Postępująca coraz szybciej – także w wyniku pandemii COVID-19 – transformacja cyfrowa powoduje, że każda awaria infrastruktury IT wpływa na bezpieczeństwo informacji i stanowi ogromny problem dla organizacji, niezależnie od wielkości.
Z drugiej strony cyfryzacja dostarcza też nowe możliwości zwiększenia odporności w formie chmury obliczeniowej, która stała się kolejnym narzędziem pomagającym przedsiębiorstwom zachować ciągłość biznesową (Business Continuity). Zapewnienie realizacji kluczowych funkcji podczas zdarzeń kryzysowych jest istotne zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę najnowsze badanie Veeam Data Protection Trends 2022, według którego 98% organizacji w rejonie EMEA doświadczyło nieoczekiwanych przestojów w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Jak wynika z raportu firmy PMR “Chmura i cyberbezpieczeństwo w Polsce”, w opinii przedstawicieli polskich średnich i dużych przedsiębiorstw najważniejszym czynnikiem wpływającym na wzrost popularności chmury jest troska o bezpieczeństwo danych (odpowiedź 64% respondentów).
Ciągłość biznesowa gwarantowana przez chmurę
Jedną z najpopularniejszych metod zapewnienia bezpieczeństwa informacji są kopie zapasowe. Tworzone zgodnie z najlepszymi praktykami i regularnie testowane, pozwalają skutecznie przywrócić utracone dane. Najważniejsza zasada tworzenia backupu – tzw. “zasada 3-2-1” – zakłada posiadanie trzech kopii danych, przechowywanie ich z użyciem dwóch różnych technologii oraz umieszczenie jednej z nich poza główną serwerownią.
Cloud computing doskonale sprawdza się jako repozytorium tychże kopii. Jeśli firma korzysta z chmury znajdującej się w zewnętrznym centrum danych, spełnia od razu dwa punkty z zasady 3-2-1. Dodatkowo, backup danych w chmurze jest najczęściej tworzony z wykorzystaniem wiodących technologii oraz regularnie testowany. Dzięki temu przedsiębiorstwa mają pewność, że odzyskane dane będą kompletne, a sam proces przebiegnie sprawnie.
Backup to istotny, ale jedynie podstawowy sposób zachowania bezpieczeństwa informacji. Firmy z tych branż, które wymagają stałej dostępności danych oraz systemów IT, chętnie korzystają z bardziej zaawansowanych rozwiązań, czyli Disaster Recovery (“odzyskiwanie po awarii”). Pozwalają one na szybkie przywrócenie kluczowych systemów i aplikacji w sytuacji nieplanowanej przerwy w działaniu lub trwałej utraty danych.
Najnowocześniejszą technologią zapewniającą wysoki poziom ciągłości biznesowej jest replikacja do zapasowego centrum danych. Rozwiązanie to opiera się na dwóch lustrzanych środowiskach IT znajdujących się w dwóch oddalonych od siebie ośrodkach. W razie awarii w głównym ośrodku, zapasowa lokalizacja przejmuje jego zadania, minimalizując okres przestoju w pracy przedsiębiorstwa. Takie zaawansowane rozwiązanie w ramach Disaster Recovery Plan najczęściej oparte jest o chmurę hybrydową, gdzie np. główny ośrodek znajduje się w firmowym centrum danych, a zapasowy – w zewnętrznym, należącym do dostawcy chmury.
Cloud computing oferuje skalowalność oraz redundancję, czyli tzw. nadmiarowość infrastruktury trudne do uzyskania w firmowych serwerowniach.
To dojrzałe narzędzie, które w połączeniu z profesjonalnie tworzonymi oraz regularnie testowanymi kopiami zapasowymi i technologią replikacji ułatwia osiągnięcie jednego z filarów bezpieczeństwa informacji - dostępności.
Polecane
Bezpieczna chmura w MAIN
Zasoby dostępne od zaraz
Kwestia dostępności danych jest istotna dla każdego przedsiębiorstwa, ale niektórych sektorów dotyka w szczególności. Takim przykładem jest e-commerce, gdzie brak pamięci czy mocy obliczeniowej oznacza natychmiastowy przestój w działaniu, a tym samym straty finansowe oraz wizerunkowe. W przypadku własnej infrastruktury szybkie zwiększenie dostępnych zasobów jest często niemożliwe bez uprzedniego planowania i inwestycji.
Niestety, nawet odpowiednio wcześnie zaplanowany zakup zapasowego sprzętu, np. macierzy dyskowych, stanowi wyzwanie. W dobie kryzysu związanego z półprzewodnikami, rozszerzenie środowiska firmowego może być fizycznie niemożliwe. Brak zasobów nie stanowi natomiast problemu dla przedsiębiorstw korzystających z cloud computingu. Dostawcy są w stanie zaspokoić nawet nagłą potrzebę zwiększenia ich ilości.
Chmura sprawdza się również w przypadku regularnych skoków zapotrzebowania, np. w okresie przedświątecznym. Można, oczywiście, kupić dodatkowe serwery tylko na tę okazję, a zaraz po Nowym Roku je odłączyć i odstawić. Jednak dużo łatwiej oraz opłacalniej jest “przesunąć suwak” w chmurze i korzystać z dodatkowych zasobów tylko w tym czasie, kiedy jest to potrzebne.
Bezpieczna infrastruktura i specjaliści IT na wyciągnięcie ręki
Na dostępność danych, a tym samym ich bezpieczeństwo, znaczący wpływ mają również fizyczne zabezpieczenia serwerowni.
W profesjonalnych centrach danych oparte są one na stałej ochronie oraz monitoringu wszystkich parametrów budynku, systemach alarmowych, klimatyzacji i redundancji - zasilania, chłodzenia oraz połączenia do sieci Internet.
Aby zachować bezpieczeństwo informacji taką infrastrukturę trzeba nie tylko odpowiednio zaprojektować, ale też utrzymywać. Wymaga to wielu specjalistów, m.in. zajmujących się bazami danych, serwerami aplikacji, siecią czy administracją systemami operacyjnymi.
Usługi chmurowe zdejmują z klienta konieczność zarządzania sprzętem oraz posiadania dużego, wyspecjalizowanego zespołu. Przedsiębiorstwa nie muszą obawiać się problemów z infrastrukturą, a ich zespoły IT mogą poświęcić więcej uwagi na rozwój produktów i usług. Ma to szczególne znaczenie w dobie braków na rynku ekspertów IT – według danych Eurostatu już w 2019 r. aż 55 proc. firm z Unii Europejskiej doświadczyło trudności w rekrutacji specjalistów. Trend ten tylko się nasila.
Nowy aspekt bezpieczeństwa informacji – cyfrowa suwerenność
Od niedawna pośród krajów Unii Europejskiej trwa dyskusja na temat cyfrowej suwerenności (digital sovereignty), czyli kontroli państw, przedsiębiorców i obywateli nad własnymi danymi i oprogramowaniem, które wykorzystują oraz tworzą. Jest to kwestia szczególnie istotna dla branż podlegających ścisłym regulacjom takich organów, jak Komisja Nadzoru Finansowego.
Korzystając z chmury prywatnej bądź hybrydowej, przedsiębiorstwa zapewniają sobie dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych (np. rozwiązania Disaster Recovery czy konteneryzacja) zachowując jednocześnie cyfrową suwerenność dla siebie i swoich klientów. Private cloud bowiem gwarantuje kontrolę nad tym, gdzie dokładnie przechowywane są firmowe dane – na jakiej infrastrukturze oraz w którym kraju.
Bezpieczeństwo informacji dzięki chmurze
Chociaż zagrożenia dotykające systemy IT nasilają się, rozwiązania pozwalające chronić firmowe zasoby nie ustępują im kroku. Cloud computing, zdejmując z barków przedsiębiorców szereg wyzwań, stał się jednym z ważniejszych narzędzi zwiększających poziom ciągłości biznesowej oraz ochrony danych. Oferuje skalowalność, bezpieczeństwo technologiczne oraz kompleksowy monitoring całości infrastruktury i środowiska. Tym samym zapewnia dostępność danych – jeden z filarów bezpieczeństwa informacji.
Tekst pierwotnie ukazał się w Cyfrowej Rzeczpospolitej.
Zobacz również
Przejrzyj artykułyPlanujesz migrację zasobów do chmury?
Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.