyjna powoli zaczyna dołączać do transformacji cyfrowej i korzystać z chmury – jak czytamy w raporcie Przemysł 4.0 ogółem 35% przedsiębiorstw wdrożyło rozwiązania cloud computing. Pośród nich ponad połowa firm wybrała chmurę prywatną (66%), z public cloud korzysta 22%, a hybrydy – 14% (według badania Chmura i cyberbezpieczeństwo wśród średnich i dużych firm w Polsce 2022).

    To bardzo dobry znak, ponieważ dla operatorów chmur prywatnych, tak samo jak dla branży produkcyjnej, bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową. Właśnie dlatego profesjonalni dostawcy opierają swoje rozwiązania chmurowe na urządzeniach klasy Enterprise, które najlepiej sprawdzają się w nieprzerwanej pracy pod obciążeniem. Co więcej, wyposażenie centrum danych – klimatyzacja, sprzęt, zasilanie, łącza internetowe są redundantne, a całość obsługują zespoły specjalistów cloud computing. W przypadku większości firm – szczególnie z sektora MŚP – własna serwerownia nie jest w stanie zapewnić takiego poziomu bezpieczeństwa jak profesjonalni dostawcy chmury.


    Czas na Disaster Recovery dla produkcji

    Zwiększenie ciągłości biznesowej i poziomu bezpieczeństwa to dla firm produkcyjnych priorytet na najbliższe miesiące. Wybierając odpowiednie dla siebie rozwiązania Disaster Recovery mogą one polegać na polskich dostawcach chmury, którzy posiadają certyfikowane centra danych na terenie kraju, wysoki poziom zabezpieczeń oraz działają na zasadzie partnerstwa – oferując stałe wsparcie techniczne i merytoryczne.

    Zespół MAIN
    Zespół MAIN

    Budujemy środowiska IT gwarantujące ciągłość działania biznesu. Dostarczamy bezpieczne, łatwo skalowalne rozwiązania chmurowe, dzięki którym możesz skupić się na rozwoju działalności.

    Udostępnij znajomym

    Zobacz również

    Przejrzyj artykuły

    Przeniesienie systemów i migracja do chmury prywatnej w zewnętrznym Data Center to strategiczna zmiana, która może przynieść wiele korzyści.

    Poznaj podstawowe zagadnienia oraz praktyczne zastosowania chmury i sprawdź, czy chmura to odpowiednie rozwiązanie dla Twojej firmy. Dowiedz się, czym jest replikacja do zapasowego centrum danych.

    Niezależnie od tego, czy migracja do chmury to proces, którego podejmujemy się sami, czy z pomocą dostawcy, możemy wpaść w pułapkę kilku najczęstszych błędów.

    Planujesz migrację zasobów do chmury?

    Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.

    Napisz do nas