Strefa Eksperta > Rozwiązania > Programowanie w chmurze – zalety biznesowe

Zespoły IT już od kilku lat przekonane są o zaletach chmury w software development. Wskazuje na to m.in. popularność aplikacji cloud-native, czyli tworzonych z myślą o działaniu w środowisku chmurowym. Cloud computing to jednak nie tylko niezbędne narzędzie ułatwiające programowanie w chmurze – oferuje bowiem software house’om również inne zalety biznesowe.


Sprawdź nasze realizacje dla twórców oprogramowania:

Zalety chmury dla software house – w skrócie

  • Dostępność danych z dowolnego miejsca i sprzętu na świecie zwiększa możliwości zespołów developerskich – programowanie w chmurze wpływa pozytywnie na ich efektywność.
  • Możliwość regularnego wprowadzania poprawek i zmian (CI/CD) oraz dostępność nowoczesnych technologii zwiększa konkurencyjność firmy na rynku.
  • Dowolność konfiguracji środowisk chmurowych pozwala rozwijać się bez ograniczeń.
  • Dostawcy chmury profesjonalnie dbają o bezpieczeństwo i dostępność danych – oferują szereg rozwiązań, w tym backup i Disaster Recovery.
  • Chmura pozwala software house’om generować nie tylko większe dochody, ale i oszczędności – m.in. w zakresie infrastruktury oraz personelu.

Chmura w software house = zwinność biznesowa

Efektywna współpraca

Z chmury i jej zawartości można korzystać z dowolnego miejsca – programistom wystarczy komputer i połączenie do sieci Internet. Jest to kluczowa kwestia w zespołach rozproszonych, a szczególnie pośród IT developerów, którzy przeważnie preferują pracę zdalną. Natychmiastowy i stały dostęp do najnowszych wersji tworzonego oprogramowania oraz możliwość pracy nad jednym dokumentem w tym samym czasie znacznie ułatwiają i przyspieszają współpracę.

Dodatkowo te software house’y, które oferują możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie, nie muszą ograniczać rekrutacji do jednego kraju – i bez problemu przyciągają międzynarodowych specjalistów.

Szybszy time-to-market

Chmura dla ułatwia tworzenie nowych aplikacji oraz ich stałe ulepszanie (CI/CD) bez obaw o ograniczenia ze strony hardware’u czy powolnych procesów zakupowych. Pozwala też korzystać z najnowszych rozwiązań typu kontenery i tworzyć aplikacje w architekturze mikroserwisów.

Dzięki chmurze developerzy nie muszą się też przejmować stroną operacyjną – tworzeniem środowisk, zarządzaniem wirtualizacją czy infrastrukturą fizyczną. Za wszystko to może bowiem odpowiadać dostawca usług chmurowych. Mniej zadań utrzymaniowych to więcej czasu na tworzenie i ulepszanie aplikacji – a więc programowanie w chmurze pozwala na szybsze generowanie wartości biznesowej.

Elastyczność cloud computingu

Chociaż często w temacie chmury słyszy się o ryzyku vendor lock-in (uzależnienie od jednego dostawcy), chmura w rzeczywistości daje duże możliwości wyboru rozwiązań. Szczególnym przykładem jest chmura hybrydowa, w ramach której można dowolnie łączyć lokalne środowiska z chmurami prywatnymi i publicznymi, a także dobierać zakres zarządzania chmurą przez dostawcę (IaaS, PaaS, SaaS).

Konfigurację i parametry środowiska chmurowego można elastycznie dostosować do potrzeb biznesowych firmy – nie ma potrzeby decydować się na z góry ustaloną konfigurację obejmującą funkcjonalności, z których firma i tak nigdy nie skorzysta.

programowanie w chmurze

Programowanie w chmurze pomaga chronić dane w software house

Wbrew czasem powtarzanym opiniom, chmura obliczeniowa zwiększa poziom bezpieczeństwa środowisk IT. Jest to rezultat m.in.:

  • Wysokiej jakości sprzętu i zabezpieczeń fizycznych w profesjonalnych centrach danych,
  • Dedykowanych zespołów specjalistów IT zatrudnionych w owych centrach,
  • Oprogramowania klasy Enterprise z zakresu cyberbezpieczeństwa i wirtualizacji,
  • Automatyzacji procesów i scentralizowanego zarządzania środowiskiem.

Co więcej, dostawcy usług w chmurze oferują usługi backupu i Disaster Recovery, odgrywające kluczową rolę w odzyskiwaniu danych:

  • Replikacja danych do chmury (Disaster Recovery as a Service) pomaga zapobiec utracie danych w nagłych przypadkach, takich jak awaria sprzętu, atak złośliwym oprogramowaniem lub nawet zwykły błąd użytkownika;
  • Regularne, zautomatyzowane backupy zdejmują z zespołów IT w software house’ach obowiązek dbania o kopie zapasowe. Twórcy oprogramowania mogą też pracować bez obaw, że w razie awarii ich ciężka praca zniknie bez śladu.

Nie korzystając z chmury, firmy troszczące się o bezpieczeństwo danych i dostępność aplikacji muszą zainwestować w stworzenie własnej infrastruktury, a także skonfigurować i stale monitorować narzędzia do backupu oraz replikacji. Migracja do chmury pozwala zminimalizować wydatki związane z infrastrukturą IT. Na tym jednak korzyści się nie kończą.

Network Operations Center

#poradnik

Sprawdź nasz przewodnik po chmurze

Software house znajdzie oszczędności poprzez programowanie w chmurze

Decydując się na stworzenie i utrzymanie własnej infrastruktury należy pogodzić się z szeregiem obowiązków i wydatków. Trzeba zaplanować i zakupić sprzęt potrzebny do działania całego środowiska IT: od przełączników, przez macierze aż po serwery aplikacyjne i bazodanowe. W przypadku, gdy firma hostuje też aplikacje wysokiej dostępności, musi zadbać też m.in. o load-balancing czy redundancję (nadmiarowość) elementów środowiska. Wszystko to niesie ze sobą wysokie koszty oraz ryzyko, że konfiguracja ta nie wystarczy na dłuższy czas, bądź okaże się zbyt rozbudowana.

Zdecydowanie bardziej opłacalna w tej sytuacji jest migracja do chmury. Zapewnia ona nie tylko nowe możliwości, ale też umożliwia software house’om oszczędności w zakresie:

  • Przestrzeni i sprzętu – chmura nie wymaga stałych inwestycji w rozwój infrastruktury ani zakupów „na zaś” związanych z długi procesem zakupowym;
  • Funduszy i zasobów – dodatkowe środowisko testowe można szybko postawić i łatwo wygasić, gdy przestanie być potrzebne;
  • Personelu i kompetencji – firma nie musi zatrudniać dodatkowych specjalistów do utrzymania nowego środowiska, ponieważ odpowiada za to dostawca chmury.
Zespół MAIN
Zespół MAIN

Budujemy środowiska IT gwarantujące ciągłość działania biznesu. Dostarczamy bezpieczne, łatwo skalowalne rozwiązania chmurowe, dzięki którym możesz skupić się na rozwoju działalności.

Udostępnij znajomym

Zobacz również

Przejrzyj artykuły

Przeniesienie systemów i migracja do chmury prywatnej w zewnętrznym Data Center to strategiczna zmiana, która może przynieść wiele korzyści.

Poznaj podstawowe zagadnienia oraz praktyczne zastosowania chmury i sprawdź, czy chmura to odpowiednie rozwiązanie dla Twojej firmy. Dowiedz się, czym jest replikacja do zapasowego centrum danych.

Niezależnie od tego, czy migracja do chmury to proces, którego podejmujemy się sami, czy z pomocą dostawcy, możemy wpaść w pułapkę kilku najczęstszych błędów.

Planujesz migrację zasobów do chmury?

Nasi eksperci odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W zrozumiały sposób opiszą, jak działa MAIN i opracują najbardziej efektywne rozwiązanie.

Napisz do nas